STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Πανιώνιος - ΑΕΚ 96-101: Το ρελαντί την έβαλε σε μπελάδες

BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN  / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ÐÁÍÉÙÍÉÏÓ - ÁÅÊ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την παράταση χρειάστηκε η ΑΕΚ για να λυγίσει την αντίσταση του αποψιλωμένου Πανιωνίου, λίγες μέρες πριν από το πρώτο ματς των playoffs του Basketball Champions League με τη Βόννη.

Με το μυαλό της στον πρώτο αγώνα της σειράς με τη Βόννη (4/3 στις 21:30), η ΑΕΚ δυσκολεύθηκε πολύ, επικράτησε όμως του Πανιωνίου των τεσσάρων ξένων στην παράταση (101-96) και ανέβηκε στο 15-4 μετά από τη 19η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EKO Basket League .

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε στη σύνθεσή της τους Κέντρικ Ρέι - Κιθ Λάνγκφορντ που επέστρεψαν την ιδανική στιγμή από τους τραυματισμούς τους, όχι όμως και τον Νίκο Ζήση που αναρρώνει από την ίωση που τον ταλαιπώρησε με στόχο να είναι έτοιμος το βράδυ της Τετάρτης. Οι κυανέρυθροι, από την άλλη, έπεσαν στο 6-13 και μπήκαν σε ακόμη πιο δύσκολη θέση, με τον Σαμάρντο Σάμουελς να έχει αποχωρήσει και τον Μπράντον Μπάουμαν να μιλάει για εκβιασμό . Οι ήττες του Άρη και του ΠΑΟΚ τους κρατούν, βέβαια, μια νίκη μακριά.

O MVP

Έμεινε αρκετές εβδομάδες εκτός δράσης, όμως ο Κιθ Λάνγκφορντ επέστρεψε στη σύνθεση της ΑΕΚ και παρά τα "νεκρά" του διαστήματα τη βοήθησε να φτάσει έστω και με περιπετειώδη τρόπο στη νίκη. Ο Αμερικανός έπαιξε 28 λεπτά για να σκοράρει 23 πόντους από 5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 7/9 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τέσσερα ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και επτά κερδισμένα φάουλ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 7/26 τρίποντα έκλεισε το ματς ο Πανιώνιος που έδωσε μόλις 10 ασίστ σε 45 λεπτά αγώνα, την ώρα που η ΑΕΚ είχε 16 περισσότερα ριμπάουντ αλλά μόλις οκτώ πόντους από τα 15 επιθετικά της ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Καμαριανό να κάνει καταπληκτική δουλειά στο σκοράρισμα, ο Πανιώνιος έδειξε ανταγωνιστικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (15-10 στο 4'), όμως όσο περνούσε η ώρα, τόσο η ΑΕΚ ανέβαζε στροφές. Ένα μικρό σερί 0-6 οδήγησε στο 17-23, με τον Γιαννόπουλο να σκοράρει γκολ-φάουλ για το 24-31 αλλά την ομάδα του να μη μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Σουίτνι και ΜακΓκιλ κράτησαν όρθιο τον Πανιώνιο και εκμεταλλεύθηκαν το... ρελαντί των αντιπάλων τους, με τον πρώτο να βάζει γκολ-φάουλ για το 38-42 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνο.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Τολιόπουλο να βάζει πέντε σερί πόντους για το 49-57 στο 25' και να κρατάει τους γηπεδούχους σε απόσταση. Όχι μεγάλη, σίγουρα όμως ο Πανιώνιος δεν είχε ούτε το ταλέντο, ούτε το βάθος για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Αυτό το κατάφερε και με το παραπάνω, ακόμη και όταν η ΑΕΚ έστειλε τη διαφορά στους δέκα (66-76) στο 33'. Με ένα επί μέρους 11-3 μείωσε στο καλάθι (77-79), πριν ο Ντουρέν ισοφαρίσει στην επόμενη φάση κι ο Λάνγκφορντ βάλει πρώτα γκολ-φάουλ για το 79-82 και στη συνέχεια λέι-απ για το 81-84.

Ο ΜακΓκίλ απάντησε με γκολ-φάουλ για το 84-84 στα 39.1", ο Ντουρέν αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί η κλάση των Τσάλμερς - Λάνγκφορντ - Ματσιούλις έκανε τη διαφορά, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη, αλλά να δείχνει ότι δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση σε αυτή τη φάση της σεζόν.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο κλειστό του Φαλήρου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Παναγιώτου, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 15 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 λάθη), Βεργίνης 3 (1), Πέτροβιτς 9 (1/1 δίποντο, 1/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Σουίτνι 19 (5/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Καμαριανός 8 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΓκιλ 19 (5/10 σουτ, 9/10 βολές, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τζουγκαράκης 5, Καμπερίδης 8 (5 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 6 (2), Τσάλμερς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 8, Χρυσικόπουλος 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Λάνγκφορντ 23 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Ματσιούλις 10 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιαννόπουλος 7, Σλότερ 4, Γκραντ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Πανιωνίου: 25/39 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 25/31 βολές, 35 ριμπάουντ (28+7), 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 25/46 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 24/28 βολές, 50 ριμπάουντ (31+19), 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Πανιώνιος θα πάει στο Λαύριο (7/3 στις 15:30), ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (7/3 στις 17:30).