STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Περιστέρι Βίκος Cola 86-66: Εύκολα κι εντυπωσιακά οι "πράσινοι"

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε εύκολη νίκη επί του Περιστερίου με 86-66 στο ΟΑΚΑ και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League (VIDEO).

Ο δεύτερος αγώνας της ημιτελικής σειράς μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Περιστερίου έμοιαζε να είναι αντιγραφή του πρώτου. Με μία διαφορά. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη (που τιμήθηκε στο ημίχρονο της αναμέτρησης ) δεν μπόρεσε καν να αντιδράσει αυτή τη φορά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ εύκολα στη νίκη με 86-66 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά των playoffs της Basket League .

Οι Νικ Καλάθης (14 πόντοι), Ντεσόν Τόμας (12 πόντοι) ήταν ξανά οι κορυφαίοι παίκτες του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν βρέθηκε ούτε στιγμή πίσω στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο ματς (84-59). Ένας τέως "πράσινος", ο Γάιος Σκορδίλης (17 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, το οποίο με εξαίρεση το 7-7 στο 6ο λεπτό, έβλεπε επί σχεδόν 40 λεπτά την πλάτη των γηπεδούχων.

Ο MVP

Την ίδια ημέρα που ξεπέρασε τον Νίκο Βετούλα στον ιστορικό πίνακα των ασίστ της Basket League, ο Νικ Καλάθης ήταν και ο κορυφαίος του ματς. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 4 λάθη σε 22'57''. Είχε επίσης +24 στον δείκτη "+/-".

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού κάτω από τα δύο καλάθια έκαναν εν πολλοίς τη διαφορά στο ματς. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μάζεψε 51 ριμπάουντ, 18 παραπάνω από το Περιστέρι, έχοντας παράλληλα εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, αφού μοίρασε 23 ασίστ για 34 καλάθια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα δεκάλεπτο για να βρει ρυθμό. Ούτε λεπτό παραπάνω. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο επιχείρησε εξ αρχής να τρέξει και να έχει γρήγορο transition στην επίθεση, ωστόσο πέτυχε μόνο επτά πόντους στα πρώτα έξι λεπτά και είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή στο σκορ (19-17). Όλα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο. Οι "πράσινοι" ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και για όλα τα υπόλοιπα ανέλαβαν ο Καλάθης και ο Τόμας.

Στο 12' ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-19), λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου την ανέβασαν στο +20 (52-32) και στο δεύτερο ημίχρονο την διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα, μη επιτρέποντας αυτή τη φορά στο Περιστέρι να αντιδράσει, όπως έκανε δηλαδή στην τρίτη περίοδο του πρώτου ματς. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να ρίξει σε κανένα σημείο την διαφορά κάτω από τους 18 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγαν ακόμα και με +25 (84-59) στο 38'.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3.000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για τον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής σειράς.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Βουγιούκας 2 (7 ριμπάουντ), Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 12 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: 26/50 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10/13 βολές, 51 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 15 επιθετικά), 23 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα, 7 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου Βίκος Cola: 21/44 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 9/13 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 8 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Ο τρίτος αγώνας της ημιτελικής σειράς θα διεξαχθεί στο κλειστό Περιστερίου "Ανδρέας Παπανδρέου" την προσεχή Δευτέρα (3/6) στις 21:00.

Photo credits: Eurokinissi