STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 89-51: Πράσινη κυριαρχία

Ο Παναθηναϊκός συνδύασε την ουσία με το θέμα κι επιβλήθηκε (89-51) με περίσσια ευκολία του ΠΑΟΚ στην 22η "στροφή" της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε γρήγορα τη μικρή παρένθεση που άνοιξε με την ήττα στο Περιστέρι, καθώς στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Basket League νίκησε με 89-51 τον ΠΑΟΚ και βελτίωσε το ρεκόρ σε 21-1. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο - ο οποίος έδωσε ανάσες στον Κιθ Λάνγκφορντ - έκανε ό,τι ήθελε στο ΟΑΚΑ, καθώς δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους ασπρόμαυρους. Οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 14-8, ενώ κατά την διάρκεια του αγώνα έχασαν και τον Σταύρο Σχίζα με ενοχλήσεις στον ώμο.

Το τριφύλλι έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, έπαιξε εξαιρετική άμυνα, είχε πλουραλισμό στην επίθεση και στην εμφάνισή του συνδυάστηκαν η ουσία με το θέαμα.

Ο MVP

Ο Ρικ Πιτίνο είδε τους περισσότερους από τους παίκτες του να πραγματοποιούν πολύ καλή εμφάνιση και οι πράσινοι πήραν με ευκολία τη νίκη. Ο Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι, 8 ριμπαουντ), ο ΝτεΣόν Τόμας (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ο Ιωάννης Παπαπέτρου (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο Ντίνος Μήτογλου (11 πόντοι) ήταν κάποιοι από τους πιο κεφάτους παίκτες του Παναθηναϊκού.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε πάρα πολύ καλή άμυνα και είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι ως το 23' δεν είχαν πάρει πόντο από τους παίκτες τους που δεν ήταν στην πρώτη πεντάδα τους. Οι γηπεδούχοι υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους να έχουν 7/26 δίποντα, με τους ασπρόμαυρους μάλιστα να έχουν περισσότερα λάθη (15) από ασίστ (14).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκοντας λύσεις από τον Τέπιιτς, ο οποίος είχε 3/3 τρίποντα, διατήρησαν την επαφή τους με το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Η περιφερειακή άμυνα του Δικεφάλου, όμως, αντιμετώπισε προβλήματα, οι πράσινοι είχαν 4/5 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 και ο Λοτζέσκι με 5 διαδοχικούς πόντους έγραψε το 24-16, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Η ένταση της άμυνας των πρασίνων αυξήθηκε στην δεύτερη περίοδο, ο Μήτογλου πήρε την σκυτάλη από τον Λοτζέσκι και οι γηπεδούχοι στο 14' βρέθηκαν στο +20 (36-16) έχοντας τρέξει σερί 20-0 (από το 9' ως εκείνο το σημείο). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μάλιστα συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε ως το +23 (44-21,18'), ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν μπροστά με 46-28 έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Παπαγιάννη (12 πόντοι, 5/5 δίποντα, 2/2 βολές).

Η πράσινη κυριαρχία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του, έβρισε με ευκολία τους διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 59-34 στο 25' κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +31 (71-40). Η πράσινη κυριαρχία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει στην άμυνά του, έβρισε με ευκολία τους διαδρόμους προς το καλάθι του ΠΑΟΚ, προηγήθηκε με 59-34 στο 25' κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +31 (71-40). Ο μονόλος των γηπεδούχων δεν σταμάτησε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το "τριφύλλι" να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά κι εντέλει να επικρατεί με 89-51.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Όμορφη ήταν η εικόνα στις κερκίδες του ΟΑΚΑ, το οποίο βρέθηκαν αρκετά παιδιά. Οι πράσινοι είχαν αφιερώσει την ημέρα στους μικρούς τους φίλους, για τους οποίους το εισιτήριο κόστιζε μόλις ένα ευρώ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ., Ψαριανός, Καλδίρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12 (5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2 (2 κοψίματα), Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11 (6 ριμπάουντ), Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1 , Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 22/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 15/16 βολές, 36-12 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 7/26 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 7/11 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 15 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League θα κοντραριστεί με την ΑΕΚ (10/4, 19:30), ενώ ο ΠΑΟΚ θα φιλοξενήσει τον Πανιώνιο (10/4, 15:45).

Photo credits: Eurokinissi