STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Παναθηναϊκός - Άρης 85-65: Καθάρισε όταν είδε τα δύσκολα

BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Αποτελεσματικός για τρεις περιόδους, ο Παναθηναϊκός έδειξε σημαντικές αδυναμίες στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά στο τέλος νίκησε εύκολα τον Άρη (85-65) για την 15η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Απολαυστικός στο πρώτο μέρος, απογοητευτικός στο τρίτο δεκάλεπτο, καταιγιστικός στο τέταρτο, ο Παναθηναϊκός ήταν ξανά διπρόσωπος, στο τέλος όμως νίκησε τον Άρη (85-65) στο ματς που έκλεισε την 15η αγωνιστική της Basket League 2018/19 και έκανε το 14/14 (μένει το αναβληθέν εκτός έδρας παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου) στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Οι πράσινοι δυσκολεύθηκαν απέναντι στην πίεση των κιτρινόμαυρων, όμως ο Νικ Καλάθης ήταν σε σπουδαία μέρα και με ένα εντυπωσιακό double-double πόντων-ασίστ οδήγησε την ομάδα του στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έχει πολύ ταλέντο, δεν έχει πολλή ποιότητα, ήταν όμως υπερβολικά μαχητικός, είχε πείσμα και πάλεψε μέχρι εκεί που μπορούσε για να κερδίσει τουλάχιστον το χειροκρότημα.

Θετικά στοιχεία από τον Έιντριαν Πέιν που σκόραρε από τα έξι και τα επτά μέτρα, αρκετά μαχητικός ο Τζέιμς Γκιστ, δεν πήρε πολλές προσπάθειες ο Σον Κιλπάτρικ. Το ματς της Παρασκευής με την Αναντολού Εφές θα είναι σαφώς πιο δύσκολο για τους πράσινους, που δεν έχουν περιθώρια εντός έδρας ήττας αν στοχεύουν στην οκτάδα.

Ο MVP

Νικ Καλάθης, ο στρατηγός! Απολαυστικός ο ηγέτης του Παναθηναϊκού, σε αυτόν στηρίχθηκε ο Ρικ Πιτίνο για να πάρει τη νίκη όταν ο Άρης μείωσε στον πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο διεθνής πόιντ γκαρντ ξεπέρασε βέβαια τα 30 λεπτά λίγες μέρες πριν τον τελικό των τελικών με την Αναντολού Εφές, για να σκοράρει 18 πόντους από 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, να μαζέψει τρία ριμπάουντ, να μοιράσει 10 ασίστ, να κλέψει δύο μπάλες και να γράψει 27 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 31:18.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μεγάλη η διαφορά στα ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο (13-4), εξηγεί το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έβαλε από πολύ νωρίς τις βάσεις της νίκης του. Το επί μέρους 9-25 της τρίτης περιόδου ακολούθησε το 25-6 της τέταρτης, με τους γηπεδούχους να έχουν στο τέλος της βραδιάς 34 πόντους στη ρακέτα, 32 πόντους από τον πάγκο και 18 στο ανοιχτό γήπεδο. 1/7 τρίποντα είχε ο Μποχωρίδης, 1/6 βολές ο ΜακΓκι, ήταν λογικό ο Άρης να μην αντέξει.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σοβαρός από νωρίς και με τους Καλάθη - Πέιν να κάνουν τη διαφορά, ο Παναθηναϊκός έχτισε γρήγορα μια καλή διαφορά έντεκα πόντων (20-9) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στους οκτώ. Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν πολύ για να είναι ανταγωνιστικοί, μείωσαν έως τους έξι (27-21), σε εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι πάτησαν απότομα το γκάζι, έτρεξαν ένα σερί 9-0 για το 36-21, πήγαν ακόμη και στο +20 (45-25) και δεν αντιμετώπισαν προβλήματα. Ο Πιτίνο στηρίχθηκε στον Καλάθη, μοίρασε τα λεπτά στους υπόλοιπους παίκτες του και στο ημίχρονο η ομάδα του είχε 72% στο δίποντο (16/22), έντεκα πόντους από λάθη του αντιπάλου και εννέα στο τρανζίσιον.

Τολιόπουλος και Πέιν άνοιξαν το τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντα για το 54-37, πριν ο Άρης μαζέψει τη διαφορά μέχρι και τους πέντε (56-51) με γκολ-φάουλ του Μποχωρίδη στο 24' και δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση! Κι όταν ο Κάιζερ έβαλε τρία σερί καλάθια, μεταξύ των οποίων δύο άλει-ουπ καρφώματα, για το 60-57, τότε τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο ενδιαφέροντα τουλάχιστον για τους ουδέτερους και με τον Χρηστίδη να κλείνει την περίοδο στο 60-59, υπήρξαν και μερικές χλιαρές αποδοκιμασίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με ένα 6-0 για το 66-59, οι φιλοξενούμενοι είχαν κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, ο Τόμας, ο Παπαπέτρου κι ο Κιλπάτρικ έστειλαν τη διαφορά στους 15 (80-65) και έκριναν την αναμέτρηση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το ΟΑΚΑ, στην τέταρτη περίοδο όμως το κοινό "μπήκε" κι αυτό στο ματς για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να σταθεί όρθιος και να κερδίσει τον Άρη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξενικάκης, Παντελίδης, Σκούτας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 18 (4/7 τρίποντα, 10 ασίστ), Τόμας 8, Κιλπάτρικ 9 (2), Πέιν 11 (3/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7 (1), Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 8 (1/7 τρίποντα, 4 ασίστ), ΜακΓκι 7 (1/6 βολές, Τζόουνς 5 (1), Χάρις 11 (3), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3/6 τρίποντα), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κάιζερ 8, Αγγέλου

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 21/32 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 16/24 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 15/31 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 5/10 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα παίξει στις 4/2 (στις 15:30) εκτός έδρας με το Λαύριο, ενώ ο Άρης θα υποδεχθεί στις 2/2 (στις 15:45) τον Πανιώνιο στο Αλεξάνδρειο.