STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός - Κολοσσός 95-74: Οι ερυθρόλευκοι έστειλαν στην Α2 τους Ροδίτες

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός, επικράτησε του Κολοσσού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (95-74) και έστειλε τους Ροδίτες και μαθηματικά στην Α2.

Με άνετη νίκη επί του Κολοσσού, σε εξ αναβολής αγώνα για την 22η αγωνιστική της Basket League 2018/19, συνέχισε την πορεία του στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες λύγισαν με 95-74 τους Ροδίτες και τους έστειλαν στην Α2, παρά το γεγονός ότι κατέβηκαν στο παρκέ του ΣΕΦ με δέκα παίκτες και δεν είχαν ούτε τους εφήβους που αγωνίζονται στην τελική φάση του πανελληνίου στην Ελευθερούπολη .

Σάσα Βεζένκοβ - Νίκολα Μιλουτίνοβ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους Πειραιώτες, Πρίντεζης, Γουίλιαμς-Γκος και ΛεΝτέι είχαν καλές στιγμές, την ίδια ώρα από τον Κολοσσό ξεχώριζε ο Τζέιβον Πίνκστον ενώ δεν αγωνίστηκε εξαιτίας προσωπικού προβλήματος ο άλλοτε NBAer ΝτιΆντρε Λίγκινς που έμεινε στη Ρόδο. Πλέον, μένει να δούμε τι θα συμβεί το απόγευμα της Τετάρτης, καθώς η κλήρωση της ΚΕΔ έβαλε στο Ολυμπιακός - Προμηθέας τον Παναγιώτη Αναστόπουλο . Οι Πειραιώτες είχαν εξηγήσει ότι δεν πρόκειται να παίξουν με τον συγκεκριμένο διαιτητή και οι επόμενες μέρες θα είναι κρίσιμες.

Ο MVP

Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο MVP της ερυθρόλευκης σεζόν. Ο Σέρβος ήταν πολύ σοβαρός και απέναντι στον Κολοσσό, καθώς σε 24:22 σκόραρε 17 πόντους από 6/10 δίποντα και 5/8 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και κέρδισε πέντε φάουλ για να διαλύσει τους αντιπάλους του. Δεν έχει αντίπαλο στην Ελλάδα ο "Μίλου", αυτά τα ματς είναι για εκείνον απλά καλές προπονήσεις.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

1/7 τρίποντα είχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο, με τρία λάθη για 14 ασίστ έκλεισε το πρώτο μέρος την ώρα που ο Σάσα Βεζένκοβ μετρούσε 12 πόντους από 6/6 δίποντα. Οι Ροδίτες πήγαν στο ημίχρονο με 5/15 σουτ από την περιφέρεια, δεν ήταν καλοί στο κομμάτι της δημιουργίας, έμειναν στις εννέα ασίστ και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη. Όσο για τους γηπεδούχους; Μέτρησαν 5/25 τρίποντα (ποσοσό ευστοχίας 20%), επίδοση που ήταν αν μη τι άλλο κακή ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς και το 64% στις βολές. Εξαιρετικό το stat-line του Βεζένκοβ που είχε 18 πόντους από 9/10 δίποντα και 8 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρετικός ήταν ο Κολοσσός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Συγκεντρωμένος, ψύχραιμος, βρέθηκε μπροστά με 13-10, ωστόσο ένα δίλεπτο ήταν αρκετό στον Ολυμπιακό για να τρέξει ένα σερί 8-0, να περάσει μπροστά και να γράψει το 20-18 της περιόδου. Οι Ροδίτες άντεξαν, ο Παπαδάκης έβαλε τρίποντο για το 20-23 στο 11' και το 31-31 άφηνε υποσχέσεις για ακόμη περισσότερο σασπένς, όμως ένα διάστημα με αρκετή γκρίνια για τη διαιτησία βοήθησε τους Πειραιώτες να τρέξουν ένα σερί 9-0, να προηγηθούν με 40-31 στο 17' χάρη στους Μάντζαρη - Μιλουτίνοβ και να κλείσουν το πρώτο μέρος στο 45-35.

Οι Ροδίτες έμοιαζαν χαμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο, είχαν μάλλον καταλάβει ότι δεν μπορούσαν να ανταγωνιστούν τον Ολυμπιακό, είχαν συμβιβαστεί με τη μοίρα τους και τον υποβιβασμό στην Α2 και βρέθηκαν πίσω με 21 (71-50) λίγο πριν "βγει" η περίοδος. Η τέταρτη είχε εντελως διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον ΛεΝτέι να κάνει πλάκα εντός κι εκτός παρκέ και τον κόσμο να χαρίζει το χειροκρότημά του σε όσους έβαλαν από ένα λιθαράκι γι' αυτή τη νίκη σε ένα ματς που ίσως ήταν ιστορικής σημασίας και αξίας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο ΣΕΦ, ήταν πολλή η γκρίνια στο δεύτερο δεκάλεπτο για μερικές διαιτητικές αποφάσεις. Στο φινάλε όλοι χάρισαν ένα ζεστό χειροκρότημα στους παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος, Μπίκας, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 13 (1), Βεζενκοβ 18 (9/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μιλουτίνοβ 17 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου, Μάντζαρης 9 (3/6 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αγραβάνης 2, Μπόγρης 3, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), ΛεΝτέι 14 (4/6 δίποντα, 6/7 βολές), Τσέρι 8 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Κουφός): Μαυροειδής 10 (7 ριμπάουντ), Τσούπκοβιτς 6 (1), Δημάκος, Μπράουνινγκ 6 (2/12 σουτ), Λι 16 (2), Γεωργάκης, Γεωργαλής 6 (2), Παπαδάκης 12 (4), Πίνκστον 18 (8/16 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντεμπς

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 31/48 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 18/28 βολές, 49 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/40 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 6/8 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 10 επιθετικά), 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τον Προμηθέα, ενώ ο Κολοσσός την ΑΕΚ. Και οι δύο αγώνες αναμένεται να διεξαχθούν την Τετάρτη (8/5) στις 17:30.