ΜΠΑΣΚΕΤ

Ολυμπιακός - Ήφαιστος Λήμνου 83-46: Προπόνηση πριν τη Μακάμπι

BASKET LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σαν σε προπόνηση ο Ολυμπιακός, πήρε άνετη νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου (83-46) στο ΣΕΦ για την τρίτη αγωνιστική της Basket League.

Μετά τα συνεχόμενα ματς με τη Χίμκι, τη Μπασκόνια, την Κύμη και την Αρμάνι Μιλάνο, ο Ολυμπιακός είχε ανάγκη από μια καλή προπόνηση, από ένα... ήρεμο παιχνίδι για να δοκιμάσει πρόσωπα και καταστάσεις. Και ο Ήφαιστος του το έδωσε το απόγευμα της Δευτέρας (22/10) στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε με το ευρύ 83-46 εκείνης του Σωτήρη Μανωλόπουλου, με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να ξεχωρίζει στο πρώτο μέρος, τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη να ακολουθούν.

Πλέον, οι Πειραιώτες κοιτάζουν το ματς της Πέμπτης (25/10 στις 22:00) με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που μοιάζει επικίνδυνη όσο και η Αρμάνι Μιλάνο, ή τουλάχιστον μπορεί να χαρακτηριστεί και εκείνη απρόβλεπτη σε αυτή τη φάση της σεζόν. Ο Μπλατ δύσκολα θα έχει στη διάθεσή του τον Γιάνις Στρέλνιεκς, που πάντως δήλωσε πριν το τζάμπολ του αγώνα με τον Ήφαιστο πως τις αμέσως επόμενες μέρες θα γυρίσει στα παρκέ, σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης.

Ο MVP

Τέσσερις ήταν οι παίκτες του Ολυμπιακού που ξεχώρισαν. Ο Μιλουτίνοβ που είναι σε τρομερή κατάσταση (10 πόντοι με 5/7 δίποντα και 4 ριμπάουντ σε 16 λεπτά), ο Παπανικολάου που βρίσκει τα πατήματά του (13 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), ο Γουίλιαμς-Γκος που έκανε εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 22 λεπτά) κι ο Ζακ ΛεΝτέι που ήταν σαρωτικός στο τέταρτο (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά). Ουδείς μπορεί να πει πως ήταν πολυτιμότερος, σε μια αναμέτρηση που είχε έναν πρωταγωνιστή κι έναν κομπάρσο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

15 πόντους πέτυχε ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος από τα δέκα λάθη του Ηφαίστου, ενώ οι δύο ομάδες σούταραν μόλις τρεις βολές (όλες οι γηπεδούχοι) μέχρι το ημίχρονο. Μούρτος και Έβανς είχαν από 15 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα χωρίς να σκοράρουν, ενώ με τον Στρέλνιεκς εκτός δράσης οι Πειραιώτες είχαν άσχημα ποσοστά στο περιφερειακό σουτ (7/28, 25%). Εντυπωσιακό το double-double του Ζακ ΛεΝτέι (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ σε 16 λεπτά), αν και έγινε στο τέταρτο δωδεκάλεπτο όταν είχαν όλα κριθεί και ενώ ο προπονητής του είχε έντονα παράπονα από εκείνον στα δύο πρώτα περάσματά του από τον αγώνα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός ακούμπησε τη μπάλα -φυσικά- στον Σέρβο σέντερ του που τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και στη συνέχεια ο Αμερικανός πλέι μέικερ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ έβαλε δύο σουτ για το 11-5 στο τέταρτο λεπτό. Ο Τουπάν μάρκαρε τον άσο, ο Βεζένκοβ έδινε εξαιρετικές βοήθειες στην άμυνα, έβαλε και τρίποντο για το 17-5 στο 7', συνολικά όμως η πρώτη περίοδος δεν είχε καλό μπάσκετ, το έδειχνε και το σκορ της (19-10 με 12/32 σουτ, έξι λάθη ο Ήφαιστος).

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 0-6 σε τρία λεπτά στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ με τον ΛεΝτέι να αστοχεί σε λέι-απ κι ο Μπλατ κάλεσε αμέσως timeout. Έβγαλε τον Αμερικανό, έβαλε τον Μιλουτίνοβ, είδε τον Πρίντεζη να πετυχαίνει τρίποντο για το 26-16 και τον Σέρβο να κάνει ξανά εύκολη δουλειά κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 12-0 μετά το timeout του προπονητή τους, πήγαν στο 33-16 στο 17' και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 40-22 με τον Γουίλιαμς-Γκος να έχει 11 πόντους από έξι σουτ και τον Γκότσερ (8π.) να ξεχωρίζει για την ομάδα του Μανωλόπουλου.

Ένα 9-0 των γηπεδούχων στην έναρξη της τρίτης περιόδου (50-22 στο 24') ανάγκασε τον Ήφαιστο να πάρει timeout, η ομάδα της Λήμνου χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σκοράρει τους πρώτους της πόντους με τρίποντο του Χαριτόπουλου, να τρέξει ένα σερί 0-8 και να βρει νέα κίνητρα στην αναμέτρηση. Ο Μπλατ είχε πολλά παράπονα από τον ΛεΝτέι, όμως το 61-36 του 30' ήταν αρκετά ευρύ για περισσότερη γκρίνια. Ο Μπόγρης εκμεταλλεύθηκε τα λεπτά που πήρε, ο Σπανούλης βρήκε πόντους για το 67-36 στο 32', οι ΛεΝτέι - Τίμα πήραν προσπάθειες στα τελευταία λεπτά και στο φινάλε όλοι ήταν ευχαριστημένοι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε το απόγευμα της Δευτέρας στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σκούτας, Παπαθανασίου

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 27/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 8/9 βολές, 50 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 17 επιθετικά), 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 11/36 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 3/8 βολές, 28 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 5 επιθετικά), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Θεσσαλονίκη με τον Άρη (28/10 στις 17:00), ενώ ο Ήφαιστος θα υποδεχθεί στη Λήμνο (27/10 στις 15:45) τον Κολοσσό.