STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ολυμπιακός έκανε το "7 στα 7" στα Τρίκαλα

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας εκτός έδρας των Τρικάλων με σκορ 69-89. Αποχώρησε λόγω ενοχλήσεων ο Πρίντεζης, ξεχώρισε ο Μάντζαρης (8π, 7ασ, 4ρ).

Για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός σημείωσε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας εκτός έδρας των Τρικάλων με σκορ 68-89 δίχως να αντιμετωπίσει πρόβλημα. Νωρίτερα οι Πειραιώτες έφτασαν και στο +33 (44-77) στο 30'.

Ο Ολυμπιακός είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (22/8), παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, επιδίωξε το παιχνίδι στο τρανζίσιον, τρέχοντας σε κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Πειραιώτες να μετρούν 27/39 δίποντα στο ματς και 7/8 τρίποντα στη τρίτη περίοδο. Οι Πειραιώτες τέλειωσαν το ματς με 8 μπλοκ, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στα τρία πρώτα δεκάλεπτα (44-77).

Σφίξιμο στη μέση ο Πρίντεζης που αποχώρησε

Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε στη βασική πεντάδα του Ολυμπιακού, αλλά αποχώρησε στο πρώτο πεντάλεπτο. Σε προσπάθεια του στην επίθεση αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη μέση και για να προστατευθεί πήγε αμέσως στα αποδυτήρια. Δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό, αλλά ο 30χρονος φόργουορντ χρειάζεται ξεκούραση. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν τον χρησιμοποίησε ξανά στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας του ανάσες ενόψει της συνέχειας.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ελλείψει του Βασίλη Σπανούλη, ανέλαβε ηγετικό ρόλο στο δημιουργικό κομμάτι, τελειώνοντας το ματς με 7 ασίστ, δίχως να κάνει ούτε ένα λάθος. Προσέφερε επίσης 8 πόντους (2/4τρ) και 4 ριμπάουντ στην ομάδα του. Έβγαλε καλές άμυνες και έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 11 πόντους και 4 μπλοκ στο ματς, πρώτος σκόρερ ο Λοτζέσκι με 12 πόντους.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, όταν και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-0. Τα Τρίκαλα μείωσαν την διαφορά στη δεύτερη περίοδο, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο τα 7/8 τρίποντα που πέτυχαν οι Πειραιώτες, συν την καλή τους άμυνα, ήταν τα στοιχεία που έδωσαν την δυνατότητα στους Πειραιώτες να "καθαρίσουν" το ματς.

Ο αριθμός του αγώνα

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από τα 6.75 μέτρα από την περιφέρεια. Πρώτο τρίποντο στην αναμέτρηση στο 17' από τον Μάντζαρη. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως οι Πειραιώτες μέτρησαν 7/8 σουτ από την περιφέρεια στη τρίτη περίοδο.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκε γρήγορα με 10-0, αξιοποιώντας στην επίθεση και τον Μιλουτίνοφ. Ο Πρίντεζης αποχώρησε στο 5', καθώς αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη μέση και οι ερυθρόλευκοι τον κράτησαν στον πάγκο ώστε να προστατευθεί ενόψει της συνέχειας. Ο Λοτζέσκι έφερε την διαφορά στο +14 (9-21) στο 7', ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στο "4", με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 17-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε το ροτέισον, ο εξαιρετικός Μάντζαρης έφτασε τις 6 ασίστ στο ματς, βγάζοντας και καλές άμυνες, με τα Τρίκαλα να γυρνάνε σε άμυνα ζώνης, η οποία έφερε αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 24-30 στο 16', με το πρώτο τρίποντο στο ματς να μπαίνει στο 17' με τον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι του, ο Αγραβάνης με τρίποντο έφερε την διαφορά ξανά στο +14 (29-43), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Πρωταθλητές να προηγούνται με σκορ 31-43.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε... φωτιά από την περιφέρεια, μετρώντας 7/8 (!) τρίποντα στο δεκάλεπτο, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα (13-32). Ο Στρόμπερι από τα 6.75 μέτρα εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (33-53), ο Αθηναίου με τον ίδιο τρόπο έδωσε προβάδισμα 25 πόντων (39-64) στο 27', με την διαφορά να φτάνει και στο +33 (39-72) με τον Χάντερ, με τους Πρωταθλητές να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ, τρέχοντας συνεχώς στον ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, με το 44-77 να είναι το σκορ στο 30'.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, βάζοντας στο ματς και τον Τολιόπουλο, αλλά ζητούσε από τους παίκτες του να είναι σοβαροί μέχρι το τέλος. Ο Αθηναίου με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 55-86 στο σκορ στο 35', αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να μειώσουν σε 65-88 με τον Τσιάρα. Ο Ολυμπιακός, όμως, στο τέλος έκανε το "7 στα 7" στους αγώνες του, νικώντας τα Τρίκαλα με σκορ 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-43, 44-77, 69-89

Ανά δεκάλεπτο: 17-26, 14-19, 13-32, 23-12

ΤΡΙΚΑΛΑ(Φλεβαράκης): Ντόουελ 2, Τσιάρας 13 (2), Κόντζερ 15, Καλογιαννίδης, Τιγκ 8, Καντούγκαν 3, Σόκο 23 (11 τρίπ., 11 ριμπ.), Καραθανάσης, Καλλές, Ρόμπινσον 5, Βαρυτιμιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 8 (2), Λοτζέσκι 12, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 7 (1), Τσαϊρέλης 9, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 11 (2), Χάκετ 3, Αθηναίου 7 (1).