Ο Σχορτσανίτης το χειροκρότημα, το Ρέθυμνο τη νίκη στην παράταση

ÔÑÉÊÁËÁ ARIES BC - ÑÅÈÕÌÍÏ CRETAN KINGS
(EUROKINISSI SPORTS/ÈÁÍÁÓÇÓ ÊÁËËÉÁÑÁÓ)
ÔÑÉÊÁËÁ ARIES BC - ÑÅÈÕÌÍÏ CRETAN KINGS (EUROKINISSI SPORTS/ÈÁÍÁÓÇÓ ÊÁËËÉÁÑÁÓ) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να επιστρέφει στη δράση μετά από 623 μέρες, τα Τρίκαλα πήγαν το ματς με το Ρέθυμνο στην παράταση, δεν κατάφεραν να πάρουν όμως τη νίκη καθώς οι Κρητικοί στάθηκαν στο τέλος όρθιοι.

To πολυαναμενόμενο ντεμπούτο του Σοφοκλή Σχορτσανίτη έδωσε ώθηση στα Τρίκαλα, δεν τους έδωσε όμως και τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League με το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί γλίτωσαν στο φινάλε της κανονικής διάρκειας όταν ο Χριστοδούλου ισοφάρισε στο 70-70 και παρά το γεγονός ότι ο νεαρός τους γκαρντ αστόχησε στη συμπληρωματική βολή, μπήκαν στην παράταση με το μαχαίρι στα δόντια για να φτάσουν στη νίκη (86-76), την πέμπτη φετινή τους σε έντεκα αγώνες. Οι Θεσσαλοί, από την άλλη, έπεσαν στο 2-9 και πλέον τα πράγματα γίνονται γι' αυτούς πολύ δύσκολα, καθώς τόσο η Κύμη, όσο και ο Άρης κέρδισαν τον Κολοσσό και τον Άρη αντίστοιχα.

Η είσοδος του Σχορτσανίτη στο ματς στο όγδοο λεπτό , ήταν με διαφορά το γεγονός της πρώτης περιόδου (17-23), μιας περιόδου στην οποία το Ρέθυμνο είχε τον έλεγχο, πριν σιγά-σιγά ανοίξει τη διαφορά και τη στείλει στους 13 (23-36) με τρίποντο του Μούντι στο 16'. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι είχαν ένα εντυπωσιακό διάστημα στα τέλη του πρώτου μέρους, με τους Σλαφτσάκη - Λούντζη να κάνουν τρομερή προσπάθεια για το 40-41 του ημιχρόνου που έμοιαζε... λυτρωτικό για τους Θεσσαλούς, οι οποίοι στάθηκαν όρθιοι όταν όλα έδειχναν εναντίον τους.

Τα επιθετικά ριμπάουντ ήταν ένα στοιχείο που βοήθησε τα Τρίκαλα να πάρουν και το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, την ώρα που τα τρίποντα του Μούντι δεν άφηναν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Ο Σχορτσανίτης έβαλε το πρώτο του καλάθι λίγο πριν "βγει" το δεκάλεπτο, έβαλε και δεύτερο για το 51-51 στο 30' και ξεσήκωσε ακόμη περισσότερο το κοινό. Το τρίτο δίποντο του Big Sofo και το τρίποντο του Τέγιτς έκαναν το 56-51 στο 31', κράτησαν το προβάδισμα και μία μικρή διαφορά ασφαλείας και με τρίποντο του Τέιμς έγραψαν το 68-62.

Μούντι με βολές και Ντάνιελς με δίποντο μείωσαν στο καλάθι (68-66) στο 1:25 πριν το φινάλε, ο Τζόουνς απάντησε για το 70-66, όμως αστόχησε σε κρίσιμο σουτ και ο Χριστοδούλου ισοφαρίσει (70-70). Ο νεαρός γκαρντ έχασε τη συμπληρωματική βολή, οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση, όμως η προσπάθεια του Τέιμς βρήκε σίδερο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Λι κι ο Μούντι έγραψαν το 70-78 και "κλείδωσαν" τη νίκη, μια νίκη που κρατά τους Κρητικούς σε τροχιά οκτάδας και συμμετοχής στα playoffs της σεζόν 2017/18.

Ο MVP

Ο Στέφαν Μούντι ήρθε στην Ελλάδα με την ταμπέλα του "σούπερ σκόρερ", έκανε μερικές συγκλονιστικές εμφανίσεις, είχε σκαμπανεβάσματα, όμως στα Τρίκαλα ήταν εκπληκτικός. Σκόραρε 28 πόντους με 4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 11/13 βολές, μοίρασε 9 ασίστ, μάζεψε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 3 μπάλες και έκανε και ένα κόψιμο στα 30 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, στην πιθανότατα πιο "μεστή" εμφάνισή του με τη φανέλα του Ρεθύμνου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ζέιβιερ Τέιμς και Χαλίλ Κανάτσεβιτς αποκτήθηκαν από τα Τρίκαλα για να κάνουν τη διαφορά, απέναντι στο Ρέθυμνο όμως ήταν απογοητευτικοί. Έπαιξαν μαζί 60 λεπτά, σκόραραν 11 πόντους με 3/15 σουτ και δεν δικαίωσαν τον Κώστα Μέξα για την επιλογή του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πείσμα και την αποφασιστικότητα του Ρεθύμνου στην παράταση, αλλά κυρίως στον... τσαμπουκά του Στέφαν Μούντι που δεν είχε όρεξη να ταξιδέψει πίσω στην Κρήτη με το κίτρινο φύλλο αγώνα. Ο Αμερικανός ήταν ασταμάτητος στην παράταση και έγειρε οριστικά τη ζυγαριά υπέρ της ομάδας του Νίκου Βετούλα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό των Τρικάλων, είχε όμως αρκετό κόσμο και "δυναμική" ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Ψαριανός, Βαρδάλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 40-41, 51-52, 70-70 (κ. α.), 76-86

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς 16 (1), Λούντζης 11 (2), Φέισι 6 (9 ριμπάουντ), Τέγιτς 5 (1), Μάρεϊ 8 (7 ριμπάουντ), Τέιμς 7 (1/6 τρίποντα), Σλαφτσάκης 13 (1), Χατζηνικόλας, Καλογιαννίδης, Σχορτσανίτης 6 (3/5 δίποντα, 0/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 9:20), Κανάτσεβιτς 4 (1/4 σουτ, 6 ριμπάουντ).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Γκούντγουιν 14 (2 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5, Μόρισον 5 (1), Άρμστεντ 11 (1), Ντάνιελς 9, Μούντι 28 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/13 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Στεφανίδης, Λι 8 (9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 5 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 23/53 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12/20 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 14 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά Ρεθύμνου: 19/29 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 24/34 βολές, 41 ριμπάουντ (35 αμυντικά - 6 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 14 λάθη.

Οι επόμενες αναμετρήσεις των δυο ομάδων: Τα Τρίκαλα θα ταξιδέψουν στη Ρόδο για να αντιμετωπίσουν τον Κολοσσό στις 13 Ιανουαρίου, ενώ το Ρέθυμνο θα υποδεχθεί μία μέρα αργότερα τον Άρη στο "Μελίνα Μερκούρη".