Ο Προμηθέας πέρασε από τα Τρίκαλα με νταμπλ-νταμπλ από τους Έβανς-Γκίκα

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
(EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ)
ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (EUROKINISSI/ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ) EUROKINISSI SPORTS

Ο εντυπωσιακός Προμηθέας νίκησε και τα Τρίκαλα (68-87), έκανε το ρεκόρ του 5-1 στο πρωτάθλημα και συνεχίζει την ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα. Νταμπλ-νταμπλ από τους Σον Έβανς (22 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και Νίκο Γκίκα (13 πόντοι, 13 ασίστ).

Ο εντυπωσιακός Προμηθέας συνέχισε την ξέφρενη πορεία του στην Stoiximan.gr Basket League, κάνοντας το ρεκόρ του 5-1 στο πρωτάθλημα, καθώς νίκησε και τα Τρίκαλα εκτός έδρας (68-87). Το ρεκόρ των γηπεδούχων πλέον είναι στο 2-4. Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο (42-47), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πάτρας κυριάρχησε, πάτησε... γκάζι και εκτόξευσε το προβάδισμα της, φτάνοντας εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο MVP

Ο Σον Έβανς πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση. Ο Αμερικανός φόργουορντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση σημειώνοντας νταμπλ-νταμπλ με 22 πόντους (10/19 δίποντα, 2/4 βολές) και 13 ριμπάουντ (6 επιθετικά), σε 32 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του και ο... μαέστρος Νίκος Γκίκας με 13 πόντους (6/8 δίποντα) και 13 ασίστ, σε επίσης 33 λεπτά. "Άγγιξε" το νταμπλ-νταμπλ και ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Προμηθέας είχε εξαιρετικό συσχετισμό στον τομέα ασίστ/λάθη, τελειώνοντας το ματς με 23 ασίστ και μόλις 7 λάθη, δείγμα του υψηλού βαθμού συγκέντρωσης με τον οποίο λειτούργησαν οι παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι "βομβάρδισαν" από την περιφέρεια, σημειώνοντας 11/26 τρίποντα (42%).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Τα Τρίκαλα μείωσαν με τον Βασιλειάδη στο 24' σε 49-51, αλλά ακολούθως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... γκάζι. Μέτρησαν επί μέρους σκορ 10-17, ξεφεύγοντας με +9 στο 30', ενώ στην τελευταία περίοδο, εκτόξευσαν το προβάδισμα τους στο +14 (64-78) με τρίποντο του Γκέκα. Ήταν η χαριστική βολή, το σουτ με το οποίο ο Προμηθέας "σκότωσε" τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Τσαρούχα-Τσώνος

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 1.000 άτομα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 42-47, 59-68, 68-87

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μέξας): Τζόουνς, Λούντζης, Χέιλ, Σκουλούδης, Μάρεϊ 24 (9/17 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 4 (7 ριμπάουντ), Ρος 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φέισι 14, Τέγιτς 4 (2/8 σουτ), Βασιλειάδης 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 8 (2), Τουντζιαράκης 3, Γκίκας 13 (3 τρίποντα, 13 ασίστ), Σαλούστρος 2, Μιλόσεβιτς 13 (0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Έβανς 22 (10/19 δίποντα, 2/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Φαγιέ 12 (2), Ρέλεφορντ, Δημάκος, Χολ 14 (4/5 τρίποντα).

Ομαδικά στατιστικά Τρικάλων: 22/51 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/11 βολές, 40 ριμπάουντ (24+16), 15 ασίστ, 14 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά Προμηθέα: 22/43 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 10/15 βολές, 41 ριμπάουντ (26+15), 23 ασίστ, 7 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική, τα Τρίκαλα θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ ο Προμηθέας θα φιλοξενήσει τον Άρη.