STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Προμηθέας Πάτρας διέσυρε τον τραγικό Αρη, 70-40 στην Πάτρα

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με το εντυπωσιακό 70-40 τον τραγικό Αρη στην Πάτρα, που έκανε 11 λεπτά να σκοράρει.

Ο Προμηθέας διαφήμισε το μπάσκετ, ο Αρης δυστυχώς διασύρθηκε. Οι Πατρινοί έκαναν απίστευτο περίπατο στο Δ. Τόφαλος, επικράτησαν με 70-40 και έφτασαν έτσι τις 6 νίκες στην Stoiximan.gr Basket League. Εριξαν στο καναβάτσο την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, που έδειξε για άλλη μια φορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζει στην επίθεση, είναι η χειρότερη στην κατηγορία. Ο Αρης έμεινε άποντος για 11 λεπτά, πέτυχε μόλις 11 στο δεύτερο ημίχρονο και οι παίκτες του απλά παρακολουθούσαν τον Προμηθέα να παραδίδει μαθήματα σύγχρονου μπάσκετ.

Ο Προμηθέας, λοιπόν, παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας και έδειξε πως μπορεί να εξελιχθεί σε δύναμη στο ελληνικό μπάσκετ, ο Αρης από την πλευρά του ήταν εκτός τόπου και χρόνο, στο δεύτερο ημίχρονο, γιατί στο πρώτο ξεκίνησε πολύ καλά.

Ο Αρης έκανε εξαιρετική εκκίνηση με τον Μπένσον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, έκανε το 6-14 στο 6' και το 10-19 στο 9'. Ηδη και ο Αθηναίου είχε πάρει... μπρος για τους φιλοξενούμενους, που είχαν τον έλεγχο, απέναντι στον Προμηθέα πουθ έψαχνε τις λύσεις στην επίθεση.

Στη δεύτερη περίοδο οι Πατρινοί "ξύπνησαν", με τον Φαγιέ να δίνει το σύνθημα. Μείωσαν σταδιακά και πέρασαν μπροστά με 22-21 στο 13'. Και έχασαν τα ηνία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-29), έχοντας σαφώς περισσότερες λύσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι 9 παίκτες του Προμηθέα σκόραραν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Αρης είχε 7 από τους 12 που αγωνίστηκαν στο...0.

O Προμηθέας μπήκε δυνατά και στην επανάληψη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα (Ρέλεφορντ και Λίποβι) έγραψε το 38-29 στο 22' , ο Αρης μείωσε σε 40-35 αμέσως, για να έρθει το 50-35 στο 27' με τον Σαλούστρο και τον Μιλόσεβιτς. Ο Αρης δεν είχε τρόπο να διεκδικήσει κάτι, η διαφορά έφτασε και στους 21 (56-35) στο 30', με τον Σαλούστρο να δίνει πάλι τη λύση.

Οι Πατρινοί έκαναν το 63-35 στο 35' με τον Αρη να συμπληρώνει 11 λεπτά δίχως καλάθι. Ο Μόραντ έβαλε πόντο για τον Αρη (63-36), όμως ο Γκίκας έστειλε τη διαφορά στους 32 (68-36) με τρίποντο στο 37'. Τελικά ο Αρης πέτυχε δύο καλάθια εντός παιδιάς ως το τέλος του αγώνα και γλίτωσε τα ακόμα χειρότερα, αφού το τελικό σκορ ήταν 70-40

Ο MVP

Είναι άδικο να ξεχωρίσει κάποιος παίκτης από τον Προμηθέα, η προσπάθεια ήταν ομαδική περισσότερο από κάθε άλλη φορά. Ο Μίλαν Μιλόσεβιτς είχε 9 πόντους με 3/7 δίποντα 1/3 τρίποντα, ενώ πήρε και 8 ριμπάουντ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Αρης πέτυχε μόλις 5 πόντους στην 4η περίοδο, 11 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Και γλίτωσε έτσι τον ακόμα μεγαλύτερο διασυρμό, αφού στην τελευταία περίοδο φλέρταρε με το 0. Αρα δεν μπήκε καν στη λίστα με τους χειρότερους στην Stoiximan.gr BasketLeague, αφού είχε προηγηθείθ το 0 της Κηφισιάς την σεζόν 15-16 και οι 2 πόντοι του Ηλυσιακού και του Πανιωνίου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μέχρι το 17' ο Αρης ήταν μέσα στο παιχνίδι. Το 25-27 τα λέει όλα. Πόσο ήταν το σκορ στο 34; 61-35. Δηλαδή 36-8 μέσα σε 18 λεπτά. Από το 24' μέχρι το 35' μάλιστα ο Προμηθέας έτρεξε σερί 23-0 και "καθάρισε" το ματς. Ο δε Αρης έμεινε άποντος 11 ολόκληρα λεπτά.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Γεμάτο ήταν το Δ. Τόφαλος από 4.000 φίλους του μπάσκετ στην Πάτρα. Το παρών έδωσαν και πολλοί οπαδοί του Αρη, που κέρδισαν με ευκολία τη μάχη της εξέδρας. Οσο είχαν τουλάχιστον κουράγιο να φωνάξουν, αφού η εξέλιξη του ματς δεν τους βοήθησε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μπήτης, Μπίκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Γιατράς): Λίποβι 7, Έβανς 12, Γκίκας 2, Φαγιέ 11 (2), Δημάκος 3, Τουντζιαράκης 3, Σκούφης 3 (1), Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Πουλιανίτης 4, Αθηναίου 11 (2), Βασιλόπουλος 4 (4 ριμπάουντ), Ουίβερ (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπένσον 16 (10 ριμπάουντ), Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Χρηστίδης, Μούρτος, Μοράντ 1, Πέτγουεϊ, Μπελ 2 (1/8 σπουτ).

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πατρών: 19/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 11/19 βολές, 40 ριμπάουντ (29+11), 14 ασίστ, 8 λάθη, 17 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 14/32 δίποντα, 2/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 41 ριμπάουντ (32+9), 9 ασίστ, 22 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα ο Προμηθέας Πατρών δοκιμάζεται στο "Μελίνα Μερκούρη" από το Ρέθυμνο (9/12, 16:30), ενώ ο Άρης υποδέχεται τον Παναθηναϊκό Superfoods (10/12, 17:00). Μεσοβδόμαδα, οι "κίτρινοι" έχουν αγώνα για το Basketball Champions League με αντίπαλο την Οστάνδη (5/12, 21:30).