STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Προμηθέας "εκτέλεσε" τον Γυμναστικό με Φαγιέ και Έβανς

Ο Προμηθέας νίκησε τον ΓΣΛ με 91-80, κυριαρχώντας στην αναμέτρηση, "εκτελώντας" τον αντίπαλο με 11/23 τρίποντα. Ξεχώρισαν οι Φαγιέ (19π, 6ρ), Έβανς (20π, 5ρ) και Γκίκα (13π, 10ασ).

Για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan.gr Basket League, ο ανώτερος Προμηθέας νίκησε τον ΓΣΛ, επικρατώντας με 91-80. Οι Πατρινοί κυριάρχησαν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, εκτοξεύοντας το προβάδισμα τους και στο +23 (68-55) στο 25', αλλά ακολούθως η ομάδα της Λάρισας αντέδρασε, μειώνοντας στο 36' σε 81-76. Στο τέλος, όμως, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 91-80.

Ο MVP:

Ο Μοχάμεντ Φαγιέ ήταν ο MVP της αναμέτρησης. Ο Σενεγαλέζος φόργουορντ/σέντερ, τέλειωσε το παιχνίδι έχοντας 19 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 7/7 βολές), μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ στην αναμέτρηση, σε 35 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σιν Έβανς με 20 πόντους (6/7 δίποντα, 8/10 βολές) και 5 ριμπάουντ. Nταμπλ-νταμπλ από τον Γκίκα με 13 πόντους και 10 ασίστ

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στο ματς, καθώς στο πρώτο ημίχρονο είχε 67% στα σουτ εντός παιδιάς (19/28). Η ομάδα της Πάτρας "πυροβολούσε" από την περιφέρεια, τελειώνοντας το παιχνίδι έχοντας 11/23 τρίποντα (47%), αλλά και 72% ποσοστό στα δίποντα (21/29).

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά-κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τον Φαγιέ με τρίποντο να διαμορφώνει το 14-11 στο 5'. Ο Τουντζιαράκης και ο Δημακός βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ο Γκίκας με νέο τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +11 (28-17) στο 8'. Ο Προμηθέας είχε βρει τρομερό ρυθμό στην επίθεση, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 31-21.

Στην δεύτερη περίοδο, πρώτα ο Λίποβι με γκολ-φάουλ και ακολούθως ο δραστήριος Φαγιέ, έφεραν τον Γυμναστικό στο +11 (41-30) στο 14'. Ο Γυμναστικός ήταν άστοχος και δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Σαλούστρο και τον Φαγιέ, να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (54-36) στο 19'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 57-39, σε ένα 20λεπτο στο οποίο μέτρησαν 19/28 σουτ (67%) εντός παιδιάς, με τον Φαγιέ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΓΣΛ έφερε την διαφορά στο +20 (62-42) στο 22', ενώ ακολούθως, ύστερα από τα τρίποντα με τους Μιλόσεβιτς και Γκίκα, η ομάδα της Λάρισας εκτόξευσε το προβάδισμα της στο +23 (68-45) στο 25', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε σε 73-54, τον Φάρο να παίρνει θάρρος στην συνέχεια, μειώνοντας σε 73-61.

Στην τελευταία περίοδο, ο Σαλούστρος έφερε την διαφορά στο +10 (81-71) στο 35', αλλά ακολούθως ο Μαραγκός μείωσε την διαφορά σε 81-76 στο 36'. Στο 38', ο Γκίκας έφερε την διαφορά στο +13 (89-76), με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει την νίκη στο τέλος με σκορ 91-80.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός-Θεονάς-Λόρτος (Πίγκας)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80

Προμηθέας (Γιατράς): Τουντζιαράκης 4, Γκίκας 13 (3 τρίπ., 10 ασ.), Φαγιέ 19 (2), Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 15 (3), Λίποβι 12 (1), Έβανς 20 (5 ριμπ.), Σκούφης, Γερομιχαλός, Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 3 (1).

ΓΣΛ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 17 (3), Μαραγκός 7, Μουράτος 6, Σάφτενααρ 6, Φορμπς 6 (2/9 σουτ), Ντρέιπερ, Παπαμακάριος 5 (1), Διαμαντάκος 7 (7 ριμπ.), Βαβάτσικος 7, Παπαντωνίου 29 (2).

Ομαδικά στατιστικά Προμηθέα: 91 πόντοι, 21/29 δίποντα (72%), 11/23 τρίποντα (47%), 16/19 βολές (84%), 28 ριμπάουντ (4-24), 18 ασίστ, 21 λάθη, 10 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά ΓΣΛ: 80 πόντοι, 24/42 δίποντα (57%), 6/23 τρίποντα (26%), 14/18 βολές (77%), 29 ριμπάουντ (12-17), 9 ασίστ, 14 λάθη, 8 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δυο ομάδων: Ο ΓΣΛ θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό στις 21 Οκτωβρίου, ενώ ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη την ίδια ημερομηνία.