STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με ανατροπή τον Προμηθέα

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ (MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÐÑÏÌÇÈÅÁÓ ÐÁÔÑÁÓ (MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να χάνει με 49-62 στο 30', απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 20-3 και στην 4η περίοδο (29-13) έφτασε στην νίκη (78-75), έχοντας για MVP τον ΜακΦάντεν (18π).

Για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει τον Προμηθέα με σκορ 78-75, σημειώνοντας μεγάλη αντροπή στην 4η περίοδο, καθώς βρέθηκε να χάνει με 49-62 στο 30'. Με αυτόν τον τρόπο, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στην 4η θέση του πρωταθλήματος (13-10), στην 8η θέση η ομάδα της Πάτρας με ρεκόρ 9-14.

O ΜVP της αναμέτρησης

Ο Τάντους ΜακΦάντεν ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους (σε 25 λεπτά συμμετοχής), βάζοντας μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (4/6τρ), ενώ στάθηκε και πολύτιμος στο τέλος της αναμέτρησης, σημειώνοντας τις πολύτιμες τελευταίες βολές του αγώνα.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 12/33 τρίποντα του Προμηθέα, με τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο να μετρούν 8/17 (47%). Αξιοσημείωτο και το 29-13 επί μέρους σκορ που μέτρησε ο ΠΑΟΚ στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην νίκη με μία μεγάλη ανατροπή.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στην 4η περίοδο. Ο εξαιρετικός Προμηθέας προηγήθηκε με +13 (49-62) στο 30', ελέγχοντας τον ρυθμό στην αναμέτρηση, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή. Με ένα επί μέρους σκορ 29-13, κατάφερε να νικήσει την ομάδα της Πάτρας με 78-75, με τον ΜακΦάντεν να ευστοχεί στις βολές στο τέλος και τον Γκίκα να αστοχεί σε τρίποντο για να στείλει το ματς στην παράταση.

Το ματς

Ο Προμηθέας προηγήθηκε στο 4' με τον Σαρικόπουλο (4-8), με τους φιλοξενούμενους να πατούν γερά στο παρκέ και να ελέγχουν τον ρυθμό. Στη συνέχεια, μάλιστα, η ομάδα της Πάτρας πήρε... φωτιά από την περιφέρεια και με σερί τρίποντα προηγήθηκε με 10-17 στο σκορ στο 8', ύστερα από σουτ του Φαγέ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 20-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γερομίχαλος με τρίποντο "έγραψε" το 22-29 στο 12', ο Παπαντωνίου με τον ίδιο τρόπο έφερε την διαφορά στο +8 (26-34) στο 15', με τον Πέινερς στο 18' να μειώνει σε 38-41. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 40-43, έχοντας 8/17 (!) τρίποντα (47%).

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας κυριάρχησε, βγάζοντας καλές άμυνες, κρατώντας χαμηλα στο σκορ τον ΠΑΟΚ (9-19). Ο Γερομίχαλος με τρίποντο έκανε το σκορ 44-53, ο Γκίκας στο 29' με εντυπωσιακό μπάσιμο "έγραψε" το 49-60, με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 49-62.

Ο ΠΑΟΚ όμως έδειξε χαρακτήρα και μεγάλη αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην επικράτηση. Με ένα γρήγορο επί μέρους σκορ 13-1, ο Άσκα έφερε το σκορ στα ίσα (63-63) στο 34'. Ακολούθως ο ΜακΦάντεν άρχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια (69-65), με το σερί του ΠΑΟΚ να φτάνει το 20-3 σε 5 λεπτά. Στα 6'' πριν το τέλος, ο Προμηθέας έκανε φάουλ στον ΜακΦάντεν. Ο Αμερικανός γκαρντ, όντας ψύχραιμος, έβαλε τις βολές και ακολούθως ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο-ισοφάρισης, όντας εκτός ισορροπίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος μία αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-43, 49-62, 78-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεί 8, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης, Πέινερς 7, Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 13 (1), Τσόχλας 5 (10, ΜακΦάντεν 18 (4), Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης 4, Άσκα 9.

Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας 8 (1), Φαγιέ 11 (2), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 11 (1), Τζόουνς 13 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Γερομίχαλος 9 (3), Ντίκερσον, Τόντιτς 7 (1), Τζάξεν 7 (1).