STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 63-57 τον Αρη και πήρε τη ρεβάνς

BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ÐÁÏÊ - ÁÑÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAM) EUROKINISSI

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, νίκησε με 63-57 τον Αρη και πήρε ρεβάνς για την ήττα στο Κύπελλο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως στο τέλος αποδείχθηκε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη επί του Αρη με 63-57, στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Ο Δικέφαλος βρέθηκε στο +15 στο 30', οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 54-53 στο 36', αλλά ο Λίνος Χρυσικόπουλος εμφανίστηκε ως από μηχανής Θεός και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο Λάκι Τζόουνς έκαναν τη δουλειά μέχρι τότε για τον ΠΑΟΚ, ο Αντώνης Κόνιαρης οργάνωσε ιδανικά και όλα έδειχναν πως ο Δικέφαλος θα φτάσει σε άνετη επικράτηση. Ομως ο Αρης επέστρεψε, δίχως να μπορέσει να ολοκληρώσει τη δουλειά. Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε τη ρεβάνς για την ήττα στο Κύπελλο και παράλληλα μια πολύτιμη ανάσα για τη συνέχεια της σεζόν.

Ο,τι έγινε στο τέλος του πρώτου μέρους, οδήγησε τον Δικέφαλο στο δεύτερο. Με κεκτημένη ταχύτητα και με τον Λάκι Τζόουνς να συνεχίζει, προηγήθηκε με 40-31 στο 22΄ και 48-36 στο 25'. Ο Κόνιαρης οργάνωνε άψογα, ο Μαργαρίτης έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου και ο ΠΑΟΚ έφτασε ακόμα και στο +15 (52-37) στο 27'. Ο Αρης τα είχε χαμένα, ο Αθηναίου πάλευε μόνος κι έτσι η τρίτη περίοδος τελείωσε με σκορ 54-39.

Ολα, λοιπόν, έδειχναν πως το ματς έχει πάρει το δρόμο του, αλλά ο Αρης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Αθηναίου το πήρε προσωπικά και οδήγησε την ομάδα του σερί 0-14!!! Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι με συνεχή τρίποντα - ως επί το πλείστον με τον Αθηναίου - την ίδια στιγμή που ο Κατσίβελης αποτέλεσε τη βασική αιτία του προβλήματος για τον ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος έμεινε άποντος για 6 λεπτά, είχε 0/6 εντός παιδιάς κι έτσι το σκορ έγινε 54-53 στο 36'.

Εκεί ο Χρυσικόπουλος έδωσε ανάσα στον ΠΑΟΚ με τρίποντο (57-53), ο ίδιος έκανε και το 59-54 στο 38'. Ο Αθηναίου στο τελευταίο δίλεπτο δεν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών, στην επόμενη επίθεση του Αρη δέχθηκε τάπα από τον Μαργαρίτη και ακολούθως βιαστικό άστοχο τρίποντο.

Ο Τσόχλας χάρη στην ευστοχία του στις βολές έγραψε το τελικό 63-57 και ο ΠΑΟΚ πήρε πιο δύσκολα απ' ό,τι φαινόταν μέχρι το 30', τη νίκη επί του αιωνίου του αντιπάλου.

Ο MVP

Ο Λάκι Τζόουνς και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης δικαιούνται να μοιραστούν τον τίτλο του κορυφαίου της αναμέτρησης. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους με 2/3 βολές, 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 5 ριμπάουντ, ενώ ο έμπειρος Ελληνας φόργουορντ είχε 11 πόντους με 3/5 βολές, 5/8 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 6 κλεψίματα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ είχε 0/6 σουτ στην τέταρτη περίοδο και 6 λάθη σε έξι πρώρα λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και έδωσε την ευκαιρία στον Αρη να επιστρέψει στο ματς. Ειδικά ο Κατσίβελης είχε συνολικό απολογισμό στο παιχνίδι 1/8 σουτ εντός παιδιάς και 4 λάθη και δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο 18΄το σκορ ήταν 26-31 και ο Αρης έλεγχε την κατάσταση. Στο 22' ο ΠΑΟΚ με σερί 14-0 βρέθηκε να προηγείται με 40-31 και να έχει αλλάξει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού. Ο Αρης απάντησε με δικό του σερί (0-14) στο τέταρτο δεκάλεπτο και επέστρεψε στο ματς, αλλά ο Χρυσικόπουλος με τρίποντο έγραψε το 57-53 κι αυτό το σουτ έκρινε ουσιαστικά το παιχνίδι υπέρ των γηπεδούχων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Μάνος, Μαγκλογιάννης

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το Παλατάκι δεν γέμισε, όμως περίπου 3.500 οπαδοί του ΠΑΟΚ δημιούργησαν "καυτή" ατμόσφαιρα υπέρ της ομάδας τους... Ειδικά πριν από το τζάμπολ με τα χαρτάκια και τις κορδέλες έκαναν φαντασμαγορικό το... τοπίο.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 5 (9 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2 (1/8 σουτ), Τζόουνς 20 (6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8 (1/7 σουτ, 6 ασίστ), Ζάρας 3 (1), Τρις.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Τσαϊρέλης 10 (1), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20 (1/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/6 βολές), Ουίβερ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μοράντ 2, Βασιλόπουλος (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Πέτγουεϊ, Μπελ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - ΠΑΟΚ: 14/31 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 14/22 βολές, 32 ριμπάουντ (21+11), 18 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 12/22 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 9/17 βολές, 40 ριμπάουντ (31+9), 11 ασίστ, 17 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στο Champions League ο Αρης υποδέχεται την Βιλερμπάν την Τρίτη (14/11) στο Αλεξάνδρειο (19.30) και ο ΠΑΟΚ πηγαίνει στην Λιθουανία, όπου την Τετάρτη (15/11, 19.00) θα αγωνιστεί κόντρα στην Νεπτούνας. Στην Stoiximan.gr Basket League ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει το προσεχές Σάββατο (18/11, 16:15) στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο και ο Αρης υποδέχεται την ίδια μέρα (18.30) τον Γυμναστικό Λάρισας.