STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο ΜακΦάντεν (ξανα)πήρε παραμάζωμα τον Πανιώνιο, 95-83 η Κύμη

BASKET LEAGUE / ΚΥΜΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΥΜΗ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με τον Θαντ ΜακΦάντεν να είναι ασταμάτητος στο β' μέρος, η Κύμη νίκησε τον Πανιώνιο Βίκος Cola (95-83) και παρέμεινε στο κόλπο για τα playoffs. Παρέμειναν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού οι "κυανέρυθροι".

Το ξέσπασμα του Θαντ ΜακΦάντεν στο β' μέρος βοήθησε την Κύμη να επιστρέψει από το -7 της ανάπαυλας και να πάρει τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο Βίκος Cola (95-83) για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Ο γκαρντ των γηπεδούχων σημείωσε τους 23/26 πόντους μετά την ανάπαυλα, αποτελώντας τον βασικό λόγο που ήρθαν τα πάνω - κάτω στο παιχνίδι, το οποίο πάντως στιγματίστηκε τόσο από την κουτουλιά του Σλάβεν Τσούπκοβιτς στον Σωτήρη Μανωλόπουλο στις αρχές της αναμέτρησης όσο και στην αναμπουμπούλα που προκλήθηκε στις εξέδρες με δυόμισι λεπτά για το τέλος -με πρωταγωνιστές τους φίλους των δύο ομάδων.

Για όσους το έχουν... ξεχάσει, ο Θαντ ΜακΦάντεν ήταν αυτός που είχε πληγώσει ανεπανόρθωτα τον Πανιώνιο Βίκος Cola και στο παιχνίδι του α' γύρου, τότε που είχε σημειώσει 35 πόντους με 7/11 τρίποντα .

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, βρέθηκαν στο +4 (8-4 στο 2'), αλλά η κουτουλιά του Σλάβεν Τσούπκοβιτς στον Σωτήρη Μανωλόπουλο και η σύρραξη που ακολούθησε τούς επηρέασε σημαντικά. Φάνηκε στο παρκέ πως η Κύμη ήταν αυτή που έχασε το μυαλό της, δεδομένου ότι ο Πανιώνιος Βίκος Cola αντέδρασε άμεσα.

Με πλουραλισμό στην επίθεση, οι "κυανέρυθροι" έφτασαν στο +4 (18-22 στο 12') στο φινάλε της α' περιόδου, προβάδισμα που δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (27-38 στο 17'). Ο Τάιρον Μπράζελτον ήταν άστοχος (1/5 σουτ), αλλά μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι (7 ασίστ), με τους συμπαίκτες του να είναι συνεπείς στο περιφερειακό σουτ (6/11 τρίποντα στην ανάπαυλα), για να φτάσουν μέχρι το +7 (38-45).

Αν δεν υπήρχε μάλιστα, ο Άγγελος Τσαγκαράκης (13 πόντοι με 4/7 τρίποντα), η Κύμη θα μπορούσε να είναι σε ακόμη χειρότερη κατάσταση. Παρεμπιπτόντως, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επέμενε στα τρίποντα, δίχως όμως να δικαιώνεται από το αποτέλεσμα (5/12 δίποντα και 8/19 τρίποντα στο ημίχρονο).

Η υπεροχή του Πανιωνίου κράτησε μέχρι το 23ο λεπτό, όταν ο Βαγγέλης Σακελλαρίου δημιούργησε το +9 (43-52) για την ομάδα του. Ακολούθησε το "ξέσπασμα" του Θαντ ΜακΦάντεν, ο οποίος σε συνεργασία με τον Κάμερον Τζόουνς έφεραν τα πάνω κάτω. Με συνεχόμενα δικά τους καλάθια, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (65-64 στο 28').

Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα επόμενα λεπτά, με το +2 (77-75) της Κύμης στο 35' να μεγαλώνει όμως απότομα από εκεί κι έπειτα. Κυρίως γιατί οι φιλοξενούμενοι έμειναν από επιθετικές λύσεις. Από την στιγμή που ο Τάιρον Μπράζελτον αδυνατούσε να βρει ελεύθερα σουτ, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν είχε τρόπους να σκοράρει. Την ίδια ώρα που δεχόταν συνεχόμενα καλάθια.

Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει στο +11 (88-77) για την Κύμη στο 37ο λεπτό, για να μπει κάπου εκεί τέλος στις φιλοδοξίες του Πανιωνίου Βίκος Cola για το "διπλό". Η νίκη κατέληξε στην πλευρά των γηπεδούχων (95-83), οι οποίοι διατηρήθηκαν στο κόλπο για την οκτάδα, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν μία νίκη πίσω από τον Κόροιβο -στη μάχη της παραμονής.

Ο MVP

Ο Θαντ ΜακΦάντεν ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι καθοριστικός για την Κύμη, αυτή τη φορά χάρη στο ξέσπασμά του στο β' μέρος. Από τους 3 πόντους και των 1/5 σουτ που είχε μέχρι την ανάπαυλα, έφτασε στο σημείο να έχει 22 πόντους με 7/9 σουτ μετά τη διακοπή για το ημίχρονο. Στα 37'54'' που αγωνίστηκε, ο γκαρντ της Κύμης είχε 1/4 δίποντα, 7/10 τρίποντα και 3/5 βολές, μαζί με 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Στο β' μέρος, η Κύμη είχε 20/33 σουτ και ο Πανιώνιος μόλις 13/30 σουτ. Η μεγαλύτερη διαφορά των δύο ομάδων αποτυπώθηκε στα σουτ τριών πόντων, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν με 9/18 από τα 6μ75 έναντι του 1/11 των φιλοξενούμενων.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Από την στιγμή που ο Θαντ ΜακΦάντεν βρήκε ρυθμό, όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους. Ο γκαρντ της Κύμης έκανε τη διαφορά, με τον Κάμερον Τζόουνς να συμπράττει και να αποτελούν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα του Πανιωνίου, η οποία κατέρρευσε στο β' μέρος (δεχόμενη 57 πόντους).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστα ήταν τα άδεια καθίσματα στο κλειστό της Χαλκίδας, με περίπου 150 φίλους των "κυανέρυθρων" να δίνουν το παρών -πέραν της πλειοψηφίας, που αποτελούσαν οι γηπεδούχοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Διαμαντής, Συμεωνίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-22, 38-45, 65-66, 95-83.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 22 (9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκι 11 (8 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 26 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Σμιθ 5 (1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4/10 τρίποντα), Γλυνιαδάκης, Κάιζερ 6 (5 ριμπάουντ), Μπάρλος 8 (2).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΒΙΚΟΣ COLA (Ζιάγκος): Μπράζελτον 7 (2/10 σουτ, 11 ασίστ), Νταλό 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τσούπκοβιτς 2, Σαρικόπουλος 8 (4 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 7 (2/8 σουτ), Δίπλαρος 2, Κράβιτς 13 (4 ριμπάουντ), Καμπερίδης 2, Κουακομένσα 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ραλλάτος 6, Κάμινγκς 13 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Κύμη: 16/27 δίποντα, 17/35 τρίποντα, 12/20 βολές, 37 ριμπάουντ (28+9), 17 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος Βίκος Cola: 24/39 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/24 βολές, 29 ριμπάουντ (24+5), 24 ασίστ, 10 λάθη, 3 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την ερχόμενη εβδομάδα η Κύμη έχει νέο εντός έδρας παιχνίδι αυτή τη φορά με τα Τρίκαλα BC Aries (31/3, 16:30), ενώ ο Πανιώνιος Βίκος Cola δίνει ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια της σεζόν με αντίπαλο το Λαύριο Megabolt στη Νέα Σμύρνη (31/3, 18:30).