STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Κόροιβος άλωσε την Καβάλα

Ο Κόροιβος άλωσε την Καβάλα, παίρνοντας σημαντική εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας με σκορ 74-89, όντας εξαιρετικός από την δεύτερη περίοδο και μετά. Ξεχώρισε ο Ντέιβις με 19 πόντους.

Για την 3η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Κόροιβος Αμαλιάδας σημείωσε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας την Καβάλα στην έδρα της με σκορ 74-89. Εξαιρετικοί οι φιλοξενούμενοι από την δεύτερη περίοδο και μετά.

Ο MVP του αγώνα

Κορυφαίος παίκτης για τον Κόροιβο στο ματς ο Ντέιβις, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι μετρώντας 19 πόντους (5/6δ, 3/6τρ).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Κόροιβος πέτυχε μεγάλα σουτ, εκτοξεύοντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (50-66).

Το στατιστικό της αναμέτρησης

Οι 8 ασίστ που μοίρασε ο Τρότερ για τον Κόροιβο Αμαλιάδας, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση σε δημιουργία (8ασ) και επίθεση (14π).

Το ματς

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με την Καβάλα να έχει για μπροστάρη τον Ταπούτο, ο οποίος δεν έχανε σουτ, διαμορφώνοντας το 13-8 στο 5'. Με σερί τρίποντα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 15-15, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-20.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5 (22-27) στο 14' με τον Ντέιβις και στο +8 (26-34) με τον Πουλιανίτη στο 17'. Ο Σλαφτσάκης με σουτ έφερε την ομάδα του στο +9 (31-40), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 33-42 στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο Κόροιβος συνέχισε να παίζει μπάσκετ με τον ίδιο ρυθμό, με τον Κόροιβο να εκτοξεύει την διαφορά στο +14 (33-47) και στο +13 (38-51) στο 22' με τον Χάρις. Ο Κάουνσιλ με τρίποντο και ο Βασιλόπουλος με σουτ εκτόξευσαν την διαφορά στο +12 (48-60) στο 27' για τον Κόροιβο, με τον Βασιλόπουλο με νέα προσπάθεια να εκτοξεύει στο +16 (50-66) το προβάδισμα για την ομάδα του, με το 52-67 να είναι το σκορ στο 30'.

Στη τελευταία περίοδο, ο Γιαννακίδης με τρίποντο μείωσε σε 57-67 στο 32', με τον Τρότερ να διατηρεί την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (68-78) στο 36'. Το τελικό σκορ βρήκε τον Κόροιβο να σημειώνει σημαντική νίκη επί της Καβάλας με σκορ 74-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 33-42, 52-67, 74-89

Ανά δεκάλεπτο: 19-20, 14-22, 19-25, 22-22

Καβάλα (Τζήμας): Κεμπ 8π, Γκόρντον 8π, Ταπούτος 24π, Κοστόφ 16π, Βάργκας 11π, Λίβας, Βαν Ντερ Μαρς, Μεντλίν, Γιαννακίδης 3π, Σταμπούλης, Γκέλιος, Καλαϊντζίδης 4π.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 19π, Χριστοδούλου 4π, Τρότερ 14π, Βασιλόπουλος 14π, Χάρις 11π, Θόρντον, Πουλιανίτης 7π, Χαριτόπουλος 5π, Γεωργάκης 2π, Σλαφτσάκης 2π, Μπατής, Κάουνσιλ 11π.