STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Γιαννόπουλος "καθάρισε" στο τέλος για το Ρέθυμνο, 91-84 τον ΓΣΛ

BASKET LEAGUE / ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ ΦΑΡΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με κορυφαίο τον Γκούντγουϊν (15π., 12ρ.) και πολυτιμότερο τον Γιαννόπουλο, το Ρέθυμνο επικράτησε με σκορ 91-84 του ΓΣΛ στο "Μελίνα Μερκούρη", για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών.

Μετά από ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", το Ρέθυμνο επικράτησε με σκορ 91-84 του ΓΣΛ για την 20η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8-12.

Γκούντγουϊν, Μούντι, Λι, Άρμστεντ και Χόμπσον μπήκαν στο παρκέ για το Ρέθυμνο, Μουράτος Σάφτενααρ, Παπαντωνίου, Κίλι και Παπαμακάριος ξεκίνησαν στην πεντάδα για τον Γυμναστικό Λάρισας.

Ο Χόμπσον με τρίποντο άνοιξε τον... χορό των πόντων στην αναμέτρηση, ο Άρμστεντ όμως γρήγορα γρήγορα χρεώθηκε με δύο φάουλ (2') αναγκάζοντας τον Βετούλα από νωρίς να αναθεωρήσει τα πλάνα του.

Ο ΓΣΛ έκλεινε τους διαδρόμους προς τη ρακέτα του, στήνοντας παγίδες στα pick n roll των γηπεδούχων, που έβρισκαν πάντως τις λύσεις από την περιφέρεια.

Με 8-0 ξεκίνησε το ματς το Ρέθυμνο, με 0/6 ο ΓΣΛ μέχρι ο Σάφτενααρ να σπάσει το ρόδι μέσα από τη ρακέτα και ο Μαραγκός να τον μιμηθεί για το 8-4 (4').

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να "χτυπάνε" στα πόδια τον Σάφτενααρ, με τον Λι να καρφώνει για το 14-8 (7'), πριν ο Γκούντγουϊν στείλει τη διαφορά στο +8 στο 9', για να κλείσει το δεκάλεπτο με 27-15. Όπλο για το Ρέθυμνο το σουτ έξω από τα 6.75 (4/6) σε αυτό το διάστημα, αντίθετα ο Γυμναστικός έψαχνε λύσεις στο περιφερειακό σουτ (0/5 τρ.) αλλά και για τη ρακέτα, αφού ο Σάφτενααρ έτρωγε πίσω ό,τι έβαζε μπροστά.

Το Ρέθυμνο συνέχισε τον... χαβά του από τη γραμμή του τριπόντου για το 34-18 στο 11', αλλά ήρθε ένα σερί 12-0 για τον ΓΣΛ που ανάγκασε σε συνεχόμενα τάιμ άουτ τον Βετούλα, με το σκορ στο 34-30 στο 15'.

Ο Μπαρτ είχε πάρει... φωτιά και με 12 πόντους σε 10 λεπτά συμμετοχής, έφερε το ματς σε απόσταση ενός σουτ (36-33), πριν οι Μπαλογκάν και Σάφτενααρ δώσουν προβάδισμα στον Γυμναστικό για πρώτη φορά στο ματς στο 17'! Ο Γιαννόπουλος ήρθε από τον πάγκο και με πέντε σερί πόντους ξεκόλλησε το Ρέθυμνο για το 46-41 και ο Μουράτος διαμόρφωσε το 46-44 του ημιχρόνου.

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για τις δύο ομάδες, με τον Μουράτο να δίνει ένα προβάδισμα πέντε πόντων (51-56) στον Γυμναστικό, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, στο 25'. Με τρίποντο ο Γιαννόπουλος ισοφάρισε σε 58-58 στο 27' και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ (64-65).

Με 2/2 βολές ο Μπαρτ έφτασε τους 18 πόντους στο 33' για το 70-69 και ο Ντάνιελς πήγε το ματς στο +7 (76-69) για τους γηπεδούχους στο 35'. Ο Άρμστεντ με δίποντο από τα πέντε μέτρα μπροστά στον Σάφτενααρ σκόραρε για το 81-72 στο 37', με τον Μπαρτ να σκοράρει πέντε σερί πόντους κρατώντας στο παιχνίδι τον ΓΣΛ, με 1'37'' να απομένει και το παιχνίδι στο 85-80.

Ένα κλέψιμο και 2/2 βολές του Γιαννόπουλου στα 22'' έγειραν την πλάστιγγα στο μέρος του Ρεθύμνου, που πήρε τη νίκη με το τελικό 91-84.

Ο MVP

Ο Γκούντγουϊν είχε ένα επιβλητικό double double στο παιχνίδι με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ, αλλά ο Χάρης Γιαννόπουλος αποδείχθηκε καταλυτικός για τη νίκη του Ρεθύμνου. Με το σκορ στο 85-82 και τον Μπαρτ να έχει σκοράρει επτά σερί πόντους, ο αρχηγός των γηπεδούχων έπαιξε φοβερή άμυνα στον Αμερικανό, στη συνέχεια της φάσης έφυγε στον αιφνιδιασμό, πήρε το αντιαθλητικό από τον Μπαρτ και σκόραρε 2/2 βολές στα 22'' πριν τη λήξη, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Ρέθυμνο με επτά παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων στην αναμέτρηση κατάφερε να βρει λύσεις με διαφορετικό πρωταγωνιστή σε κάθε σημείο του 40λεπτου και να φτάσει στη νίκη. Εξαιρετικός ο Μπαρτ για τον Γυμναστικό με 29 πόντους και 6 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο κλέψιμο και τις εύστοχες βολές του Γιαννόπουλου στο τέλος, με τον αρχηγό του Ρεθύμνου να κερδίζει σε άμυνα και επίθεση τον κορυφαίο των φιλοξενούμενων, Μπαρτ.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστα τα άδεια καθίσματα στις εξέδρες του γηπέδου, αφού περισσότεροι από 1500 φίλοι του Ρεθύμνου έδωσαν το παρών στο "Μελίνα Μερκούρη".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Παναγιώτου, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 46-44, 64-65, 91-84

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Γκούντγουϊν 15 (12 ριμπάουντ), Μούντι 7 (2), Λι 10 (6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 12, Χόμπσον 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Ντάνιελς 12, Κώττας, Χριστοδούλου, Στεφανίδης 10 (1), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 14 (2).

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Σκουρτόπουλος): Μουράτος 8 (1), Σάφτεανααρ 13, Παπαντωνίου 5, Κίλι 3 (1), Παπαμακάριος, Μπάλογκαν 5 (1), Μπάντερ 13 (2), Μαραγκός 4, Διαμαντάκος, Βαβάτσικος 4, Μπαρτ 29 (7/13 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Ρέθυμνο Cretan Kings: 22/35δίποντα, 8/24 τρίποντα, 23/30 βολές, 29-9 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Γυμναστικός Λάρισας: 22/39 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 16/19 βολές, 24-6 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για την 21η αγωνιστική της διοργάνωσης, ο ΓΣΛ υποδέχεται τον Κολοσσό και το Ρέθυμνο πάει στην Πάτρα για να αντιμετωπίσει τον Προμηθέα.

Photo credits: eurokinissi