STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκησε τον ΠΑΟΚ και τον έπιασε ο Προμηθέας

BASKET LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Προμηθέας νίκησε τον ΠΑΟΚ στην Πάτρα (81-66) και τον έπιασε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας της Stoiximan.gr Basket League.

Τη δεύτερη φετινή του νίκη επί του ΠΑΟΚ πανηγύρισε ο Προμηθέας, που επικράτησε της ομάδας της Θεσσαλονίκης και στην Πάτρα (81-66) για την 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει πλέον ρεκόρ 8-6, ακριβώς ίδιο με τον Δικέφαλο του Βορρά αλλά και την ΑΕΚ, με αποτέλεσμα αυτοί οι τρεις να είναι τη δεδομένη στιγμή οι διεκδικητές της τέταρτης θέσης, την ώρα που το Λαύριο έχει μία νίκη περισσότερη και το Ρέθυμνο με τον Κολοσσό μία λιγότερη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα και έβρισκαν τρόπους για να φθείρουν τους αντιπάλους τους. Το 26-20 της πρώτης περιόδου ήταν αποτέλεσμα των 7/13 σουτ που είχαν και ο Προμηθέας, αλλά και ο ΠΑΟΚ, με τους Πατρινούς να εκτελούν βέβαια έξι περισσότερες βολές από τους Θεσσαλονικείς που στο δεύτερο δεκάλεπτο βρέθηκαν να χάνουν μέχρι και με 16 πριν το 48-33 του ημιχρόνου. Ο Λάνγκστον Χολ ήταν σε τρομερό απόγευμα, τα δικά του τρίποντα "πλήγωσαν" τον Δικέφαλο και έβαλαν τους Πατρινούς σε μία ιδανική κατάσταση, την ώρα που οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ "φώναζαν" για την τεχνική ποινή στον πάγκο τους.

Ο Προμηθέας μπήκε "κρύος" στην έναρξη της τρίτης περιόδου και έμεινε χωρίς σκορ για μερικά λεπτά, όμως δεν έχασε ούτε το προβάδισμα, ούτε και τη διαφορά ασφαλείας. Το 60-46 στο 27' και το 72-57 από το τρίποντο του Σαλούστρου δεν επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς της 14ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League, με τον κόσμο να πανηγυρίζει την πέμπτη φετινή εντός έδρας νίκη των Πατριών σε επτά αγώνες.

Ο MVP

Ο Λάνγκστον Χολ συστήθηκε στο ελληνικό κοινό τη σεζόν 2016/17 με τη φανέλα του Κολοσσού Ρόδου και φέτος τα πηγαίνει εξίσου καλά με εκείνη του Προμηθέα. Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιξε 20 λεπτά στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, πρόλαβε όμως να σκοράρει 22 πόντους με 3/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα και 1/1 βολή, να δώσει τρεις ασίστ και να μαζέψει ένα αμυντικό ριμπάουντ. Έβαλε τους 15 πόντους του στο πρώτο μέρος και ήταν αυτός που βοήθησε τους Αχαιούς να "χτίσουν" από νωρίς μία καλή διαφορά την οποία συντήρησαν έως το τέλος για να φτάσουν στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το κακό απόγευμα συγκεκριμένων παικτών του ΠΑΟΚ. Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι, Κατσίβελης, Ζάρας και Τζάκσον έδωσαν όλοι μαζί εννέα πόντους, με αποτέλεσμα ο Φιλ Γκος και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης να παλεύουν μόνοι απέναντι σε όλους. Ο Λάκι Τζόουνς άγγιξε το double-double (10 πόντοι-9 ριμπάουντ), είχε όμως 3/11 σουτ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην εξαιρετική δεύτερη περίοδο του Προμηθέα, που πέτυχε 22 πόντους, έχτισε μία καλή διψήφια διαφορά και την συντήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης για να φτάσει σε μια άνετη επικράτηση απέναντι σε έναν πολύ κουρασμένο αντίπαλο, που έχει παράπονα από τη συμπεριφορά των διαιτητών στο πρώτο μέρος του αγώνα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το γήπεδο του Προμηθέα, όπως είχε γίνει στο ματς με τον Ολυμπιακό, είχε όμως πολύ κόσμο και όμορφη ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Τσαρούχα, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 48-33, 64-48, 81-66

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 11 (3/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαλούστρος 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 22 (5/7 τρίποντα), Έλις, Μιλόσεβιτς 13 (3/13 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τουντζιαράκης, Γκίκας 13 (1), Φαγέ 12 (1), Δημάκος.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι, Χαραλαμπόπουλος 7, Κατσίβελης 3, Γκος 19 (5/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 17 (1 τρίποντο, 8/8 βολές), Ζάρας, Τζάκσον 4, Τζόουνς 10 (9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 13/27 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 16/23 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 16 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 15/33 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 14 επιθετικά), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 12 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας θα ταξιδέψει στην Λάρισα για να αντιμετωπίσει τον Γυμναστικό το Σάββατο 3/2 (στις 16:30), ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό την Κυριακή 4/2 (στις 18:30).