STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Νίκη-θρίλερ για τα Τρίκαλα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε ένα ματς που είχε δραματική εξέλιξη, τα Τρίκαλα νίκησαν τον Κολοσσό Ρόδου με 89-86. Ψύχραιμος στις βολές ο Ντάουελ στο τέλος, άστοχος ακολούθως σε τρίποντο ο Λιούις.

Για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, τα Τρίκαλα επέστρεψαν στις νίκες, ύστερα από πέντε σερί ήττες στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησαν στο γήπεδο τους επί του Κολοσσού Ρόδου με 89-86, σε ένα μας που που είχε δραματική εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Τ. Ρόμπινσον ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 23 πόντους, όντας "εκτελεστής" από την περιφέρεια με 5/7 τρίποντα.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Ο Ρέλφορντ έκανε λάθος στην επαναφορά για τον Κολοσσό, με τον Ντάουελ ακολούθως με βολές να διαμορφώνει το 89-86 για τα Τρίκαλα. Στα εναπομείναντα 8'' πριν το τέλος, ο Λιούις με τρίποντο προσπάθησε να στείλει το ματς στη παράταση, αλλά το σουτ που δοκίμασε ήταν άστοχο.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα Τρίκαλα κατάφερα να κερδίσουν το ματς, αν και είχαν αρνητικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (11/20).

Ο Κολοσσός Ρόδου προηγήθηκε με 2-10 στο σκορ με τους Λαρεντζάκη και ΜακΓκί, αλλά στη συνέχεια τα Τρίκαλα αντέδρασαν, με τον δραστήριο Κόντζερ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του με 16-14 στο 7'. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-23, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (23-23).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το παιχνίδι να έχει μάχες σώμα με σώμα, με τον Μανωλόπουλο με τρίποντο και τον Λαρεντζάκη να φέρνει τον Κολοσσό στο +5 (34-39) στο 16'. Ο Ντάουελ έφερε το σκορ στα ίσα (42-42), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τα Τρίκαλα να προηγούνται στο ματς με σκορ 49-45, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ρόμπινσον με 15 πόντους (3/5τρ).

Στη τρίτη περίοδο, οι Ντάουελ και Κόντζερ έφεραν τα Τρίκαλα στο +7 (59-52), ενώ ο "καυτός" Ρόμπινσον με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 66-57 (+9) στο 28'. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 72-62. Στην τελευταία περίοδο, με νέο τρίποντο του Ρόμπινσον, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με +11 (73-62) στο 32', αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός μπόρεσε να ροκανίσει την διαφορά, μειώνοντας σε 79-77 στο 37' με τον Ρέλφορντ.

Ο Σόκο έδωσε και πάλι απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του (84-77), αλλά στο 38' ο Άχονεν μείωσε σε 84-81 με τρίποντο. Το παιχνίδι είχε εξέλιξη... θρίλερ μέχρι το τέλος, με τον Λιούις με τρίποντο στα 13'' πριν τη λήξη να φέρνει το σκορ στα ίσα (86-86). Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν δραματικά. Ο Ντάουελ ευστόχησε στις βολές στα 8'' πριν το τέλος, διαμορφώνοντας το 89-86, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς στη συνέχεια ο Λιούις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων ώστε να στείλει το ματς στη παράταση,

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 49-45, 70-62, 89-86

Ανά δεκάλεπτο: 23-23, 26-22, 21-17, 19-24

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ντάουελ 14, Σοκό 11, Τσιλούλης, Κόντζερ 14, Τινγκ 11, Κάντουγκαν 9, Τσιάρας 5, Καλλές, Ρόμπινσον 23, Βαριτιμιάδης 2.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 11, Λίντεν 2, Ρέλεφορντ 8, ΜακΓκι 19, Λιούις 19, Σαλούστρος 7, Μανωλόπουλος 14, Ντέιβις, Γεωργαλλής, Άχονεν 7.