STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεγάλο διπλό στη Ρόδο το Λαύριο, 77-71 τον Κολοσσό

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΛΑΥΡΙΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ασταμάτητο το Λαύριο, νίκησε εκτός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου (71-77) και συνεχίζει στην τετράδα της Stoiximan.gr Basket League.

Την 12η νίκη του σε 18 αγώνες πανηγύρισε το Λαύριο, που επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού (77-71) σε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ντορόν Λαμπ και Τόνι Μέγιερ έκαναν φοβερή δουλειά για τους φιλοξενούμενους που είχαν σε "ήσυχο" απόγευμα τον κορυφαίο τους παίκτη, τον ΜακΚένζι Μουρ, την ώρα που η ομάδα της Ρόδου είχε τους Μπρέι - Χάρις σε κακή κατάσταση και τους Γιανγκ - Τζόουνς να παλεύουν μόνοι εναντίον όλων. Στολ 9-9 πλέον ο Κολοσσός του Άρη Λυκογιάννη, που παραμένει όμως εντός οκτάδας.

Στον ρόλο του οδηγού από νωρίς, ο Κολοσσός είχε το προδάβισμα χωρίς να εντυπωσιάζει στην επίθεση, ήταν όμως τρομερά αποτελεσματικός στην άμυνα. Με 7/15 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο έγραψε το 18-10, την ώρα που το Λαύριο είχε μόλις δύο εύστοχα σουτ (ένα ο Τζόνσον κι ένα ο Λαμπ), αλλά ισορρόπησε κάπως το ματς με ένα γρήγορο 0-6 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (24-20). Έμεινε κοντά, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τους Ροδίτες που με κορυφαίους τους παγκίτες Γιανγκ - Τζόουνς (18 πόντους μαζί με 8/13 σουτ) πήγαν στο ημίχρονο με αέρα έξι πόντων (36-30).

Λαμπ και Μουρ μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, ο Κολοσσός δεν είχε ρυθμό στην επίθεση και το 42-41 στο 25' έδωσε χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς. Ο Λαμπ ισοφάρισε με βολή (42-42), όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπους για να μείνουν μπροστά στο σκορ (52-48 στο 30'), αν και σούταραν με ποσοστό μικρότερο του 50% από την γραμμή των βολών. Δύο τρίποντα του Μέγιερ σε διάστημα μικρότερο του ενός λεπτού, στα μέσα της τέταρτης περιόδου, κράτησαν το Λαύριο όρθιο (60-58) πριν ο Νίξον ισοφαρίσει με βολές στο 34' και γράψει ο ίδιος το 60-63 με γκολ-φάουλ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν γυρίσει το παιχνίδι τούμπα, ο Γουίγκινς έκανε το 60-65 με το σερί να φτάνει το 0-10, την ώρα που ο Μέγιερ είχε βρει ρυθμό και έβαζε κι άλλο τρίποντο για το 62-68 στο 36'. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν σε μία δύσκολη κατάσταση, μείωσαν στον πόντο (67-68), εκεί όμως δέχθηκαν ένα κρίσιμο γκολ-φάουλ από τον Λαμπ (67-71) που έμοιαζε με μαχαιριά στην καρδιά τους. Ο Μουρ συνέχισε με 2/2 βολές για το 67-73 και τολ Λαύριο δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, για να πάρει την τέταρτη φετινή εκτός έδρας νίκη του σε εννέα αγώνες.

Ο MVP

Ο Τόνι Μέγιερ ήταν αυτός που "σκότωσε" τον Κολοσσό με τα τρίποντά του στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Σε 28 λεπτά συμμετοχής σκόραρε 20 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6/7 βολές, μάζεψε 3 ριμπάουντ και κουβάλησε το Λαύριο μαζί με τον εξαιρετικό Ντορόν Λαμπ και τους Νίξον - Μουρ που έβαλαν κι αυτοί το λιθαράκι τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Εντυπωσιακό το double-double του Μάρβιν Τζόουνς (15 πόντοι, 12 ριμπάουντ σε 23:44), το ίδιο έκανε και ο ΜακΚένζι Μουρ του Λαυρίου ακόμη και σε ένα πολύ μέτριο για τα δικά του δεδομένα παιχνίδι (13 πόντοι με 2/8 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο σε 27:52). Μόλις οκτώ ασίστ για 12 λάθη είχαν οι γηπεδούχοι που τελείωσαν το ματς με 14/25 βολές, την ώρα που το Λαύριο είχε 28/37!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο του Λαυρίου και στην κλάση του Τόνι Μέγιερ που έβαλε τρία πολύ σημαντικά τρίποντα, την ώρα που ο Κολοσσός είχε χάσει την συνοχή του στο πίσω μέρος του γηπέδου. Ο Κολοσσός πέτυχε 17 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι μόλις δύο και παρά το γεγονός ότι κυνηγούσαν συνεχώς, στο φινάλε έφυγαν από το Βενετόκλειο θριαμβευτές.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το Βενετόκλειο, σε ένα ματς που ο Κολοσσός χρειαζόταν τον κόσμο του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Παναγιώτου, Λόρτος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-10, 36-30, 52-48, 71-77

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Χάρις 7, Σχίζας 4, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 4 (6 ριμπάουντ), Γουέρ 12 (1/7 τρίποντα), Τζόουνς 15 (5/9 δίποντα, 5/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Γεωργαλής 3 (1), Σταμάτης, Τσαλπούρης 6 (1), Γιανγκ 13 (1).

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Τζόνσον 2, Κουζέλογλου 4, Νίξον 11, Λαμπ 18 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίγκινς 9, Βεργίνης, Περράκης, Κακλαμανάκης, Μέγιερ 20 91/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές), Μουρ 13 (9/11 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 21/38 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 14/25 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 17/35 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 28/37 βολές, 31 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ολυμπιακό στις 18 Μαρτίου, ενώ το Λαύριο θα υποδεχθεί μία μέρα νωρίτερα τον Κόροιβο Αμαλιάδας.