STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεγάλο "διπλό" για την Κηφισιά στην Πυλαία

Η Κηφισιά έκανε την μεγάλη έκπληξη στο "Παλατάκι" κερδίζοντας τον ΠΑΟΚ με σκορ 67-73. "Δύο στα δύο" η ομάδα του Παπαθεοδώρου, στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ. δίχως νίκη στο πρωτάθλημα ο "Δικέφαλος".

Η δεύτερη νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα είναι γεγονός και μάλιστα "ήρθε" σε ένα πολύ δύσκολο ματς... Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κέρδισε στο "Παλατάκι" τον ΠΑΟΚ (αγωνίστηκε δίχως τον Ντάρκο Μπάλαμπαν που ταλαιπωρείται από διάστρεμμα) με σκορ 67-73 κάνοντας έτσι την μεγάλη έκπληξη (έτσι έχει δύο νίκες στη Basket League ΣΚΡΑΤΣ).

Κατά την διάρκεια του αγώνα δεν άφησε τον "Δικέφαλο" να επιβάλει το ρυθμό του με αποτέλεσμα να πάρει ένα μεγάλο "διπλό". Οι "ασπρόμαυροι" πλέον έχουν δύο ήττες σε ισάριθμα ματς στo πρωτάθλημα και ακολουθεί το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Άρη. Παρεμπιπτόντως, μεταξύ αυτών που είδαν από κοντά την αναμέτρηση ήταν κι ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

O πρωταγωνιστής

Χογκ και Κασελάκης προσέφεραν πολλά στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Τζερόντ Στίγκερς (17 πόντους) έδωσε την ώθηση στην Κηφισιά για να φτάσει στο "διπλό".

Ο αριθμός

Ο Τζερόντ Στίγκερς ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο και... αλάνθαστος. Συγκεκριμένα είχε 17 πόντους με 1/1 δίποντα και 5/5 τρίποντα! Κάπως έτσι η Κηφισιά ήταν μπροστά με 38-44 στο ημίχρονο, με τον Βασιλειάδη (18 πόντους με 2/3 δίποντα, 2/2 βολές και 4/4 τρίποντα) να έχει πετύχει λίγο λιγότερο από τους μισούς πόντους του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο.

Που κρίθηκε το ματς

Λίγο μετά το 34' η Κηφισιά πήρε αέρα 10 πόντων (55-65). Κάπου εκεί έβαλε τις βάσεις για το "διπλό" ενώ ήταν καθοριστικό το τρίποντο του Γκίκα (67-71) στο τέλος.

Στο 2' το σκορ ήταν 2-3, ο Μαργαρίτης έκανε το 4-3 ενώ ο Βασιλειάδης "έγραψε" το 7-5. Στο 4' έγινε το 9-5 και ο ΠΑΟΚ μετά πήρε διαφορά 10 πόντων (15-5) στο 5' με δύο σερί τρίποντα του Βασιλειάδη (9 πόντους). Η Κηφισιά είχε μπλοκάρει επιθετικά, βρέθηκε να χάνει με 17-5 αλλά με σερί 0-6, το σύνολο του Παπαθεοδώρου μείωσε σε 17-11. Λίγο πριν το 8' το σκορ έγινε 19-16, ο Μάρκοβιτς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 22-16 και στο 10' ο ΠΑΟΚ κέρδιζε με 26-21.

Στο 11' οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο (26-25) και με τρίποντο του Τζερόντ Στίγκερς η Κηφισιά προηγήθηκε με 26-28. Ο Στίγκερς (15 πόντους με πέντε τρίποντα) ήταν ασταμάτητος και έκανε το 28-33 ενώ ο Κασελάκης "έγραψε" το 28-35 στο 15'. Ο Βασιλειάδης "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (30-35), ο Τσόχλας διαμόρφωσε το 32-35 και με βολή του Τέπιτς το σκορ ήταν 33-37 στο 18'. Οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα 9 πόντων (33-42) και το ημίχρονο έληξε με 38-44.

Στο 21' ο Μαυροειδής είχε κάνει το τρίτο του φάουλ, ο Ντούβνιακ στο 22' μείωσε σε 42-44 με δύο συνεχόμενα καλάθια και ο Τέπιτς ισοφάρισε (44-44 στο 23'). Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (46-44 στο 24' με 8-0 σερί) και ο Κακαρούδης "έγραψε" το 49-44 (11-0 σερί). Η Κηφισιά μείωσε σε 49-48, ισοφάρισε σε 51-51 (27') και ο Χογκ έκανε το 51-55. Μετά από δύο βολές του Κακαρούδη το σκορ στο 30' ήταν 53-55.

Ο Μάρκοβιτς έκανε το 55-55 στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά η Κηφισιά μετά προηγήθηκε με 55-61 (33'). Μάλιστα η διαφορά "πήγε" στους 10 πόντους (55-65) και ο Μάρκοβιτς "ξεκόλλησε" τον ΠΑΟΚ (57-65). Με καλάθι του Μαργαρίτη ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 59-66 (35'), ο Τέπιτς κέρδισε αντιαθλητικό αλλά αστόχησε σε δύο βολές ωστόσο μετά το σκορ έγινε 61-66. Ο Τσόχλας ήταν ο "υπεύθυνος" για το 63-66 και ο ΠΑΟΚ μείωσε κι άλλο (67-68). Ο Στίγκερς χρεώθηκε με βήματα, ο Τσόχλας έκανε λάθος και στα 27'' πριν το τέλος ο Γκίκας έκανε το 67-71. Δεν άλλαξε κάτι μετά και η Κηφισιά κέρδισε (67-73).

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 38-44, 53-55, 67-73.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7, Βασιλειάδης 18 (3), Μαργαρίτης 8, Ντούβνιακ 6, Μάρκοβιτς 15, Λιάπης, Κακαρούδης 5 (1), Τσόχλας 6, Δέδας, Κώττας, Χάτσερ 2

ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Στίγκερς Ντ. 6, Γκίκας 10 (2), Μαυροειδής 6, Κασελάκης 14 (1), Χογκ 16, Χατζηνικόλας, Χρυσικόπουλος 4, Στίγκερς Τζ. 17 (5), Μπρίστολ.