STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Μεγάλη η... Χάρις του!

Ο Ντάρελ Χάρις έγινε προς στιγμήν... μοιραίος επιτρέποντας στον Ντάνκαν να ισοφαρίσει στα 22" για το τέλος όμως "σφράγισε" τη νίκη (62-60) του Κόροιβου επί του Απόλλωνα στην Πάτρα με καλάθι σε "νεκρό" χρόνο (video)!

Ο Κόροιβος επικράτησε εκτός εδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 62-60 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, την ώρα που οι "μελανόλευκοι" έπεσαν στο 0-2 στην κατάταξη. Για να γίνει όμως αυτό, χρειάστηκε το buzzer-beater του Ντάρελ Χάρις, ο οποίος έκανε double-double (16π., 14ριμπ.).

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντάρελ Χάρις εξελίχθηκε σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής για τον Κόροιβο. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους (2/4 βολές, 7/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα σε 33'14", σκοράροντας μάλιστα το νικητήριο καλάθι.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο Κόροιβος προηγήθηκε με +9 (51-60, 38'06") ωστόσο ο Απόλλων ισοφάρισε σε 60-60 με 3/3 βολές του Ντάνκαν στα 19.2" για τη λήξη, έπειτα από το φάουλ του Χάρις! Παρ' όλα αυτά ο σέντερ των φιλοξενούμενων πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ομάδας του και διαμόρφωσε το τελικό 60-62 με buzzer-beater!

O αριθμός που ξεχώρισε

Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν 44 ριμπάουντ (έναντι 30 του Απόλλωνα), τα 12 εκ των οποίων επιθετικά.

Η τριπλέτα των Πάλμπλαντ, Μέιερ, Πέρι έδωσε λύσεις στην επίθεση του Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Κόροιβο (12-9, 6'25"). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως οι Αχαιοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 15-14. Εν συνεχεία ο Ντάνκαν έστειλε τη διαφορά στο +4 (18-14) όμως ο Κόροιβος "έτρεξε" σερί 7-0 και προηγήθηκε 18-21 με τον Χάρις, στα 5'48" για τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου βελτιώθηκε στην άμυνα, ο Ανδρέας Χριστοδούλου έκανε το 23-28 με 2/2 βολές ενώ ο νεοαποκτηθείς Κέλεν Θόρντον "έγραψε" το 27-32 του ημιχρόνου.

Ο Κόροιβος προηγήθηκε δυο φορές με +8 (28-36, 22'14" και 32-40, 24'07") όμως ο Πάλμπλαντ κράτησε όρθιο τον Απόλλωνα Πάτρας, σκοράροντας κρίσιμους πόντους ως το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα οι "μελανόλευκοι" μείωσαν στον πόντο με τον Μέιερ (41-42, 27'50") αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να διατηρούν μικρό προβάδισμα. Ο Μάρτιν Πάλμπλαντ σκόραρε εκ νέου, έφτασε τους 17 προσωπικούς πόντους (4/6 δίπ., 3/9 τρίπ.) και μείωσε σε 46-48 όμως ο Βασιλόπουλος έκανε το 51-60. Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 57-60 στα 67" για το τέλος με δυο "κολλητά" τρίποντα των Βεργίνη, Πάλμπλαντ!

Μάλιστα ο Ντάνκαν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις από τον Χάρις στα 19.2" και ισοφάρισε 60-60 με 3/3 βολές όμως ο σέντερ του Κόροιβου ρέφαρε για το λάθος του, ευστόχησε σε "νεκρό" χρόνο με δεύτερη προσπάθεια και χάρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα του με 60-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-32, 41-43, 60-62.

Απόλλων Πατρών (Παπαχατζής): Αθανασούλας 3, Πάλμλαντ 20 (4), Ντάνκαν 9, Πελεκούδας, Μέιερ 8 (1), Τσουπ 3 (1), Αργυρόπουλος 4, Βεργίνης 10 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Τάταρης, Πέρι 3 (1), Νικολόπουλος.

Κόροιβος (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 6 (9 ριμπ.), Χριστοδούλου 10, Τρότερ 17 (3), Βασιλόπουλος 5, Χάρις 16 (14 ριμπ.), Θόρντον 7, Πουλιανίτης, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 1, Κάουνσιλ.