STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με φόρα το 1-0 ο Ολυμπιακός, 108-71 τον Προμηθέα

EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός... έτρεχε με 108 απέναντι στον Προμηθέα, τον οποίο νίκησε εύκολα (108-71) κι έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα για να προκριθεί στην σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το... δεξί και με άνεση στην σειρά των ημιτελικών της Stoiximan.gr Basket League, καθώς επιβλήθηκε με 108-71 του Προμηθέα δείχνοντας το πολύ καλό του πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Οι "ερυθρόλευκοι" δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, τους οποίους νίκησαν εύκολα κι έκαναν το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζονται για να βρεθούν στην σειρά των τελικών, ενώ ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε την ευκαιρία να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που χρησιμοποίησε, ενώ είδε και τον Νίκολα Μιλουτίνοβ να επιστρέφει στην δράση.

Ο Ρόμπερτς επιχείρησε να σύρει πρώτος τον χορό για την ομάδα του (7-2), αλλά ο Φαγιέ από την αντίπερα όχθη δημιουργούσε αρκετά ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων (12-12, 7'). Οι γηπεδούχοι, όμως, ανέβασαν "στροφές" στην άμυνά τους και βρήκαν εύκολους πόντους κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε με το ίδιο μοτίβο, καθώς στην συντριπτική διάρκειά του έδειχνε ιδιαίτερη προσοχή στα αμυντικά και είχε εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση, όπως αποδεικνύεται από τα 14/17 δίποντα που είχε στο πρώτο ημίχρονο. Οι "ερυθρόλευκοι" στο 19' προηγήθηκαν με νταμπλ σκορ (42-21), ενώ στου δρόμου τα μισά ήταν στο +22 (45-23).

Η αγωνιστική άνοδος του Πράδερ στην τρίτη περίοδο έδωσε λύσεις στον Προμηθέα, ενώ στην εξίσωση της ομάδας της Πάτρας μπήκε και πάλι ο Φαγιέ. Οι γηπεδούχοι, όμως, διατήρησαν τον έλεγχο και παρότι αντιμετώπισαν κάποια προβλήματα με τις "επιστροφές" τους δύο φορές έφτασαν ως το +26 (55-29 στο 23΄ και 67-41 στο 26'), ενώ στην συμπλήρωση των 30' ήταν μπροστά με 75-54. Ο Στρέλνιεκς φώναξε "παρών" για τον Ολυμπιακό στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Μάντζαρης πήρε την σκυτάλη και η ψαλίδα που χώριζε τις ομάδες να ανοίγει ως τους 37 πόντους (99-63 στο 38'), με τους γηπεδούχους τελικά να επικρατούν με 108-71.

Ο MVP

O Ολυμπιακός για ακόμη μία φορά είχε πολυφωνία στο παιχνίδι και ο Κώστας Παπανικολάου με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 3 μπλοκ νίκησε στο νήμα αρκετούς εκ των συμπαικτών του στην κούρσα για τον MVP της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι είχαν... φρεσκάδα, αλλά και πολύ καλές επιλογές στο παιχνίδι τους, όπως αποδεικνύεται από το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 29/42 δίποντα, 13/24 τρίποντα και 11/2 βολές, ενώ οι 31 ασίστ που έδωσαν αποδεικνύει και αυτή με την σειρά της την πολυφωνία της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Ολυμπιακός μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (12-12', 7') πάτησε το γκάζι και κάνοντας επιμέρους σκορ 23-9 στην δεύτερη περίοδο, προηγήθηκε με 45-23 στο 20΄ και... κλείδωσε τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Έλαχιστος κόσμος έδωσε το "παρών" στο ΣΕΦ, καθώς στις κερκίδες του φαληρικού σταδίου βρέθηκαν λιγότεροι από 1.000 φίλαθλοι. Άπαντες πάντως στο ημίχρονο χειροκρότησαν τους αθλητές που συμμετείχαν σε αγώνα επίδειξεις με αμαξίδιο

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Π. Αναστόπουλος Π.-Τσαρούχα-Συμεωνίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 45-23, 75-54, 108-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 13 (1), Σπανούλης 9 (6 ασίστ), Ρόμπερτς 8 (1), Μπόγρης 6, Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 8, Μιλουτίνοβ 7, Στρέλνιεκς 18 (5/5 τρίποντα), Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάντζαρης 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (6 ασίστ), Φαγιέ 16 (2), Σαλούστρος 3 (1), Πράδερ 16 (4), Έλις 4, Λίποβι 3 , Τουντζιαράκης 4 (1), Σκούφης, Γερομιχαλός 8, Δημάκος 10 (2), Χολ 2 , Μαντζούκας 3

Ομαδικά στατιστικά - Ολυμπιακός: 29/42 δίποντα, 13/24 τρίποντα, 11/12 βολές, 29-8 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 17 λάθη, 12 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 14/37 δίποντα, 9/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 17-12 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 21 λάθη, 8 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός και ο Προμηθέας το Σάββατο (26/5, 19:30) θα ανταμώσουν και πάλι στο ΣΕΦ, ενώ την Τρίτη (29/5, 20:30) η σειρά θα μεταφερθεί στην Πάτρα. Σε περίπτωση που χρειαστούν περισσότεροι αγώνες για να ολοκληρωθεί η σειρά, αυτοί θα γίνουν Πέμπτη 31 Μαΐου στο "Τόφαλος" και την Κυριακή 3 Ιουνίου στο ΣΕΦ.

Photo credits: Eurokinissi