STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με Φίτσπατρικ το Ρέθυμνο νίκησε εύκολα τα Τρίκαλα

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν με 84-56 των Τρικάλων και έφτασαν στις τέσσερις νίκες στην Stoiximan.gr Basket League.

Το Ρέθυμνο πάτησε το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Φίτσπατρικ έφτασε άνετα στη νίκη επί των Τρικάλων με 84-56. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους και έκανε τη διαφορά, ειδικά στο σημείο που οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανταγωνιστικοί. Τα Τρίκαλα από την πλευρά τους το πάλεψαν για ένα 20λεπτο, αλλά δίχως τη βοήθεια του Μπάρλοου που περιορίστηκε από την άμυνα των Κρητικών, ήταν αδύνατο να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

MVP

Ο Τόαρλιν Φίτσπατρικ ήταν εντυπωσιακός και οδήγησε το Ρέθυμνο εκ του ασφαλούς. Είχε 20 πόντους με 2/2 βολές, 3/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, πήρε 8 ριμπάουντ, έκανε και μία τάπα. Ηταν εξαιρετικός στα 25 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε και μαζί με τους Κράβιτς και Εντουαρντς έκανε τη διαφορά για τους γηπεδούχους.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο Κέλσεϊ Μπάρλοου εγκλωβίστηκε από την άμυνα του Ρεθύμνου και έμεινε στους 6 πόντους. Αυτό ουσιαστικά έκρινε και το παιχνίδι, με δεδομένο ότι ο Αμερικανός είναι το μεγάλο επιθετικό όπλο των Τρικάλων. Είχε 0/7 τρίποντα σε 32 λεπτά συμμετοχής, πολύ πιο κάτω από τους 14 πόντους που έχει κατά μέσο όρο στο πρωτάθλημα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα Τρίκαλα ήταν άστοχα, είχαν 20 στα 65 εντός παιδιάς (δηλαδή 30%) κι αυτός ήταν ο βασικός λόγος που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι καλό στο δεύτερο ημίχρονο. Με 11/34 δίποντα και 9/31 τρίποντα, κανείς δεν μπορεί να κερδίσει εκτός έδρας, ειδικά όταν παίρνει και 14 ριμπάουντ λιγότερα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Τσαγκαράκης να κάνει εξαιρετική δουλειά, πήραν θέση οδηγού. Το σκορ ήταν 5-8 στο 3' και 10-14 στο 5', όμως το Ρέθυμνο βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει. Ο Φίτσπατρικ και ο Κράβιτς ανάλαβαν δράση και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 21-19 στο δεκάλεπτο.

Παρότι ο Μπάρλοου ήταν εγκλωβισμένος, τα Τρίκαλα παρέμειναν ανταγωνιστικά, με τον Μπιρούτα και τον Μανωλόπουλο να παίρνουν τη σκυτάλη. Εκαναν μάλιστα το 30-35 στο 16, αλλά το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα και με τον Εντουαρντς να βοηθάει τον Φίτσπατρικ, πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με 44-39.

Το Ρέθυμνο μπήκε αποφασισμένο να "καθαρίσει" το ματς και έγραψε το 54-39 στο 25' με τον Φίτσπατρικ. Ο Μανωλόπουλος προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι, ήταν όμως μόνος του. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-49 και η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, τα Τρίκαλα ξέμειναν από δυνάμεις και λύσεις και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 84-56.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 44-39, 62-49, 84-56

ΡΕΘΥΜΝΟ (Κωνσταντινίδης): Αρνολντ 8(1), Φιτζπάτρικ 20(4), Τάλτον 8, Γιαννόπουλος 5, Κράβιτς 12, Ραζής 5, Χριστοδούλου 4, Καμπερίδης 4, Θεοδωρίσης 2, Εβάλντας 6, Εντουαρντς 10

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφει 2, Μπιρούτα 10(1), Τσαγκαράκης 15(4), Μπάρλοου 6, Χότον, Μανωλόπουλος 15(3), Λίποβι 3(1), Καραθανάσης, Ατιτς, Πουλιανίτης, Καλλές 5, Βαρυτιμιάδης