STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Με ανατροπή ο Κόροιβος λύγισε τον Άρη

Κόροιβος-Άρης INTIME SPORTS

Ο Κόροιβος μπορεί να μην πέτυχε καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά με ένα σερί 16-2 στο φινάλε επικράτησε του Άρη με 67-65 στην Αμαλιάδα για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη στην έδρα του.

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική ο Κόροιβος έφθασε στη νίκη σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ επικρατώντας τη φορά αυτή του Άρη με 67-65 στην έδρα του στην Αμαλιάδα για την 6η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το ροζ φύλλο αγώνα που κέρδισε η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, σε όσα έμεινε αυτή του Δημήτρη Πρίφτη τερματίζοντας ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων, ήταν το πρώτο στην έδρα της καθώς είχε το απόλυτο με 3 στα 3 εκτός.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ντουέιν Ντέιβις με τους 21 πόντους του υπέγραψε τη νίκη του Κόροιβου Αμαλιάδας έχοντας 7/8 βολές, 4/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα σε 31:55 ενώ υπέπεσε σε μόλις δύο λάθη.

Ο αριθμός

Οι 10/10 βολές που είχε ο Κόμπι Τρότερ σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι, η ομάδα του βρέθηκε στο -13 αλλά επέστρεψε και έφθασε στη νίκη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στο μπλακ άουτ του Άρη όταν προηγήθηκε με 51-63 και ο Κόροιβος Αμαλιάδας με ένα σερί του 16-2 έφθασε στη νίκη με 67-65.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και είχε τα δικά του χαρακτηριστικά. Το τρίτο δεκάλεπτο που ανήκε στον Άρη καθώς ο Κόροιβος δεν πέτυχε κάποιο καλάθι παρά μόνο έξι βολές και το τέταρτο που ανήκε στους γηπεδούχους όπου πέτυχαν την ανατροπή και πανηγύρισαν.

Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης με τον Ουάιτ προηγήθηκε με 6-10 στο 4΄ αλλά ο Κόροιβος με το τρίποντο του Κάουνσιλ προσπέρασε με 11-10 και δυο φορές με τρεις πόντους (20-17 και 23-20) πριν το 23-22 στην ολοκλήρωσή του. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μπορεί να ξέφυγε με 28-24 με το καλάθι του Χαριτόπουλου στο 13:30 αλλά ο Άρης ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 38-39.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κόροιβος δεν μπόρεσε να σκοράρει παρά μόνο από την γραμμή των ελευθέρων βολών κι έτσι ο Άρης ξέφυγε με 41-54 1:56 για το τέλος του με το καλάθι του ΜακΝίλ και το έκλεισε με το υπέρ του 44-56. Με το σκορ στο 51-63 3:52 για το 40΄ από το καλάθι του Ουότερς για τον Άρη 5:36 για το τέλος του τετάρτου δεκαλέπτου όλα έδειχναν πως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Αυτή όμως του Χάρη Μαρκόπουλου αποδείχθηκε πως δεν είχε πει την τελευταία τη λέξη.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-39, 44-56, 67-65.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ(Μαρκόπουλος): Ντέιβις 21(2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 4, Χαριτόπουλος 5(1), Τρότερ 15(10/10β., 1/2διπ., 1/5τρ.), Γεωργάκης, Σλαφτσάκης, Βασιλόπουλος 2, Κάουνσιλ 8(2), Χάρις 8(8ριμπ.).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7, Πελεκάνος 4, Ουάιτ 13(1/1β., 6/9διπ., 0/3τρ., 8ριμπ.), Ουότερς 6, Ζάρας 6(1), Χάγκινς 2, Κοέν, Μούρτος, Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 21(3/4β., 9/16διπ., 0/3τρ.).