ΜΠΑΣΚΕΤ

Λαύριο - Προμηθέας: 73-85: Με Σαλούστρο και Γκίκα έκαναν το διπλό οι Πατρινοί

EUROKINISSI

Το Λαύριο επέστρεψε από το -16, πέρασε μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει τη νίκη, αλλά ο Προμηθέας ήταν εκείνος που χαμογέλασε στο τέλος.

Ο Προμηθέας υποτίμησε την μαχητικότητα και την καρδιά του Λαυρίου, απώλεσε μία διαφορά 16 πόντων και έβαλε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξανά στο παιχνίδι. Όμως, οι Πατρινοί έδειξαν τη δέουσα ψυχραιμία και με ένα επιβλητικό τέταρτο δεκάλεπτο έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό στις αποσκευές τους επικρατώντας του Λαυρίου με 85-73 για την 10η αγωνιστική της Basket League 2018/2019.

Μετά το νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Λαυρίου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά παρέμεινε εντός πεντάδας με ρεκόρ 7-3 ενώ οι γηπεδούχοι δεν απομακρύνθηκαν από τα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα (3-7).

O MVP

Όταν το Λαύριο εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και ανέτρεψε τελείως τα δεδομένα του παιχνιδιού περνώντας μπροστά στο σκορ, ο Χρήστος Σαλούστρος βγήκε μπροστά. Όχι σκοράροντας, αλλά συμβάλλοντας στην αξιοποίηση των συμπαικτών του (4 ασίστ) και στον έλεγχο των ριμπάουντ (8 ριμπάουντ). Μαζί με τον Γκίκα ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενουμένων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αμφότερες οι ομάδες σούταραν με πολύ χαμηλά ποσοστά έξω από την περίμετρο, γεγονός που σταδιακά μετέτρεψε το παιχνίδι σε ντέρμπι. Λαύριο και Προμηθέας τα έσπασαν έξω από τα 6.75 καθώς οι μεν γηπεδούχοι είχαν 6/26 τρίποντα (23%) ενώ οι Πατρινοί 5/19 (26%).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα αλλά όπως είναι φυσιολογικό καμία δεν μπορούσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Ο Προμηθέας όμως με πρωταγωνιστές τους Τερέλ Παρκς και Λάνγκστον Χολ ξέφυγε με 5 πόντους στο 4ο λεπτό του παιχνιδιού (7-12). Η είσοδος του Νίκου Γκίκα στον αγωνιστικό χώρο έδωσε ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στην επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι απολάμβαναν διαρκώς ένα ικανοποιητικό μονοψήφιο προβάδισμα (14-22 στο 8'). Το Λαύριο δεν είχε απάντηση στην καλή επιθετική λειτουργία της ομάδας του Μάκη Γιατρά ενώ συγχρόνως τα ποσοστά του σε δίποντο και τρίποντο ήταν αποκαρδιωτικά. Με εύστοχο τζαμπ-σουτ, ο Νίκος Γκίκας έβαλε ακόμη πιο βαθιά το μαχαίρι στις πληγές του Λαυρίου, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους (18-27 στο 10').

Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου αποδείχθηκε καταδικαστική για το Λαύριο καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο χωρίς την απαιτούμενη συγκέντρωση. Παράλληλα, ο Προμηθέας όντας πνευματικά προετοιμασμένος, εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ενέργειας του Λαυρίου και με τον Ρίον Μπράουν να "οργιάζει" επιθετικά (6/7 σουτ και 14 πόντοι), πήρε μία καλή διψήφια διαφορά (27-43 στο 15'). Το Λαύριο έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να αναλαμβάνει δράση, προσπάθησε να κατεβάσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Όμως, η απόπειρα του έμεινε ανολοκλήρωτη καθώς το ημίχρονο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 12 πόντους (35-47).

Ό, τι δεν κατάφερε να πετύχει το Λαύριο στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου, το πέτυχε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης και ο Τζαμάλ Νίξον σημείωσαν διαδοχικά εύστοχα καλάθια, ο Προμηθέας έμοιαζε να μην έχει βγει ποτέ από τα αποδυτήρια και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέρασε μπροστά έπειτα από περίπου 20 αγωνιστικά λεπτά (52-51 στο 26'). Ο Προμηθέας ανέκτησε τη συγκέντρωσή του και με όμορφη διείσδυση του Νίκου Γκίκα 1 δευτερόλεπτο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδος, πήρε κεφάλι στο σκορ (58-61 στο 30').

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 83-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-27, 35-47, 58-61, 73-85

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Για ακόμη ένα παιχνίδι, το κλειστό του Λαυρίου δεν γέμισε. Στις κερκίδες πάντως, υπήρχε αρκετός κόσμος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Σταματόπουλος-Πουρσανίδης

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 9 (1), Κακλαμανάκης 12 (9 ριμπάουντ), Κουζέλογλου 5 (5 ριμπάουντ), Τζόουνς 5, Λαμπ 12 (2), Μαστρογιαννόπουλος, Μιλόσεβιτς 14 (6 ριμπάουντ), Νίξον 13 (1), Λεγκίκας 3 (1), Ερμείδης, Οντιάσε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστος 4 (6 ριμπάουντ, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέιερ 11 (1), Χολ 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Παρκς 4, Μπράουν 14 (2), Γκίκας 17 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 4 λάθη), Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 5, Λίποβι 2, Σανδραμάνης, Έλις 14 (9 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/31 δίποντα, 6/26 τρίποντα,23/28 βολές, 19-12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 33/47 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 4/8 βολές, 24-10 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική, την ενδέκατη στο πρόγραμμα της Basket League, το Λαύριο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Χολαργό (29/12, 15:45) ενώ ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στην Πάτρα τον Παναθηναϊκό (30/12, 19:00) σε ένα παιχνίδι που συγκεντρώνει δικαιολογημένα όλους τους προβολείς πάνω του.