STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Παναθηναϊκός 55-80: Αγγαρεία πριν από την Φενέρμπαχτσε

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με άνετη εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου συνέχισε ο Παναθηναϊκός την αήττητη πορεία του στην Basket League, λίγες μέρες πριν από το δύσκολο ματς με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Την 15η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην Basket League 2018/19 πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου (80-55) για την 16η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος (μένει το εξ' αναβολής ματς με τον Κολοσσό στη Ρόδο).

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο χρησιμοποίησε τον αγώνα σαν προετοιμασία για το μεγάλο παιχνίδι της Παρασκευής (8/2 στις 19:45) με την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, ο Τζέιμς Γκιστ ξεκουράστηκε, οι Ντεσόν Τόμας - Ντίνος Μήτογλου ξεχώρισαν, ο Σον Κιλπάτρικ δεν ήταν σε καλή κατάσταση τουλάχιστον στα περιφερειακά σουτ, ο Νικ Καλάθης έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του, ακόμη κι έτσι όμως το Λαύριο δεν προβλημάτισε τον Πρωταθλητή Ελλάδας.

Ο MVP

Σε πολύ καλή κατάσταση ο Ντεσόν Τόμας, άγγιξε το double-double από το πρώτο μέρος (είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ στο ημίχρονο) και έκανε τρομερή δουλειά με την ενέργεια και την αποτελεσματικότητά του. Ο Αμερικανός έπαιξε 26 λεπτά, σκόραρε 16 πόντους με 7/10 δίποντα και 2/3 βολές, μάζεψε 11 ριμπάουντ (πέντε αμυντικά - έξι επιθετικά), έδωσε μία ασίστ, έκοψε ένα σουτ και ήταν μαζί με τον Ντίνο Μήτογλου (12 πόντοι από 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 24 λεπτά) οι κορυφαίοι της ομάδας τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 10/17 δίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που εκτέλεσε μόλις δύο τρίποντα (άστοχα) την ώρα που το Λαύριο είδε 3/9 σουτ από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με μία ασίστ για εννέα λάθη, επίδοση αποκαρδιωτική γι' αυτό το επίπεδο, εξίσου άσχημη ήταν όμως και εκείνη των πρασίνων από την περιφέρεια (7/26 τρίποντα). Τεράστιος αριθμός τα 51 ριμπάουντ των φιλοξενούμενων, που πήραν 21 επιθετικά!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το σκορ να μένει χαμηλά στα πρώτα λεπτά, αλλά με τον Τόμας να κάνει τρομερή δουλειά στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο, έχτισε και ένα προβάδισμα επτά πόντων (16-23), δεν ήταν όμως αποτελεσματικός στο επίπεδο που θα ήθελε ο Πιτίνο. Οι πράσινοι είχαν πρόβλημα στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Λαύριο έμεινε κοντά (28-32 στο 16'), όμως δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο από τη στιγμή που είχε κακή κυκλοφορία της μπάλας και δεν μπορούσε να σταματήσει το inside game των φιλοξενούμενων. Το 31-41 του ημιχρόνου ήταν φυσιολογικό σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων, με το Λαύριο να έχει μία ασίστ (!!!) και τον Παναθηναϊκό 1/10 τρίποντα την ώρα που ο Ντεσόν Τόμας άγγιζε το double-double (10 πόντοι - 9 ριμπάουντ).

Με τον Κιλπάτρικ να αστοχεί σε διαδοχικά ελεύθερα σουτ στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Πιτίνο δοκίμασε και τον Καλαϊτζάκη, είδε τον Λαμπ να πιέζει την ομάδα του (37-44 στο 23'), είδε όμως και τον Μήτογλου να κάνει σπουδαία δουλειά στην επίθεση για το 37-51 στο 25'. Το 43-65 του δεκαλέπτου δεν άφηνε περιθώρια στους γηπεδούχους να ελπίζουν σε κάτι ιδιαίτερο, ο κόουτς των πρασίνων ζήτησε 10-15 deflections και νίκη στο τέταρτο και η ομάδα του πήρε με άνεση την 15η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό του Λαυρίου. Δύσκολη μέρα και ώρα για τον κόσμο. Ανάμεσα στο κοινό βρέθηκαν και μερικοί φίλοι του Παναθηναϊκού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σταματόπουλος, Πιτσίλκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Λούντζης 10 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κακλαμανάκης 6 (3/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λαμπ 18 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ίνγκλις 2, Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος 2, Περράκης, Νίξον 2, Κουζέλογλου 1, Λεγκίκας 4, Ερμείδης 4 (1), Γκαβασιάδης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Τόμας 16 (7/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 9 (3/5 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λοτζέσκι 5 (1), Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 12 (10 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (1), Λεκαβίτσιους 7 (2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/42 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 7/11 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/49 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 13/17 βολές, 51 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 21 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Το Λαύριο θα παίξει εκτός έδρας με τον Πανιώνιο, ενώ ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στην Κρήτη για να αντιμετωπίσει το Ρέθυμνο.