STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λαύριο - Ήφαιστος 66-61: Ανατροπή και νίκη για τους γηπεδούχους

BASKET LEAGUE / ΛΑΥΡΙΟ - ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Το Λαύριο έκανε σπουδαία ανατροπή στην τελευταία περίοδο και κέρδισε τον Ήφαιστο Λήμνου (66-61), βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί των νησιωτών. Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Κουζέλογλου, που ήταν ο παίκτης που άλλαξε τις ισορροπίες.

Το Λαύριο έβαλε τέλος στο αήττητο σερί του Ηφαίστου Λήμνου, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να πανηγυρίζουν τη νίκη (66-61) χάρη στην αντεπίθεση διαρκείας που έκαναν στην τελευταία περίοδο. Οι γηπεδούχοι (που όπως κι οι φιλοξενούμενοι μετρούν τρεις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές στην ΕΚΟ Basket League) υποχρεώθηκαν να ακολουθούν για κάτι τρεισήμισι περιόδους, στο φινάλε όμως έκαναν ό,τι χρειαζόταν για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από τη μία η δράση του Γιάννη Κουζέλογλου, από την άλλη η υπεροχή στα ριμπάουντ (48 έναντι 36) βοήθησαν το Λαύριο να φτάσει στην τελική επικράτηση, σε έναν αγώνα που βρέθηκε πίσω στο σκορ για το μεγαλύτερο μέρος του. Σε ό,τι έχει να κάνει με τους φιλοξενούμενους, είχαν 1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/9 βολές και 3 λάθη στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου έμειναν από δυνάμεις.

Ο MVP

Ο Γιάννης Κουζέλογλου ήταν ο παίκτης που τράβηξε το κάρο από την λάσπη στην τελευταία περίοδο για το Λαύριο. Η δουλειά που έκανε στα ριμπάουντ σε συνδυασμό με την αναχαίτιση του Σον Έβανς βοήθησαν τους γηπεδούχους να ανακάμψουν, έως ότου φτάσουν στη νίκη. Ο φόργουορντ του Λαυρίου έπαιξε για 23'04'' και έγραψε 13 πόντους (με 4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 5/5 βολές), 8 ριμπάουντ και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι όπως αυτό, η ευστοχία από την περιφέρεια έκρινε πολλά. Ο Ήφαιστος είχε 7/10 τρίποντα μέχρι το 12' του αγώνα (οπότε κι έφτασε στο +10), για να ακολουθήσει μόλις ένα εύστοχο έως το φινάλε. Ο Σπύρος Μούρτος ήταν ο μοναδικός που σκόραρε έκτοτε από τα 6μ75, με τους παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου να μετρούν 1/16 μετά το εντυπωσιακό ξεκίνημά τους. Όχι ότι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τρίποντο (5/25), απλά ένα από τα πέντε που έβαλαν (αυτό του Γκλιν Γουάτσον) στα 2'56'' αρκούσε για να τους δώσει το προβάδισμα και να φτιάξει αισθητά την ψυχολογία τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, πριν ο Ήφαιστος αρχίσει να σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια. Ο Μάρκους Γκίλμπερτ ξεκίνησε με 3/4 τρίποντα και μαζί με τον Σον Έβανς αποτέλεσαν την αιτία του +7 (15-22) που είχαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο τους βρήκε να σουτάρουν με 4/7 από την περιφέρεια.

Το Λαύριο είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, κυρίως γιατί ο Κάιλ Άλμαν και ο Γκλιν Γουάτσον δεν μπορούσαν να διαβάσουν όσα τους έδινε η άμυνα του Ηφαίστου, που επέλεξε να τους αντιμετωπίσει με hedge out. Το προβάδισμα του Ηφαίστου έφτασε μέχρι το +10 (21-31 στο 12') πριν έρθει ένα δίλεπτο ξέσπασμα των γηπεδούχων, με κύριο εκφραστή τον Κουίντον Ντεκόζι. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στο σουτ (28-31 στο 14'), αλλά μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν σκόραρε ξανά εντός παιδιάς.

Ακολούθησαν δέκα (!) χαμένες επιθέσεις, που επέτρεψαν στον Ήφαιστο να "χτίσει" πάλι διψήφια διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια, όντας στο +11 (30-41), με μεγάλο όπλο το περιφερειακό σουτ (7/15 τρίποντα), την ίδια ώρα που το Λαύριο ήταν απογοητευτικό τόσο σε δίποντα (9/20) όσο και σε τρίποντα (2/12).

Για ακόμη μία φορά, στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με συνεχόμενα καλάθια να πλησιάσουν στο σουτ (39-42 στο 23'), αλλά έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους. Έμειναν για τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι, είδαν τον Μιχάλη Πελεκάνο να έρχεται από τον πάγκο του Ηφαίστου για να κάνει τη διαφορά, κι έτσι οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπόρεσαν να παραμείνουν σε θέση οδηγού (42-50) με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Σταδιακά όμως, το επιθετικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων γινόταν όλο και πιο έντονο. Σε τέτοιο σημείο, που στην τελευταία περίοδο ο Ήφαιστος πέτυχε μόλις δύο εντός παιδιάς καλάθια, κι αυτά στο τέλος των επιθέσεων. Από την άλλη, το Λαύριο βρήκε λύσεις από τους γηγενείς παίκτες. Ο Γιάννης Κουζέλογλου και ο Πέτρος Γερομιχαλός κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι αναθάρρησαν και με τρίποντο του Γκλιν Γουάτσον στα 2'56'' για το τέλος, πήραν το προβάδισμα (58-57) για πρώτη φορά μετά την εκκίνηση του αγώνα.

Η επίδραση του Γιάννη Κουζέλογλου στο παιχνίδι της ομάδας του ήταν εντυπωσιακή, αφού από τη μία περιόρισε την δράση του Σον Έβανς, από την άλλη έβαλε κρίσιμους πόντους. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά με ένα λεπτό για το τέλος, πριν ακολουθήσουν δύο χαμένα τρίποντα του Ηφαίστου. Αρχικά ο Κλιφ Χάμοντς κι εν συνεχεία ο Μάριο Λιτλ σημάδεψαν το σίδερο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να ξαναπάρουν το προβάδισμα.

Εν τέλει, το Λαύριο έφτασε στη νίκη (66-61) με τις 3/4 βολές από τον Γιάννη Κουζέλογλου και τον Βασίλη Μουράτο να γράφουν τον επίλογο της αναμέτρησης, και να υποχρεώνουν τον Ήφαιστο Λήμνου στην πρώτη φετινή του ήττα στην ΕΚΟ Basket League.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Απογοητευτική η εικόνα στις εξέδρες, αφού ήταν ελάχιστος ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό του Λαυρίου για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση με τον Ήφαιστο Λήμνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Παναγιώτου - Θεονάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 30-41, 42-50, 66-61.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 3 (1/6 σουτ), Κουζέλογλου 13 (8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 8 (5 ριμπάουντ), Άλμαν 8 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Ντέιβις 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4 (8 ριμπάουντ), Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4, Γουάτσον 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα).

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1/2 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Έβανς 13 (6/11 δίποντα, 1/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (1/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/7 βολές), Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μούρτος 5 (0/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)., Τσαϊρέλης 4 (1/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πελεκάνος 10 (2), Λιτλ 5 (1).

Ομαδικά στατιστικά - Λαύριο: 16/37 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 19/23 βολές, 48 ριμπάουντ (37+11), 11 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Ήφαιστος Λήμνου: 12/32 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 13/19 βολές, 36 ριμπάουντ (30+6), 15 ασίστ, 8 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε μία εβδομάδα, ο Ήφαιστος Λήμνου υποδέχεται τον Προμηθέα Πάτρας (26/10, 15:45) στο "Νίκος Σαμαράς" ενώ το Λαύριο δοκιμάζεται εκτός έδρας από το Περιστέρι (26/10, 17:45).

Photo Credits: Eurokinissi