STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Ηρακλής 74-87: Επέλαση στον κάμπο

BASKET LEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΛΑΡΙΣΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σαρωτικός στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής, πήρε την τρίτη φετινή του νίκη στη Basket League κερδίζοντας τη Λάρισα στο γήπεδό της.

Την τρίτη νίκη του σε τέσσερις αγώνες πήρε ο Ηρακλής, που επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (19/10) εκτός έδρας της Λάρισας (87-74) η οποία έπεσε με τη σειρά της στο 1-3. Ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Γηραιός στηρίχθηκε στους Χάνλαν - Σούλερ - Γκάρετ και πέρασε από το κλειστό της Νεάπολης στο οποίο είχε και την υποστήριξη του κόσμου του, την ώρα που οι γηπεδούχοι στηρίζονταν σχεδόν ολοκληρωτικά στον Σκότι Ρέινολντς και παρά την καλή τους προσπάθεια, έφευγαν για τρίτη φορά στη Basket League 2019/20 με κατεβασμένα κεφάλια.

O MVP

Σε τρομερή κατάσταση ο Ντάριους Γκάρετ, έκανε ξανά τη διαφορά στις δύο ρακέτες. Ο undersized Αμερικανός σέντερ σκόραρε 15 πόντους από 6/6 δίποντα και 3/4 βολές, μάζεψε επτά ριμπάουντ και έκλεψε μία μπάλα για να ξεχωρίσει από το group των διακριθέντων του Ηρακλή στο οποίο μπήκαν επίσης οι Οκερεαφόρ - Χάνλαν - Σούλερ που γέμισαν τις στατιστικές τους με εντυπωσιακό τρόπο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

16 ασίστ για πέντε λάθη είχε στο πρώτο μέρος ο Ηρακλής, που όμως δεν σκόραρε από δεύτερη ευκαιρία και πέτυχε μόλις δύο πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι πόντοι από τον πάγκο (7-23) έκαναν τη διαφορά έως το ημίχρονο, με τη Λάρισα να μην παίρνει σκορ από τους αναπληρωματικούς της στο δεύτερο μέρος (!) και να λυγίζει φυσιολογικά απέναντι σε μια ομάδα που είχε 76% στο δίποντο (23/30 δίποντα) και 29 τελικές πάσες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εικόνα του Ηρακλή στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν εντυπωσιακή. Με πλουραλισμό στην επίθεση και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας οι Θεσσαλονικείς έγραψαν το 18-22 στο έβδομο λεπτό (9/15 σουτ), δεν έκαναν λάθος μέχρι εκείνο το σημείο και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (21-28), όταν έσφιξαν την άμυνά τους πήγαν και στο +12 (21-33), σημείο στο οποίο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Η Λάρισα ροκάνισε σιγά-σιγά τη διαφορά και μείωσε στους τέσσερις, δέχθηκε όμως ένα τρίποντο από τον Λενζέλ Σμιθ που την κράτησε σε απόσταση στο ημίχρονο.

Ένα γρήγορο 7-2 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι, πριν ο Ρέινολντς κι ο Παρκς γράψουν το 54-50 για να πιέσουν περισσότερο τους Θεσσαλονικείς που με ένα επί μέρους 2-7 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με την ελάχιστη διαφορά (59-60). Χάνλαν και Σούλερ "μίλησαν" σε ένα κρίσιμο σημείο για το 63-70 και κάπου εκεί ο Ηρακλής άρχισε να αγγίζει τη νίκη, την οποία πήρε τελικά χωρίς να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα έως το φινάλε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το κλειστό της Νεάπολης, είχε όμως ένθερμους οπαδούς του Ηρακλή που ακολουθούν πλέον παντού την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Ψαριανός, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-28, 40-45, 59-60, 74-87

ΛΑΡΙΣΑ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 5 (2/7 σουτ, 7 ασίστ), Παρκς 11 (5 ριμπάουντ), Χάρις 15 (3), Χάμιλτον 9, Ρέινολντς 23 (5/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σπυρόπουλος 2, Χείλαρης, Βαβάτσικος, Μπερχανεμέσκελ 9 (4/11 σουτ), Φλόιντ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3/5 τρίποντα), Γκάρετ 15 (6/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οκερεαφόρ 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σούλερ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάνλαν 14 (5/7 δίποντα), Ζάρας 6 (2), Κακαρούδης 9 (1), Καββαδάς, Καλαϊτζίδης, Σμιθ 5 (1), Ντέιβις 10 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Λάρισας: 20/36 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 13/18 βολές, 25 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 3 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 23/30 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 2 επιθετικά), 29 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των ομάδων: Η Λάρισα θα παίξει εκτός έδρας με τον Ιωνικό Νικαίας (26/10 στις 15:45), ενώ ο Ηρακλής θα υποδεχθεί στο Ιβανώφειο τον Πανιώνιο την ίδια μέρα και την ίδια ώρα.