ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύμη - Περιστέρι 56-87: Δεν κάνει στάσεις το τρένο του Πεδουλάκη

BASKET LEAGUE / ΚΥΜΗ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΥΜΗ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ασταμάτητο το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola, πέρασε από τη Χαλκία (87-56 την Κύμη με εκπληκτική εμφάνιση), έκανε το 4/4 και έμεινε στην κορυφή της Basket League 2018/19.

Πέρυσι τέτοια εποχή ξεκινούσε την πορεία του πρωταθλητισμού στη "σκληρή" Α2. Φέτος, το Περιστέρι δεν είναι ο "φτωχός συγγενής" της Basket League, αλλά μια πραγματικά πολύ καλή, ισορροπημένη ομάδα που πέρασε και από τη Χαλκίδα (87-56 την Κύμη που δεν προηγήθηκε ποτέ) για να κάνει το 4/4 στην Basket League 2018/19.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης είδε τους παίκτες του να κάνουν αρκετά λάθη, αλλά να παίζουν σπουδαία άμυνα απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, η οποία έδειξε να έχει ξεμείνει από... κουράγιο μετά την ήττα της στη δεύτερη παράταση στο ματς της περασμένης εβδομάδας με τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Ράιαν Χάροου, πολύ καλός και ο Στίβεν Γκρέι, ουδείς ξεχώρισε από τους γηπεδούχους που προβλημάτισαν και προβληματίζονται καθώς έπεσαν πλέον στο 1-3.

Ο MVP

Ο Ράιαν Χάροου είναι ο "μηχανοδηγός" στο τρένο του Αργύρη Πεδουλάκη και αυτός που ξεχώρισε και στη Χαλκίδα. Ο Αμερικανός πόιντ γκαρντ σκόραρε 20 πόντους με 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 6/6 βολές, μάζεψε ένα αμυντικό ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε δύο μπάλες και όλα αυτά σε μόλις 19:45 συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το Περιστέρι είχε προβάδισμα δέκα πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρά το γεγονός ότι είχε κάνει 8 λάθη (!!!) την ώρα που η Κύμη τελείωνε τον αγώνα με 5/18 τρίποντα, 24 λάθη και 13 λιγότερα ριμπάουντ. Ήταν ένα πολύ κακό απόγευμα για τους Ευβοιώτες, ήταν ένα εκπληκτικό απόγευμα για τους φιλοξενούμενους που δεν σηκώνουν το πόδι από το γκάζι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτικό ήταν το Περιστέρι στο πρώτο μέρος. Προηγήθηκε με 6-19 στο έβδομο λεπτό χάρη στους 14 πόντους των Γκρέι - Ντάνιελ και παρά το γεγονός ότι έκανε 8 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε double score (10-20). Η ομάδα του Πεδουλάκη είχε δώσει το δικό της τέμπο, η Κύμη δεν ήταν σε καλή κατάσταση και παρά το γεγονός ότι μείωσε στους επτά (22-29) στο 17', δέχθηκε ένα 0-8 των φιλοξενούμενων που έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 24-37. Είχαν 9/20 σουτ, είχαν 13 λάθη, είχαν όμως 20 ριμπάουντ και κράτησαν τους Ευβοιώτες στο 32% στα σουτ.

Η Κύμη έκανε υπερπροσπάθεια στο ματς της περασμένης εβδομάδας με τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο και λύγισε στην δεύτερη παράταση, αυτή τη φορά όμως δεν ήταν ανταγωνιστική. Στο 26' βρέθηκε στο -22 (29-51) και κάπου εκεί το ματς έχασε το ενδιαφέρον του. Πολύ νωρίς, καθώς οι ξένοι των Ευβοιωτών δεν ήταν σε καλό απόγευμα. Ούτε ο Μπολντς, ούτε ο Χόρτον, ούτε ο Σαγκς, ούτε ο Γουάσινγκτον, ούτε ο Κάμφορ, ουδείς μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Το 36-65 της τρίτης ήταν βαρύ για τους γηπεδούχους, εντυπωσιακό για τους φιλοξενούμενους, η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 56-87 τα λέει όλα, χωρίς να χρειάζονται ιδιαίτερες αναλύσεις.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Είχε αρκετό κόσμο το κλειστό της Χαλκίδας, αλλά δεν γέμισε. Είχε και αρκετούς φίλους του Περιστερίου που έκαναν το ταξίδι για να υποστηρίξουν την ομάδα τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π., Τσαρούχα, Αναστόπουλος Α.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 24-37, 36-65, 56-87

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 9 (1), Χόρτον 3 (1/5 σουτ), Σαγκς 9 (3/10 δίποντα), Κάμφορ 11 (2), Γουάσινγκτον 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Παραγκός 3, Τουτζιαράκης 9, Ουμπίλα 2

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χάροου 20 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ), Γκρέι 18 (6/9 τρίποντα, 1 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Ντάνιελ 7 (5 ριμπάουντ), Μουράτος 7, Σκορδίλης 4, Φιλιππάκος 2, Κλαρκ 7 (1), Μπεντίλ 15 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σίρκο (0/6 σουτ), Καράμπελας

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 15/36 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 11/17 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 24 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 14/30 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 23/27 βολές, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 12 επιθετικά), 19 ασίστ, 11 ασίστ, 2 κοψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: η Κύμη θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον Ήφαιστο Λήμνου το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο. Οι ημερομηνίες και οι ώρες δεν είναι ακόμη γνωστές.