STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κύμη - Παναθηναϊκός 62-87: Εκδρομή στη Χαλκίδα με τρομερό Κιλπάτρικ

ΚΥΜΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI)
ΚΥΜΗ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / BASKET LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΟΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Χωρίς τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο, Πέιν αλλά με τον Σον Κιλπάτρικ να κάνει τρομερό ντεμπούτο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε την Κύμη στη Χαλκίδα (87-62) για τη 13η αγωνιστική της Basket League 2018/19.

Οι απουσίες των Καλάθη, Λάνγκφορντ, Αντετοκούνμπο, Πέιν ήταν σημαντικές, όμως ο Παναθηναϊκός πήγε στη Χαλκίδα με τον Σον Κιλπάτρικ στη σύνθεσή του κι ο Αμερικανός έδειξε από πολύ νωρίς πως είναι ο παίκτης που μπορεί να κάνει τη διαφορά για λογαριασμό των πρασίνων στη συνέχεια της σεζόν. Ο Πρωταθλητής Ελλάδας επικράτησε εύκολα της Κύμης (87-62) για την 13η αγωνιστική της Basket League 2018/19 και έμεινε αήττητος με 12 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Αμερικανός έπαιξε κάτι λιγότερο από 20 λεπτά, σκόραρε πολύ, ισορρόπησε ανάμεσα στις διεισδύσεις και τα μακρινά σουτ, δεν εκβίασε προσπάθειες πέρα από τις δύο πρώτες του στον αγώνα, έψαξε τη δημιουργία και είναι έτοιμος για το ματς της Παρασκευής με τη Ζάλγκιρις Κάουνας. Μακράν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού, την ώρα που από την Κύμη ξεχώριζε ο Κρις Χόρτον σε ακόμα μία πολύ καλή εμφάνισή του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο MVP

Σον Κιλπάτρικ, ο δαντελένιος! Στο ντεμπούτο του με την φανέλα του Παναθηναϊκού ο Αμερικανός ήταν απολαυστικός, καθώς σε 23:09 σκόραρε 20 πόντους από 3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 2/2 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με τρία ριμπάουντ, μία ασίστ και δύο κλεψίματα. Έκανε μόλις ένα λάθος αν και λειτούργησε και ως χειριστής της μπάλας, δεν εκβίασε προσπάθειες, άφησε το ματς να του δώσει ρυθμό στην επίθεση, ήταν μια κλάση πάνω από οποιονδήποτε πάτησε το μεσημέρι της Δευτέρας (14/1) το παρκέ του κλειστού της Χαλκίδας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Κύμη έκλεισε το πρώτο μέρος με 3/16 δίποντα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε μόλις τέσσερα λάθη και επτά κλεψίματα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ματς με 5:28 σουτ από την περιφέρεια και 18 λάθη, οι φιλοξενούμενοι πήραν 55 πόντους από τους αναπληρωματικούς τους και είχαν μόνο διψήφιο τον Σον Κιλπάτρικ καθώς ουδείς άλλος είχε περισσότερους από εννέα πόντους. Πλην του Αμερικανού που είχε 4/7 τρίποντα, οι υπόλοιποι πράσινοι μέτρησαν 2/14.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός είχε για ακόμη ένα ματς σοβαρό πρόβλημα στην άμυνα στη ρακέτα. Δύο φάουλ ο Παπαγιάννης, άλλα δύο ο Γκιστ, ο Λάσμε μπήκε ως τρίτος στο ροτέισον των σέντερ μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης (6-10 το σκορ), ο Παππάς ήταν ο δεύτερος άσος κι ο Κιλπάτρικ αστόχησε στα δύο πρώτα του τρίποντα για να ισοφαρίσει ο Μαραγκός με μακρινό σουτ στο 12-12 στο 8' και να κλείσει η πρώτη περίοδος με το πρώτο καλάθι του νέου Αμερικανού των πρασίνων και τρίποντο του Λιούις για το 18-19.

Ο Κιλπάτρικ μπήκε με πέντε πόντους (δύσκολο, υπό πίεση τρίποντο και μπάσιμο) στο δεύτερο δεκάλεπτο για να γράψει το 18-26, όμως η Κύμη άντεχε. μείωσε στους τέσσερις με γκολ-φάουλ του Σαγκς (26-30 στο 15), την ώρα που ο Πιτίνο έπαιζε με τον Καλαϊτζάκη για να πιέζει τη μπάλα σε όλο το γήπεδο και ο Χόρτον έκανε μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εντυπωσιακός, κάρφωσε και πήρε και φάουλ για να βάλει τη βολή του 33-36 στο 17', ωστόσο ο Κιλπάτρικ έκανε και πάλι τη διαφορά καθώς με προσωπικές φάσεις οδήγησε στο 35-46 του ημιχρόνου. Σε δώδεκα λεπτά στο πρώτο μέρος , ο πρώην NBAer είχε 14 πόντους με 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές.

Ο Πιτίνο έδωσε χρόνο και στον Βουγιούκα στην τρίτη περίοδο, ο Κιλπάτρικ γύρισε στο 25' για να βάλει αμέσως το τρίτο του τρίποντο για το 41-62, πριν ευστοχήσει και σε τέταρτο το οποίο έφτιαξε ο ίδιος για το 43-65 από την κορυφή. Η διαφορά ξέφυγε, ο Αμερικανός έβγαλε σπουδαία ασίστ στον Λοτζέσκι για το 45-73 στα τέλη του δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε άλλα προβλήματα και ο προπονητής του ξεκίνησε να καταστρώνει τα πλάνα του για το ματς της Παρασκευήε με τη Ζάλγκιρις Κάουνας μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους παίκτες του.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρισκόταν στο κλειστό της Χαλκίδας στο τζάμπολ, όσο όμως περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο γέμιζαν οι εξέδρες καθώς ο αντίπαλος ήταν ελκυστικός και το ντεμπούτο του Σον Κιλπάτρικ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού μαγνήτισε το ενδιαφέρον.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Κάρδαρης, Ζακεστίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 35-46, 45-73, 62-87

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Στυλιανού 4 (2/7 σουτ), Μητσιμπόνας, Χόρτον 13 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Σαγκς 7, Γουάσινγκτον 6, Πουλιανίτης 5 (1), Τσιάρας, Μαραγκός 8 (1), Τουντζιαράκης 3, Γερομιχαλός 2, Μαργέλης 2, Τζόουνς 12 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Λοτζέσκι 5 (1), Παπαπέτρου 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 8, Γκιστ 4, Παππάς 7, Καλαϊτζάκης 7, Βουγιούκας 9 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάσμε, Μήτογλου 8 (6 ριμπάουντ), Κιλπάτρικ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 17/31 δίποντα, 5/28 τρίποντα, 13/18 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 25/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 19/22 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: στην πρώτη αγωνιστική του Β' γύρου, η Κύμη θα υποδεχθεί τον Πανιώνιο (19/1 στις 15:45), ενώ ο Παναθηναϊκός θα παίξει στη Λήμνο με τον Ήφαιστο (21/1 στις 15:30).