ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύμη - Άρης 75-57: Ο θρίαμβος και η κατρακύλα

Η Κύμη επέστρεψε από την... κόλαση του -17 και "πνίγοντας" τον Άρη στην άμυνά της, επικράτησε με 75-57 των κίτρινων, οι οποίοι ηττήθηκαν για έκτη διαδοχική αγωνιστική.

Ο Άρης για 25 λεπτά έδειχνε πως αλλαγμένος προς το καλύτερο και βρέθηκε ακόμα και στο +17 απέναντι στην Κύμη, η οποία, όμως, έχοντας για... όπλο την άμυνά της έκανε το comeback και πήρε τη νίκη με 75-57! Η Κύμη, μετά την πρώτη νίκη της έχοντας τον Ισίδωρο Κουτσό στο "τιμόνι" της, ανέβηκε στο 2-9 στην κατάταξη της Basket League. Οι κίτρινοι - οι οποίοι κατά την διάρκεια του αγώνα "έχασαν" τον Δημήτρη Βεγίνη (ενοχλήσεις στον ώμο) από την πλευρά τους υποχώρησαν στο 2-9 και ουσιαστικά βρίσκονται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Κύμη και το Ρέθυμνο, καθώς ο Κολοσσός έχει ρεκόρ 2-8, αλλά έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Ο MVP

Ο ΤζεΚουάν Λιούις ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Κύμης στην 11η "στροφή" της Basket League, καθώς σε 31:58 συμμετοχής σημείωσε 11 πόντους (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές), έδωσε 11 ασίστ, πήρε 3 ριμπάουντ, υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος κι έκανε 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι από το 24΄και μετά δέχθηκαν μόλις 12 πόντους, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο είδαν αρκετούς παίκτες τους να κάνουν το step up. Ο ΝτεΒόν Ουάσινγκτον ήταν ένας εξ αυτών, καθώς ως το 30' είχε μείνει στο... μηδέν, αλλά στην τέταρτη περίοδο σημείωσε 10 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Άρης χρειάστηκε 4:30 για να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, αλλά ο Χάρις "ξεκλείδωσε" την ομάδα του και ηγήθηκε ενός σερί 0-12 (2-12, 6'), με τους γηπεδούχους, όμως, να μειώνουν σε 13-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Λούις μείωσαν σε 16-18 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Άρης κρατήθηκε από την άμυνά του. Ο ΜακΓκι έκρυψε τους διαδρόμους προς το καλάθι της ομάδας του και ο Άρης βρίσκοντας λύσεις από τους Τζόουνς, Μποχωρίδη και Χαρις όχι μόνο έμεινε σταθερά σε θέση οδηγού, αλλά έκλεισε κιόλας το ημίχρονο στο +9 (26-35).

Οι φιλοξενούμενοι στις αρχές της τρίτης περιόδου είδαν τον Μποχωρίδη να φορτώνεται με το 4ο προσωπικό του φάουλ, αλλά με οδηγό τον Τζόουνς βρέθηκαν στο +17 (28-45, 24'). Οι γηπεδούχοι παίζοντας πιο επιθετική άμυνα έτρεξαν σερί 15-0 (43-45, 29') κρατώντας για 5 λεπτά τον Άρη μακριά από το καλάθι τους. Ο Άρης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα (46-48), αλλά στο φινάλε του έχασε τον Τζόουνς, ο οποίος έπειτα από τεχνική ποινή που δέχθηκε, συμπλήρωσε πέντε φάουλ.

Ο Ουάσινγκτον άρχισε την τέταρτη περίοδο με... τετράποντο (τρίποντο και φάουλ για το 50-48), ο Σαγκς και ο Χόρτον τον ακολούθησαν και η Κύμη ξέφυγε με 58-50 (34'). Οι φιλοξενούμενοι χωρίς τον Τζόουνς στο παρκέ δεν είχαν λύσεις, ενώ είχαν χάσει και την συγκέντρωσή τους. Ακόμα κι έπειτα από τάιμ άουτ είχαν άσχημες επιλογές, ενώ την ίδια στιγμή οι αντίπαλοί τους είχαν πάρει το μομέντουμ του αγώνα και με κάρφωμα του Χόρτον στο 36' ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (63-53). Η αντίδραση του Άρη δεν ήρθε ποτέ, η διαφορά στον εναπομείναντα χρόνο όλο και μεγάλωνε κι εντέλει η Κύμη νίκησε με 75-57.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Όμορφη ήταν η ατμόσφαιρα στο "Τ. Καμπούρης", στο οποίο συνυπήρξαν φίλοι και των δύο ομάδων. Οι οπαδοί του Άρη, όμως, μετά το τέλος της αναμέτρησης και τη νέα ήττα της ομάδας τους αποδοκίμασαν τα μέλη των κίτρινων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος-Παναγιώτου-Ζαχαρής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57.

Κύμη (Κουτσός): Μητσιμπόνας, Χόρτον 9 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 20 (11), Ουάσινγκτον 10 (3), Λιούις 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 15, Καμφόρ 5 (1).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), ΜακΓκί 4 (13 ριμπάουντ), Χάρις 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (1), Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8, Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 15/30 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 21/26 βολές, 28-8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 12/27 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 6/11 βολές, 23-9 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 18 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Άρης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League θα φιλοξενήσει τον Ήφαιστο Λήμνου (6/1, 17:00), ενώ Κύμη θα κάνει... ποδαρικό στην έδρα του Λαυρίου (5/1, 17:30).

Photo credits: Eurokinissi