STOIXIMAN BASKET LEAGUE

"Ξύπνησε" και νίκησε ο Παναθηναϊκός, 97-53 τον Πανιώνιο

BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΠΑΟ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός Superfoods βελτίωσε την εικόνα του και πήρε με άνεση τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο (97-53) για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Για ένα δεκάλεπτο... συζήτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods την έκβαση του αγώνα με τον Πανιώνιο Βίκος Cola. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ "πάτησαν το γκάζι" μετά το 13ο λεπτό, είδαν τον Ζακ Όγκαστ και τον Μάρκους Ντένμον να έχουν διάθεση και με την άμυνα να αποδίδει στον πρέποντα βαθμό, έφτασαν με άνεση στη νίκη (97-53).

Για κάτι παραπάνω από μία περίοδο ήταν ανταγωνιστικός ο Πανιώνιος Βίκος Cola, ο οποίος είδε τον Τάιρον Μπρέιζελτον να αποτελεί τη βασική επιθετική επιλογή για τους "κυανέρυθρους". Ο νεοαποκτηθείς γκαρντ φρόντισε να επιβεβαιώσει γρήγορα το ταλέντο του στο μπροστινό μέρος του παρκέ, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα.

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και... διάθεση σε ορισμένες περιπτώσεις, με τον Τσάβι Πασκουάλ να κάνει διαρκώς αλλαγές. Ο 45χρονος τεχνικός έβλεπε την ομάδα του να δυσκολεύεται σημαντικά (25-25 στο 13'), αδυνατώντας να βρει λύσεις στο "πέντε εναντίον πέντε" και στον περιορισμό των περιφερειακών του Πανιωνίου.

Ένα επτάλεπτο αρκούσε πάντως στον Παναθηναϊκό Superfoods προκειμένου να ξεφύγει και να πάει στα αποδυτήρια, όντας στο +19 (47-28). Οι "κυανέρυθροι" έμειναν για περίπου πέντε λεπτά χωρίς πόντο (από το 13' έως το 18'), ο Ζακ Όγκαστ επέστρεψε στο παρκέ με διάθεση να κάνει τη διαφορά και με το "τριφύλλι" να έχει 12 πόντους από αιφνιδιασμό στο α' μέρος, οικοδομήθηκε η διαφορά ασφαλείας.

Το μπλακ άουτ του Πανιωνίου συνεχίστηκε μέχρι τα μισά της γ' περιόδου, με αποτέλεσμα το προβάδισμα των γηπεδούχων να φτάσει μέχρι το +27 (56-29 στο 24'). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν σταμάτησαν να πιέζουν στην άμυνα, με τον Ζακ Όγκαστ να καρφώνει τη μία μπάλα μετά την άλλη.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους "πράσινους", με τον Μάρκους Ντένμον να είναι ο μοναδικός που έφερε πρόσκαιρο... προβληματισμό. Ο γκαρντ των γηπεδούχων χτύπησε στον αριστερό ώμο σε προσπάθεια να "σπάσει" ένα σκριν του Σλάβεν Τσούπκοβιτς, πήγε εσπευσμένα στον πάγκο για να του τοποθετηθεί πάγος, αλλά ο τραυματισμός του αποδείχθηκε επιπόλαιος, αφού επέστρεψε στο παρκέ μετά από δυόμισι λεπτά.

Πέραν αυτού, η προσοχή στράφηκε στην πορεία στον Γιώργο Καλαϊτζάκη, ο οποίος πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής. Ο 19χρονος γκαρντ δεν έδειξε ψαρωμένος, έχοντας σημαντική συμβολή στο +29 (77-48) που απέκτησε ο Παναθηναϊκός Superfoods ως προβάδισμα στο 34ο λεπτό -χάρη σε 2/2 τρίποντα του Μάρκους Ντένμον.

Από εκεί κι έπειτα, το μόνο που είχε ενδιαφέρον ήταν να δούμε πόσο ψηλά θα φτάσει η διαφορά, με το τελικό +44 (97-53) να είναι ενδεικτικό της εικόνας που είχε το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Ο MVP

Ο Ζακ Όγκαστ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να τον αποσύρει ο Τσάβι Πασκουάλ μόλις στο τέταρτο λεπτό. Η επιστροφή του ήταν εντελώς διαφορετική, με τον ομογενή σέντερ να ξεχωρίζει. Εξελίχθηκε μάλιστα στον πολυτιμότερο της βραδιάς για τον Παναθηναϊκό Superfoods, αφού στα 15'33'' που αγωνίστηκε, προσέφερε 15 πόντους (με 6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 0/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Πανιώνιος έμεινε ανταγωνιστικός μέχρι το 13ο λεπτό, όπου είχαν 11/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ασίστ και 3 λάθη. Από το κάρφωμα του Ζήση Σαρικόπουλου που έφερε την ισοπαλία (25-25) κι έπειτα όμως, τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά. Οι "κυανέρυθροι" είχαν 3/18 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 13/22 βολές, 8 ασίστ και 12 λάθη. Όλα αυτά βέβαια ήταν απόρροια της άμυνας του Παναθηναϊκού Superfoods, που μεταμορφώθηκε μετά το α' δεκάλεπτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Από το 13ο λεπτό μέχρι την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Πίεσαν περισσότερο την μπάλα, είχαν υπομονή στην επίθεση και κάπως έτσι πήγαν από το "Χ" στο +19 (47-28). Από την στιγμή που ο Τάιρον Μπρέιζελτον πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσες, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επιθετική τους συνέπεια, με τα στατιστικά τους στη β' περίοδο να είναι ενδεικτικά της αδυναμίας που είχαν στο μπροστινό μέρος του παρκέ: 3/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ και 6 λάθη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 2.000 φίλοι του Παναθηναϊκού Superfoods βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο Βίκος Cola.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργιάδης, Κάρδαρης, Ζάχαρης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 47-28, 67-46, 97-53.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Ντένμον 12 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ), Όγκαστ 15 (6/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 6 (7 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 12 (2), Γκιστ 3 (1), Βουγιούκας 8, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 7 (2), Γκάμπριελ 6 (2), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπρέιζελτον 17 (1), Σακελλαρίου 17 (2), Κράβιτς 7 (3/10 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Νταλό (0/6 σουτ), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές), Καρακεχαγιάς, Μαραγκίδης, Καμπερίδης, Κουακομένσα 3 (1), Σαρικόπουλος 8 (6 ριμπάουντ), Ραλλάτος.

Ομαδικά στατιστικά - Παναθηναϊκός Superfoods: 28/44 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 5/8 βολές, 45 ριμπάουντ (33+12), 24 ασίστ, 6 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Πανιώνιος: 14/35 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 13/22 βολές, 34 ριμπάουντ (24+10), 10 ασίστ, 15 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Σε δύο μέρες ο Παναθηναϊκός Superfoods υποδέχεται την Κύμη (13/3, 18:00) για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League, ενώ ακολουθεί ο κρίσιμος εκτός έδρας αγώνας με την Ουνικάχα Μάλαγα (16/3, 22:00) για την EuroLeague. Ο Πανιώνιος έχει μπροστά την εντός έδρας αναμέτρηση με την ΑΕΚ (18/3, 17:00).