STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ξανά Λουκάς, ξανά νίκη για την ΑΕΚ

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (28π., 6ριμπ., 3κλ.) ήταν ξανά ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η ΑΕΚ στο 67-76 επί του Κόροιβου, στο κλειστό της Ήλιδας! Συνεχίζει αήττητη η "Ένωση", μεγάλη εμφάνιση από τον Βασιλόπουλο.

Η ΑΕΚ επικράτησε του Κόροιβου Αμαλιάδας με 67-76 στο κλειστό της Ήλιδας και έκανε το 4-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Στο γήπεδο βρέθηκε ο πρόεδρος της ΚΑΕ, Μάκης Αγγελόπουλος.

Σε ό,τι αφορά τους υπόλοιπους διακριθέντες, ο Μαλίκ Χέρστον βοήθησε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι Κρις Ουόρεν και Γιάννης Καλαμπόκης πέτυχαν κρίσιμους πόντους όσο ο Κόροιβος προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά.

Φανερά επηρρεασμένος ο Ντούσαν Σάκοτα από την αποχή του τις προηγούμενες ημέρες (0/1 δίπ., 0/2 τρίπ., 2 φάουλ, 1 λάθος σε 12'32"), δεν έπαιξε δευτερόλεπτο ο Σκραμπ, ο οποίος αναμένεται να δοθεί δανεικός σε ομάδα του εξωτερικού.

Επίσης ήταν η πρώτη νίκη της ΑΕΚ στην Αμαλιάδα έπειτα από τρεις ήττες! Για τον Κόροιβο, που έπεσε στο 2-2 στην κατάταξη, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε μεγάλη εμφάνιση με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 33'23".

Ο ΜVP

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έβαλε φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του σε ακόμα μια νίκη της ΑΕΚ. Ο ηγέτης της "Ένωσης" τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (6/8 βολ., 11/14 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ και 3 κλεψίματα σε 30'02" συμμετοχής.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Η ΑΕΚ δέχτηκε 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο κι εν συνεχεία βελτιώθηκε στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού της.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Το δίδυμο των Ντέιβις, Βασιλόπουλου σκόραρε το 64.1% των πόντων του Κόροιβου, ήτοι τους 43 από τους 64.

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ξεκίνησε φουριόζος απέναντι στην ΑΕΚ, πέτυχε δυο τρίποντα σε 2'23" και ο Κόροιβος προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με 10-0! Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και το επιθετικό "μπλακ άουτ" της "Ένωσης" στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Ήλιδας, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-7, 6'56"). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 24-11 για τον Κόροιβο, με τον Κάουνσιλ να σκοράρει όσους πόντους έβαλε η ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα!

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 5-0 ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ανέβασε στροφές στην επίθεση (26-24, 15'02"). Ο Ουόρεν μείωσε σε 36-35 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου όμως ο Βασιλόπουλος (12π. με 4/4 βολ., 1/3 δίπ., 2/2 τρίπ.) έκανε το 38-35 στο 20'. Σε ό,τι αφορά την "Ένωση", η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα σούτατε 3/11 τρίποντα (27%) ενώ πήρε το 68.5% των πόντων (24/35) από το δίδυμο των Μαυροκεφαλίδη, Ουόρεν.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με σερί 11-0 (38-46, 22'58"), με τους Χέρστον και Λουκά να δίνουν το σύνθημα της αντεπίθεσης και τον Καλαμπόκη να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους. Ο Έλληνας σέντερ ήταν ασταμάτητος στη ρακέτα για τους φιλοξενούμενους που έκαναν επιμέρους σκορ 8-21 στο τρίτο δεκάλεπτο (46-56, 30'). Ο Κόροιβος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρη τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (60-65, 36'41") όμως η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση, επικράτησε με 67-76 και έκανε το 4-0 στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος(Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (1), Ντέιβις 24 (2), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19 (3), Κάουνσιλ 9 (1), Χάρις 2.

ΑΕΚ(Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Σάκοτα, Χέρστον 14 (1), Μιλόσεβιτς 6 (1), Μαυροκεφαλίδης 28, Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (3), Ουόρεν 11 (3).