STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός Ρόδου - Πανιώνιος 71-68

Ο Κολοσσός Ρόδου βρέθηκε στο 28' στο -16 (41-57), όμως πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στα τελευταία λεπτά έφτασε στη νίκη με 71-68 απέναντι στον Πανιώνιο.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να κάνει το 1-0 απέναντι στον Πανιώνιο (71-68) για τις θέσεις 3-4 του πρωταθλήματος Basket League ΟΠΑΠ.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 28' με 57-41 μπόρεσαν στα τελευταία 12 να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον σύλλογο της Νέας Σμύρνης.

Από τους νικητές ο Μάρκους Χάτεν είχε 15 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ στους 12 σταμάτησε ο Χόπσον. Για τον Πανιώνιο ο Νίκος Μπάρλος ήταν εξαιρετικός, καθώς σημείωσε 19 πόντους, με τον Ντίμπλερ να προσθέτει 11.

Ο Κώστας Χαρίσης, ο οποίος πρόλαβε να αγωνιστεί για τέσσερα λεπτά υπέστη διάστρεμμα και θα αρχίσει θεραπεία, ώστε να είναι έτοιμος για το επόμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων το Σάββατο (10/05).

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι του απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου στο πρώτο μεταξύ τους ματς με φόντο την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ. Ο Μπατής με τρίποντο θα σημειώσει το 7-11 για τον Πανιώνιο, προτού μειώσει την διαφορά ο Κολοσσός Ρόδου.

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν και οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά τεσσάρων πόντων απέναντι στον Κολοσσό (14-18).

Έπειτα ο σύλλογος της Νέας Σμύρνης διατηρούσε το προβάδισμα του και με τον Ντίμπλερ πέτυχε το 24-17 στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χάτεν μείωσε σε 24-19 για να μεγαλώσει και πάλι ο Νίκος Μπάρλος την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες (19-27).

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα και με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Νίκο Μπάρλο ξέφυγε με 13 πόντους (24-37). Ο Μάρκους Χάτεν μείωσε σε 26-37 με 2/2 βολές, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Τα πάνω - κάτω ο Κολοσσός!

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος μπήκε το ίδιο δυνατά. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο εύστοχες βολές από τον Μπίλι Κις έκαναν το 39-52 τρία λεπτά πριν το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ο Κολοσσός Ρόδου, πάντως θα πιέσει και θα καταφέρει να μειώσει με σερί 8-0 σε 49-57 με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Χάτεν. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε στην τελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου να σημειώσει καλάθι και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το 30' στο +8.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Κολοσσός κατάφερε να περάσει μπροστά, παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ με 63-62 στο 38', ενώ ο Μάρκους Χάτεν ανέβασε την διαφορά στους τρεις πόντους για τους γηπεδούχους. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι παίκτες του Κολοσσού είχαν το προβάδισμα, αλλά ο Πανιώνιος δεν επέτρεπε στους παίκτες του Βασίλη Φραγκιά να αποσπαστούν.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι θα είναι εκείνοι που θα καταφέρουν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα και να σημειώσουν το 1-0 στη σειρά για τις θέσεις 3-4 κόντρα στον Πανιώνιο με 71-68.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-37, 49-57, 71-68.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 1, Χάτεν 15(1), Καλαϊτζής 9(2), Πάνος 1, Γεωργαλλής 3, Ασημακόπουλος 9(1), Μπόικιν 10(1), Χαρίσης, Τσάμης 11, Χόπσον 12.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 5(1), Κις 4, Αθανασούλας, Ντίμπλερ 11(2), Μπατής 3(1), Καββαδάς 6, Ιωάννου, Σαρικόπουλος 8, Νάτζφεϊ 8, Παραγυιός 4, Μπάρλος 19(4).