STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 78-88: Απτόητος με φοβερό Μήτογλου

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Ρόδο, καθώς με οδηγό τον Ντίνο Μήτογλου νίκησε με 88-78 τον Κολοσσό κι έκανε το 16/16 στην Basket League.

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Ντίνο Μήτογλου νίκησε (88-78) στη Ρόδο τον Κολοσσό σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Basket League και παρά τις απουσίες του συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο - ο οποίος δεν είχε στη διάθεσή του τους Νικ Καλάθη, Ιωάννη Παπαπέτρου, ΝτεΣόν Τόμας, Νίκο Παππά και Ματ Λοτζέσκι - έκανε το 16/16 στο πρωτάθλημα, καθώς πάτησε το "γκάζι" στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη επί του Κολοσσού, ο οποίος είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του Στέργιο Κουφό. Οι θαλασσί υποχώρησαν στο 2-14 , ήταν ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά και από το 24' και μετά είχαν στην διάθεσή τους τον Δημήτρη Μαυροειδή, ο οποίος πήγε από το αεροδρόμιο στο γήπεδο, καθώς χθες έπαιξε στο ματς της Εθνικής Ελλάδας με την Γερμανία στο Μπάγμπεργκ.

Ο MVP

Ο Ντίνος Μήτογλου από την αρχή της αναμέτρησης έδειξε πως βρίσκεται σε πολύ καλή ημέρα, καθώς σε 19:30 συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο γέμισε την στατιστική του με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ και ασίστ. O διεθνής πάουερ φόργουορντ εντέλει ολοκλήρωσε έχοντας στη συγκομιδή του 16 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο κι έχοντας καθίσει στον πάγκο μόλις για 30 δευτερόλεπτα. Επίσης, πολύ καλή παρουσία για τον Παναθηναϊκό είχαν οι Λούκας Λεκαβίτσιους και Θανάσης Αντετοκούνμπο, ενώ ο Σλάβεν Τσούπκοβιτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι γηπεδούχοι στην πρώτη περίοδο είχαν 7/9 τρίποντα, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας 7/13 σουτ πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν 0/4. Η ομάδα της Ρόδου τελικά ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 13/32.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Δημήτρη Μαυροειδή στο πρώτο , καθώς κτύπησε μέσα από την ρακέτα, ενώ ως του δρόμου τα μισά είχε πάρει 12 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο ανανέωσε ακόμα 7 φορές τις επιθέσεις του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός στην αρχή της αναμέτρησης κτύπησε μέσα από το ζωγραφιστό και ξέφυγε γρήγορα με 7 πόντους (3-10, 3΄). Άμεση, όμως, ήταν η απάντηση των θαλασσί, οι οποίοι με 4/5 τρίποντα προηγήθηκαν με 12-10 στα μισά της περιόδου και συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο (7/9 τρίποντα) έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +5 (29-24) παρότι στο 8' βρέθηκαν στο -4 (15-19). Οι γηπεδούχοι ως τα μισά της δεύτερης περιόδου διατήρησαν το προβάδισμα (39-35), αλλά στη συνέχεια οι πράσινοι αύξησαν την ένταση στην άμυνά τους τόσο, όσο χρειαζόταν για να κλείσουν το ημίχρονο στο +4 (43-47). Οι Μήτογλου (10 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος) και Λεκαβίτσιους (10 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Ρικ Πιτίνο, ενώ οι Τσούπκοβιτς (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Μπράουνινγκ (11 πόντοι) είχαν ξεχωρίσει για τους ανταγωνιστικούς γηπεδούχους ως του δρόμου τα μισά.

Ο ρυθμός του αγώνα με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ έπεσε, με τους φιλοξενούμενους στο 27' να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-58). Οι γηπεδούχοι - οι οποίοι από το 24' είχαν στην διάθεσή τους τον Μαυροειδή που από το αεροδρόμιο πήγε κατευθείαν στο γήπεδο - βρήκαν τελικά ξανά το χέρι τους πίσω από την γραμμή του τριπόντου και ισοφάρισαν (58-58 και 61-61) λίγο πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Κιλπάτρικ και Λεκαβίτσιους, όμως, φώναξαν "παρών" για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στην συμπλήρωση των 30' ήταν μπροστά με 5 πόντους (61-66). Ο Παναθηναϊκός στο 31:30 αύξησε το σερί του σε 0-13 (61-74) αποκτώντας ένα σημαντικό προβάδισμα για να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν κατάφεραν να κατεβάσουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενος με 17 πόντους (66-83) κι εντέλει επικράτησε με 88-78.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στο Βενετόκλειο υπήρχαν λίγα άδεια καθίσματα και όπως συνηθίζεται οι πράσινοι επισκέπτονται την Ρόδο, στο γήπεδο βρέθηκαν και φίλοι του Παναθηναϊκού.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος, Καλογερόπουλος, Κωνσταντινόπουλος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-24, 43-47, 61-66, 78-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ Η HOTELS (Κουφός): Τσούπκοβιτς 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Δημάκος 9 (2), Ντιγγκς 4, Πίνκστον 12, Κάρτερ 3 (1), Μαυροειδής 3, Γεωργάκης, Μπιλλής 2, Γεωργαλλής 5 (1), Παπαδάκης 6 (2), Μπράουνινγκ 14 (4).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Βουγιούκας 8, Μήτογλου 16 (15 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 12 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 18 (2), Κιλπάτρικ, Παπαγιάννης, Γκιστ 6, Καλαϊτζάκης 1, Λάνγκφορντ 11 (1), Πέιν 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού Η Hotels: 11/25 δίποντα, 13/32 τρίποντα, 17/26 βολές, 24-8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη, 7κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ: 24/40 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 22/33 βολές, 28-19 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 17η αγωνιστικής της Basket League θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Ρέθυμνο Cretan Kings (3/3μ 17:00), ενώ ο Κολοσσός θα φιλοξενήσει τον Ήφαιστο Λήμνου (2/3, 15:15).

Photo credits: Eurokinissi