Κολοσσός - Κύμη 97-90: Ματσάρα, δύο παρατάσεις και μεγάλες επιδόσεις

BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΚΥΜΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δύο παρατάσεις χρειάστηκαν Κολοσσός και Κύμη για να λύσουν τις διαφορές τους στο Βενετόκλειο. Μεγάλες επιδόσεις από Μαυροειδή - Μπολντς, Μπράουνινγκ και Ντουρέν "καθάρισαν" για την ομάδα της Ρόδου στο φινάλε.

Δεν ήταν το ματς της αγωνιστικής, ήταν όμως ένα αρκετά κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες. Και για τον Κολοσσό και για την Κύμη που ονειρεύονται την πρώτη οκτάδα και τα Playoffs, αλλά πρέπει πρώτα να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στη Basket League. Ροδίτες και Ευβοιώτες έδωσαν μια όμορφη μάχη στο Βενετόκλειο (που και πάλι δεν γέμισε) και "σκέπασαν" το άσχημο περιστατικό του Κουίνσι Ντιγκς που κατέρρευσε στα τέλη της πρώτης περιόδου για να αποχωρήσει από τον αγώνα.

Μαυροειδής και Ντουρέν από τη μία, Μπολντς από την άλλη, έκαναν εκπληκτική προσπάθεια για να πάρουν τη νίκη για τις ομάδες τους, ειδικά ο τελευταίος ήταν σε απίστευτη κατάσταση έστω και αν αστόχησε στα σουτ που θα τον... γλίτωναν από τις παρατάσεις. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, οι δυο ομάδες συνέχισαν να δίνουν μικρά χτυπήματα ή μία στην άλλη, με τον Μπολντς να αστοχεί ξανά στο τελευταίο σουτ και να οδηγεί το ματς στη δεύτερη παράταση. Εκεί ο Μπράουνινγκ με τρία σερί δίποντα κι ο Ντουρέν με 5/5 βολές έκριναν τον αγώνα.

Ο MVP

Στα... τρία πρέπει να "σπάσει" το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης. Ο Ταϊρίκ Ντουρέν (26 πόντοι - 5 ασίστ), ο Στίβι Μπράουνινγκ "μίλησε" στη δεύτερη παράταση (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν... Κολοσσός στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ (22 πόντοι, 8/9 δίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο) πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Το 1/3 των προσπαθειών της ομάδας του πήρε ο Ντεμάριους Μπολντς! 24 σουτ έκανε, από τα 73 της Κύμης. Ο Αμερικανός σκόραρε 31 πόντους με 11/20 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/5 βολές, είχε 10 ριμπάολυντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, είχε όμως άστοχο σουτ στο τέλος της κανονικής διάρκειας, άστοχο δίποντο στο τέλος της πρώτης παράτασης, άστοχο λέι-απ στη δεύτερη με το σκορ στο 94-90 και εκεί δέχθηκε και τεχνική ποινή για να χάσει οριστικά τη διεκδίκηση της νίκης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπορεί το ξεκίνημα της Κύμης να ήταν δυναμικό, όμως ο Κολοσσός απάντησε με ένα φοβερό σερί 12-0, πέρασε μπροστά (12-4 στο 4') και έδειξε έτοιμος για την πρώτη φετινή του νίκη. Η κατάρρευση του Κουίνσι Ντιγκς στο παρκέ στο 8' (ενώ είχε ήδη σκοράρει δύο γκολ-φάουλ) "πάγωσε" τους πάντες στο Βενετόκλειο, όμως οι Ροδίτες κράτησαν την πρωτοπορία, πήγαν στο +7 (28-21) στο 13' και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο, με τον Ντουρέν να έχει περισσότερς αρμοδιότητες στην επίθεση και να κάνει καλή δουλειά μαζί με τους Μπράουνινγκ - Μαυροειδή.

Το ματς έγινε ντέρμπι στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Κύμη έκανε την προσπάθειά της και ισορρόπησε το ματς (52-52 στο 27'), με τον Μπολντς να κάνει πράγματα και θαύματα, να γράφει το 56-62 στο 32', αλλά να αστοχεί στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του. Στην παράταση τα νεύρα τέντωσαν ακόμη περισσότερο, ο Μαυροειδής κρατούσε όρθιο τον Κολοσσό, ο Χόρτον πήγε στις βολές 17.1" πριν το τέλος και έβαλε 2/2 για το 82-83, ο Ντουρέν είχε 1/2 για το 83-83 και κάπως ετσι το ματς πήγε στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ο Μπράουνινγκ πέτυχε τρία διαδοχικά δίποντα για το 89-85, όμως ένα τραγικό λάθος των γηπεδούχων και δύο επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων έδωσαν στον Σαγκς την ευκαιρία να ισοφαρίσει ξανά στο 89-89. Ο Γκιμπς απάντησε με τρίποντο για το 92-89, ο Ντουρέν έβαλε 2/2 βολές για το 94-90, ο Μπολντς αστόχησε σε εύκολο λέι-απ και ο Κολοσσός πήρε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά του να παραμείνει -αρχικά- στην πρώτη κατηγορία.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το Βενετόκλειο, σε ένα πραγματικά πολύ κρίσιμο ματς για τον Κολοσσό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Παφίλης, Διαμαντής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73 (κ.α.), 83-83 (1η παρ.), 97-90

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Μαυροειδής 22 (8/9 δίποντα, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντιγκς 6, Κέμπτον, Ντουρέν 26 (6/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπράουνινγκ 17 (7/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος 1, Παπαδάκης, Άσκα 13 (5/14 σουτ, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιμπς 12 (5/15 σουτ)

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μπολντς 31 (11/20 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόρτον 14, Σαγκς 15 (1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κάμφορ 2 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 10, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3 (1), Τουτζιαράκης 5, Ουμπίλα 7

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 30/61 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 19/23 βολές, 45 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κύμης: 28/54 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 13/20 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά - 11 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 22 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο κολοσσός θα παίξει το Σάββατο 27/10 στις 15:45 εκτός έδρας με τον Ήφαιστο Λήμνου, ενώ η Κύμη θα υποδεχθεί την ίδια μέρα και ώρα το Περιστέρι.