ΜΠΑΣΚΕΤ

Κολοσσός - Άρης 61-72: Μεγάλο "διπλό" με ανατροπή και κλειδί τον Σλαφτσάκη

EUROKINISSI

Με πρώτο σκόρερ τον Λάκι Τζόουνς και παίκτη-κλειδί τον Σλαφτσάκη ο Άρης επέστρεψε από το -10 και πήρε σπουδαία νίκη στην Ρόδο επί του Κολοσσού με 72-61.

Ο Άρης πήρε μία σημαντική νίκη στην Ρόδο, επικρατώντας με 72-61 του Κολοσσού Η Hotels για την 5η αγωνιστική της Basket League .

Οι "κίτρινοι" βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στην τρίτη περίοδο αφού ήταν πίσω στο σκορ με 10 πόντους. Δεν τα παράτησαν όμως και με τους Σλαφτσάκη και Φλιώνη να δίνουν πολύτιμες λύσεις σημείωσαν την δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο MVP

O Διαμαντής Σλαφτσάκης ήταν ο άνθρωπος του αγώνα για τον Άρη. Ο Έλληνας φόργουορντ συνέβαλλε τα μέγιστα στο να έρθει τούμπα το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο σκοράροντας και δημιουργώντας για τους συμπαίκτες του, ενώ ήταν και αυτός που σφράγισε τη νίκη της ομάδας του στο τέλος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 9 ποντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, αλλά και +16 στον δείκτη +/-.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Γκάρι Μπελ γενικώς τα... έσπασε, αφού είχε 9 πόντους με 2/10 σουτ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Είχε όμως το τρομερό +23 στον δείκτη +/-, δείγμα ότι μάλλον... κάτι καλό έκανε στο παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο από την αρχή. Με κανέναν εκ των δύο αντιπάλων να μην καταφέρνει ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των 4 πόντων, ο Κολοσσός έκλεισε τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 16-15.

Στην δεύτερη περίοδο αυτό θα άλλαζε. Ο Κολοσσός μπήκε πιο αποφασιστικά και παίρνοντας λύσεις από τους Μαυροειδή και Πίνγκστον, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-15 και 26-18, πηγαίνοντας με αυτή την διαφορά τελικά στα αποδυτήρια, όντες μπροστά στο σκορ με 34-26 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός μπήκε εξίσου δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, ξεφεύγοντας με 41-31 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, δείχνοντας να ελέγχει το ματς. Κάπου εκεί όμως ο Άρης αντέδρασε. Με τον Σλαφτσάκη να περνάει σε θέση πάουερ φόργουορντ και να δίνει λύσεις, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 16-4 και πέρασαν μπροστά με 47-45, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στην 4η περίοδο ισόπαλες με 47-47.

Στην τέταρτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Οι δύο ομάδες πάλευαν πόντο-πόντο για σχεδόν 8 λεπτά. Στο 38' ωστόσο ήρθαν δύο τρίποντα του Άρη (από ένα Μπελ και Φλιώνης) και ένα κάρφωμα του ΜακΓκί για το 66-60. Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους πλέον, με τον Σλαφτσάκη να είναι αυτός που με 4 πόντους στο φινάλε "σφράγισε" τη νίκη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το "Βενετόκλειο" ήταν σχεδόν γεμάτο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Παναγιώτου, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-26, 47-47, 61-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Γεωργάκης, Άσκα 11 (8 ριμπάουντ), Ντιγκς 8, Μπράουνινγκ 9 (1), Γκιμπς 8 (1), Μαυροειδής 13 (7 ριμπάουντ, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης 1, Ντουρέν 5, Πρίνκστον 6

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 8, Χρηστίδης, Μπελ 9 (1), Χάρις 5 (1), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 9 (1), Βεργίνης, Φλιώνης 9 (2), ΜακΓκί 5, Τζοουνς 14 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, Κάιζερ 10

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 17/38 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 21/29 βολές, 40 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Κολοσσός θα αντιεμτωπίσει εκτός έδρας το Λαύριο στις 17 Νοεμβρίου για την 6η αγωνιστική της Basket League. Για την ίδια αγωνιστική ο Άρης θα υποδεχθεί μία ημέρα αργότερα το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola.