STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ο Κλαρκ υπέγραψε τη νίκη του Προμηθέα επί του Λαυρίου

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Αμερικανός με τρίποντο στα 14'', έκρινε ουσιαστικά το ματς στην Πάτρα, με τον Προμηθέα να νικά το Λαύριο με 64-61. Οι νεοφώτιστοι έφτασαν έτσι στις τρεις νίκες στην Stoiximan.gr Basket League

Ο Προμηθέας έκανε τα εύκολα-δύσκολα στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε ένα μεγάλο τρίποντο στα 14'' από τον Κίκι Κλαρκ, για να πάρει τη μεγάλη νίκη με 64-61. Ο Αμερικανός έγραψε το 62-59 στο πιο καθοριστικό σημείο της αναμέτρησης και υπέγραψε την τρίτη νίκη των Πατρινών στην Stoiximan.gr Basket League.
Ο Προμηθέας είχε προηγηθεί με 38-21 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά κάπου εκεί το Λαύριο αφυπνίστηκε και γύρισε το ματς. Ισοφάρισε σε 59-59 στα 30'', όμως ο Κλαρκ είπε την τελευταία κουβέντα.

MVP

O Κίκι Κλαρκ δικαιούται τον τίτλο μόνο και μόνο διότι πέτυχε το τρίποντο της νίκης για τον Προμηθέα. Αλλά ήταν συνολικά ο καλύτερος των γηπεδούχων. Είχε 15 πόντους με 2/3 βολές, 5/8 δόποντα και 1/5 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και έδωσε 1 ασίστ, σε 31 λεπτά συμμετοχής.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν παράσταση για έναν ρόλο, όμως στην επανάληψη το ματς πήρε διαφορετική τροπή. Κρίθηκε λοιπόν στις λεπτομέρειες, στο ένα σουτ. Το έβαλε ο Κίκι Κλαρκ, που ως τότε δεν είχε βάλει τρίποντο. Το ένα και μοναδικό του εύστοχο από τα 6.75 έγειρε και την πλάστιγγα υπέρ του Προημηθέα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι δύο ομάδες... έσπασαν τα καλάθια. Ο Προμηθέας νίκησε έχοντας 21/56 εντός παιδιάς (14/29 δίποντα, 7/27 τρίποντα), το Λαύριο έχασε με 21/59 εντός παιδιάς (20/49 δίποντα, 1/10 τρίποντα). Με άλλα λόγια, ο τυφλός κέρδισε τον μονόφθαλμο στην Πάτρα.

Ο Προμηθέας πήρε εξ αρχής την κατάσταση στα χέρια του. Ο Φαγιέ με 9 πόντους οδήγησε τους Πατρινούς στο 11-4 στο 6' και στο 15-8 στο 8'. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για σεμινάριο, το Λαύριο ήταν πολύ άστοχο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 15-12.

Οταν μπήκαν στην εξίσωση του ματς και οι Τζόνσον - Κλαρκ για τον Προμηθέα, η διαφορά πήρε διαστάσεις. Το σκορ έγινε 38-21 στο 18', για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 38-24. Είναι δε χαρακτηριστικό ότι μέχρι εκείνο το σημείο, ο Μπολντς είχε τους 12 από τους 21 πόντους των φιλοξενουμένων.

Το Λαύριο πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Γιανγκ και τον Τζόνσον στο δεύτερο ημίχρονο και κάπως έτσι η κατάσταση άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 43-35 στο 26' και σε 47-45 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.Ο Γιαννακόπουλος μείωσε σε 54-53 στο 34' και έβαλε... φωτιά στο παιχνίδι, αφού ο Προμηθέας έδειχνε αγχωμένος από την εξέλιξη που πήρε το παιχνίδι. Η αναμέτρηση έγινε θρίλερ, το Λαύριο ισοφάρισε σε 59-59 με τονβ Χάμιλτον στα 30'' και όλα κρίθηκαν σε μια λεπτομέρεια.

Ο Κίκι Κλαρκ πήρε την μεγάλη απόφαση και με τρίποντο στα 14'', έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στον Προμηθέα. Εκανε το 62-59 κι από εκεί και πέρα όλα ήταν στο χέρι των γηπεδούχων. Ο Περάκης έκανε το 62-61, ο Μουρ με 2/2 βολές το 64-61 στα 2'' και ο Τζόνσον δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε σε πολύ δύσκολο τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 38-24, 47-41, 64-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 15(1), Πέττας, Φαγιέ 9(3), Τζόνσον 10, Μουρ 9, Αντερσον 6(2), Γιαννικόπουλος, Γκίκας 2, Γερομιχαλός 2, Τσάμης 6(1), Σαρικόπουλος 5

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 17, Αθανασούλας 4, Κοκ 1, Μπονλτς 17(1), Τζόνσον 16, Στεφανίδης, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 2, Κακαλαμανάκης