STOIXIMAN BASKET LEAGUE

ΚΑΟΔ - Κηφισιά 67-51

Ο ΚΑΟΔ εξακολουθεί να κινείται προς τα πλέι οφ της ΣΚΡΑΤΣ Basket League, μετά και το 67-51 επί της Κηφισιάς. Το επί μέρους 22-11 της β' περιόδου έπαιξε έναν ρόλο, ενώ ο Παπαμακάριος... τελείωσε τη διαδικασία, με 11 πόντους στην τρίτη πράξη.

Πριν λίγες εβδομάδες, ο ΚΑΟΔ πάλευε για τη ζωή του. Τώρα, μάχεται για να διασφαλίσει τη συμμετοχή του στα playoffs της ΣΚΡΑΤΣ Basket League. Είναι στην 8η θέση και... εκεί θα μείνει, μετά το 67-51 επί της Κηφισιάς που είχε πάλι τον Μαυροειδή να παλεύει μόνος του.

Ο αριθμός

Ομάδα που ανανεώνει 14 επιθέσεις, προφανώς και έχει ένα μεγάλο προβάδισμα. Εκτός και αν κάνει 20 λάθη, εκτός και αν μετρά 1/14 τρίποντα και έχει μόλις 37% στα δίποντα. Ό,τι δηλαδή, συνέβη στην Κηφισιά.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μανώλης Παπαμακάριος σκόραρε τους 11 από τους πόντους του (16), στην τρίτη περίοδο.

Με ηγέτη τον Άτκινς και τον Παπαμακάριο να σκοράρει το πρώτο τρίποντο του ματς, ο ΚΑΟΔ έφτασε στο 10-6, στο 6.30, ενώ ο Μαυροειδής ήταν αυτός που επέτρεπε στην Κηφισιά να παρακολουθεί τις εξελίξεις από κοντά. Μαζί με τον Πεσάκοβιτς "έχτισαν" το επί μέρους 9-2 έως το 12-15 του 10', που είχε τους γηπεδούχους να αρκούνται στα 2/11 δίποντα. Και οι δύο είχαν από 6 λάθη.

Οι Δραμινοί βελτιώθηκαν πολύ στην άμυνα, ... τη γύρισαν λίγο και σε ζώνη, ώθησαν τους αντιπάλους τους σε 6 λάθη και βγήκαν στο 34-26 του ημιχρόνου (με επί μέρους 22-11). Ο Τρότερ είχε 8 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και η παρέα του 5 επιθετικά ριμπάουντ.

Η τρίτη πράξη ήταν μια... μονομαχία μεταξύ του Παπαμακάριου και του Μαυροειδή. Ο πρώτος σκόραρε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα (στο σύνολο των 14) για να υπογράψει και το 52-38 (28.17''), με τον δεύτερο να 'χει 8 πόντους από το 36-26 έως το 47-36 (25.07''). Οι γηπεδούχοι είχαν δοκιμάσει περισσότερα τρίποντα από ό,τι δίποντα (4/11 vs. 3/8), με τους φιλοξενούμενους να μετρούν 5/12 διπ. και 0/2 τριπ., συν 4 λάθη, έναντι του μόλις ενός του ΚΑΟΔ.

Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά. Η Κηφισιά έχασε άλλα έξι τρίποντα (τελείωσε με 1/8) και είχε 3/8 διπ., ενώ έφτασε τα 20 λάθη. Και όλοι αυτοί οι αριθμοί είναι απαγορευτικοί, όταν θες νίκη εκτός έδρας -με τα 14 επιθετικά ριμπάουντ να είναι κάτι το εξαιρετικό, όταν όμως, τα εκμεταλλεύεσαι. Από την άλλη, η ομάδα του Μέξα πήγε... συντηρητικά (3/8 διπ., 1/6 τριπ, μόλις 1 λάθος) και δικαιώθηκε.

Δεκάλεπτα: 12-15, 24-26, 54-40, 67-51