STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Προμηθέας 69-73: Γλίτωσαν στο τέλος οι φιλοξενούμενοι

BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Για δεύτερη σερί αγωνιστική, ο Προμηθέας ήταν κάκιστος, παρόλ' αυτά κατάφερε να φύγει νικητής από την έδρα του Ιωνικού Νικαίας (73-69). Παραμένει στη δεύτερη θέση η αχαϊκή ομάδα.

Το παιχνίδι του "Σοφία Μπεφόν" ήταν απογοητευτικό από πλευράς θεάματος, αυτό που μετράει για τον Προμηθέα Πάτρας όμως είναι ότι πήρε τη νίκη. Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά γύρισαν από το -9 της πρώτης περιόδου και επιβλήθηκαν του Ιωνικού Νικαίας (73-69), σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσε να είχε καταλήξει στα χέρια των γηπεδούχων.

Η αστοχία του Προμηθέα από την γραμμή των βολών στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτή που έδωσε τη δυνατότητα στους μπλε να διεκδικήσουν στο τέλος τη νίκη, ή έστω την παράταση. Το floater του Γιάννη Δημάκου στο τέλος όμως, κατέληξε στο σίδερο, με το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα χέρια των παικτών της αχαϊκής ομάδας.

Δίχως τον Κρις Μπαμπ και τον Τσέις Φίλερ (αμφότεροι τραυματίες) αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι.

Ο MVP

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης και ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν οι δύο παίκτες που "κουβάλησαν" τον Προμηθέα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, από το "1" και το "5" αντίστοιχα. Ο πρώτος καθοδήγησε την ομάδα του από τη θέση του πόιντ γκαρντ για 32'30'' και είχε 17 πόντους, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο δεύτερος έκανε εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ (15 πόντοι, 14 ριμπάουντ) σε 29'04'' συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολύ άστοχες οι δύο ομάδες σε τρίποντα και βολές, με τη δεύτερη στατιστική κατηγορία να κάνει τη διαφορά στο φινάλε. Ο Ιωνικός τελείωσε με 12/19 από την γραμμή, την ώρα που ο Προμηθέας είχε 7/15 στις προσωπικές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απογοητευτικό για τον Προμηθέα, αλλά αρκούντως καλό για τον Ιωνικό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός πως ο ρυθμός μετατράπηκε γρήγορα σε ανεξέλεγκτος, με τον Τζαμάλ Τζόουνς να ηγείται για την ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού μέχρι το +9 (16-7) -την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/19 εντός παιδιάς και 2 λάθη. Σταδιακά πάντως, με όπλο την παρουσία του Βαγγέλη Μάντζαρη στο "1", οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που επέβαλλαν τον ρυθμό τους.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο και συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό, το παιχνίδι ήρθε... τούμπα, με το πρώτο μέρος να βρίσκει τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (32-33). Ο Δημήτρης Αγραβάνης με τον Ολεκσάντρ Λίποβι ήταν εκείνοι που έκαναν τη διαφορά στο διάστημα της ανατροπής, την ώρα που ο Ιωνικός στηριζόταν σχεδόν αποκλειστικά στην ικανότητα των περιφερειακών του στην προσωπική φάση.

Όσο περνούσε η ώρα, η ποιότητα και οι περισσότερες επιλογές των φιλοξενούμενων έκαναν τη διαφορά. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης συνέχισε να καθοδηγεί από τη θέση του πόιντ γκαρντ, τα ποσοστά των παικτών του Μάκη Γιατρά στο περιφερειακό σουτ αυξήθηκαν, κι έτσι ήρθε το +12 (45-57) της τρίτης περιόδου.

Παρά το γεγονός πως το μομέντουμ έδειχνε ότι ο Προμηθέας θα πάρει τη νίκη με σχετική ευκολία, ένα τετράλεπτο μπλακ άουτ έφερε το... ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίρνουν πράγματα από τον Τζαμάλ Τζόουνς (ήταν καθοριστικός τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση), πέτυχαν μεγάλα σουτ και έφτασαν στο σημείο να προηγούνται (60-59) με τέσσερα λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Δύο τρίποντα από τον Ολεκσάντρ Λίποβι και τον Βαγγέλη Μάντζαρη όμως, έδωσαν εκ νέου σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά (64-69) με 1'49'' για το φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, πλην όμως οι 1/4 βολές του Ολεκσάντρ Λίποβι σε συνδυασμό με δύο μεγάλα καλάθια από τον Βαγγέλη Σακελλαρίου και τον Γιάννη Δημάκο έφεραν πάλι τη διαφορά στον πόντο (69-70) με 13.9'' να απομένουν στο παιχνίδι.

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έβαλε μια βολή αμέσως μετά, ο Γιάννης Δημάκος έχασε το floater που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση, κι ο Ολεκσάντρ Λίποβι έγραψε το τελικό σκορ (69-73) με 2/2 βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Αρκετός κόσμος και έντονος παλμός από τους φίλους του Ιωνικού στο "Σοφία Μπεφόν".

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανδρικόπουλος - Τζαφλέρης - Μάλαμας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-7, 32-33, 45-57, 69-73.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Αρνέτ 4, Τζόουνς 22 (6/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/9 βολές, 13 ριμπάουντ, Μπατής, Κώττας 3 (1/6 δίποντα, 1/2 βολές), Σίμπσον 14 (2), Μόμπλεϊ, Σακελλαρίου 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σάφτενααρ 4 (5 ριμπάουντ), Δημάκος 6, Κάλαχαν 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 20 (5/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Αγραβάνης 15 (3/5 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Κασελάκης 3 (1/8 σουτ), Κατσίβελης 2, Έλις 4 (5 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 3 (1/5 σουτ), Μάντζαρης 17 (3/5 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρόμπινσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός Νικαίας: 21/45 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/19 βολές, 45 ριμπάουντ (36+9), 14 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας Πάτρας: 18/38 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 7/15 βολές, 44 ριμπάουντ (32+12), 14 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Την επόμενη εβδομάδα, ο Προμηθέας Πάτρας υποδέχεται τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο "Δημήτρης Τόφαλος" (19/1, 19:15), ενώ ο Ιωνικός Νικαίας έχει εκτός έδρας αποστολή απέναντι στον ΠΑΟΚ (18/1, 15:45).

Photo Credits: Eurokinissi