STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός Νικαίας - Κολοσσός 79-86: Ρέφαραν τη γκέλα οι Ροδίτες

BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την εντός έδρας ήττα από τη Λάρισα "έσβησε" το απόγευμα του Σαββάτου ο Κολοσσός Ρόδου που πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας. Στο 4-4 πλέον οι δύο ομάδες.

Την προηγούμενη εβδομάδα έχασε στο γήπεδό του από τη Λάρισα, είχε παράπονα από τη διαιτησία, δεν σταμάτησε όμως εκεί. Ο Κολοσσός δούλεψε σκληρά και δικαιώθηκε με σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας (86-79) στην 8η αγωνιστική της EKO Basket League , για να ανέβει στο 4-4 και να πιάσει τους νεοφώτιστους στη μεγάλη κατηγορία. Ομαδική προσπάθεια από τους Ροδίτες που είχαν πέντε παίκτες σε εξαιρετική βραδιά, στους εννέα πόντους έμεινε ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ την ώρα που ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος έκανε την κορυφαία φετινή του εμφάνιση χωρίς όμως να τη συνδυάσει και με νίκη της ομάδας του.

O MVP

Δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσει κάποιος έναν εκ των Μωραΐτη - Ντάνιελς - Κρομά - Τζάκσον - Αγκμπελέσε, θα δώσουμε όμως τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης στον πρώτο. Ο νεαρός γκαρντ που παίζει δανεικός από την ΑΕΚ στον Κολοσσό έμεινε 21 λεπτά στο παρκέ για να σκοράρει εννέα πόντους, να μαζέψει έξι ριμπάουντ και να μοιράσει έξι ασίστ, αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός στο κομμάτι της εκτέλεσης θα έπαιρνε το βραβείο χωρίς ανταγωνισμό.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις ένα λάθος έκανε ο Κολοσσός στο πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ιωνικός μετρούσε ήδη έξι. Ο Κολοσσός βρήκε έτσι 16 πόντους μέχρι το ημίχρονο, δεν είχε όμως σκοράρει από δεύτερες ευκαιρίες, κάτι που έκανε αρκετά στο δεύτερο μέρος. Η ομάδα της Ρόδου είχε 6/22 τρίποντα, είχε όμως και 40 πόντους στο ζωγραφιστό, κυρίως όμως είχε αποφασιστικότητα και τρομερή αναλογία ασίστ/λαθών (22/9) που της έδωσε μια δίκαιη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Ντάνιελς στην αρχική του πεντάδα, ο Κολοσσός σόκαρε νωρίς στο ματς τον Ιωνικό. Το 5-9 στο τρίτο λεπτό και το 11-22 στο όγδοο ήταν δύο αποτελέσματα από το σκοράρισμα του Αμερικανού, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου για να μειώσουν στον πόντο (25-26) και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Το ματς ήταν ντέρμπι, με αρκετές όμορφες, αλλά και αρκετές άσχημες φάσεις μέχρι το 42-41 του ημιχρόνου που άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς για τις δύο ομάδες.

Ντάνιελς και Αγκμπελέζε γύρισαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, έγραψαν το 46-50 στο 24', πριν ο Μπρούσεβιτς κι ο Τσαλμπούρης με τρίποντο δώσουν αέρα 12 πόντων (55-67 στο 32') στον Κολοσσό. Ο Ιωνικός είχε εγκλωβιστεί στην άμυνα της ομάδας της Ρόδου, σκόραρε με τρομερή δυσκολία, έχασε την επαφή και είδε τη διαφορά να μεγαλώνει επικίνδυνα χωρίς να καταφέρει να την ανατρέψει. Οι Ροδίτες ήταν απλά ανώτεροι, ήταν αποφασισμένοι να σβήσουν την εντός έδρας ήττα από τη Λάρισα και το έκαναν με εμφατικό τρόπο σε μια αρκετά δύσκολη έδρα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν γέμισε το κλειστό του Φαλήρου, είχε όμως ωραία, μπασκετική ατμόσφαιρα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Παναγιώτου, Πουρσανίδης Κ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-22, 42-41, 52-62, 79-86

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Βετούλας): Τζόουνς 17 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Λόρενς 12 (1), Μπαρτ 9 (2/7 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μαυροκεφαλίδης 10 (1/8 σουτ, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κώττας 3, Στιθ 8 (1), Χαραλαμπόπουλος 20 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπατής, Σάφτεναρ, Δημάκος

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 13 (4/6 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπρέιζελτον (0/6 σουτ), Τζάκσον 13 (2), Ντάνιελς 14 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κρομά 17 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 8 (1), Πουλιανίτης, Μπρούσεβιτς 6 (4/5 βολές), Μωραΐτης 9 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τουντζιαράκης 6, Παύλος

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 15/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 22/29 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 14 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/43 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 24/29 βολές, 36 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 13 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ιωνικός Νικαίας θα πάει στη Λήμνο για να παίξει με τον Ήφαιστο (30/11 στις 15:30), ενώ ο Κολοσσός θα υποδεχθεί στη Ρόδο τον Παναθηναϊκό (1/12 στις 15:30).