STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιωνικός - Άρης 72-65: Νίκη - μισή κατηγορία για τον Ιωνικό

BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE / ΙΩΝΙΚΟΣ - ΑΡΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, ο Ιωνικός Νικαίας πήρε το ροζ φύλλο αγώνα την πιο κατάλληλη στιγμή. Κέρδισε εντός έδρας τον Άρη (72-65) και αποσπάστηκε σημαντικά από τις δύο τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Τη νίκη - ανάσα που χρειαζόταν όσο τίποτε άλλο πήρε ο Ιωνικός Νικαίας απέναντι στον Άρη (72-65). Μετά από τέσσερις σερί ήττες, οι μπλε πανηγύρισαν την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα στο ντέρμπι παραμονής απέναντι στους κίτρινους, που έψαχναν την εκτός έδρας νίκη για να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση και να αυξήσουν τις πιθανότητες για αποφυγή του υποβιβασμού.

Η σημερινή επικράτηση αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία για τον Ιωνικό Νικαίας, δεδομένου ότι ήταν η δεύτερη απέναντι στον Άρη για φέτος -κάτι που μπορεί να παίξει ρόλο στο φινάλε της ΕΚΟ Basket League, σε περίπτωση που οι δύο ομάδες εμπλακούν σε οποιασδήποτε μορφής ισοβαθμία.

Ο MVP

Η καλύτερη εμφάνιση του Γιάννη Δημάκου στην ΕΚΟ Basket League ήρθε στο πιο κρίσιμο -μέχρι το επόμενο- παιχνίδι του Ιωνικού Νικαίας τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο 25χρονος γκαρντ έκανε το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς στην επίθεση, αποτελώντας τον πιο αξιόπιστο παίκτη του Μιχάλη Κουταλιανού. Στα 25'30'' που βρέθηκε στο παρκέ, είχε 19 πόντους με 3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η κρισιμότητα του αγώνα έφερε άγχος στους παίκτες των ομάδων, το άγχος έφερε αστοχία. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το σαραντάλεπτο με 20/54 εντός παιδιάς (37%), με μεγαλύτερο πρόβλημα τα δίποντα (11/30 - 36%), ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν με 21/57 σουτ (36%), έχοντας μεγάλη αδυναμία από τα 6μ75 (23%) -με τον Κεν Μπράουν να έχει 5/9 τρίποντα, την ώρα που όλοι οι άλλοι είχαν 1/17 σουτ από την περιφέρεια.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η κρισιμότητα του αγώνα δεν βοήθησε προκειμένου να υπάρξει ωραίο θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Πολλά άστοχα σουτ, λάθη και βιαστικές επιλογές συνέθεσαν το παζλ της περιόδου, που βρήκε τις ομάδες στο "Χ" (14-14), με τον Ιωνικό να στηρίζεται στην περιφέρεια και τον Άρη στη ρακέτα. Ο Βλάντιμιρ Ντραγκίτσεβιτς αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα των γηπεδούχων, μόλις όμως πήγε στον πάγκο, τα δεδομένα άλλαξαν. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού ξεκίνησαν με εντυπωσιακό τρόπο τη δεύτερη περίοδο, έβαλαν μαζεμένα τρίποντα και κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το +12 (29-17) στο 16ο λεπτό.

Ο Άρης χρειάστηκε πέντε λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο έως ότου βρει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, μόλις όμως τα κατάφερε -με τον Κεν Μπράουν- ήταν σαν να γύρισε ο διακόπτης. Ο εκρηκτικός περιφερειακός των κίτρινων έβαλε δώδεκα πόντους σε πέντε λεπτά (με δύο τρίποντα) και αποτέλεσε τον βασικότερο λόγο για τον οποίο, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη πήγε στα αποδυτήρια, ούσα σε θέση να προηγείται (34-36). Κι όλα αυτά, σε ένα πρώτο μέρος, που βρήκε τον Άρη να έχει 3/14 τρίποντα (ξεκίνησε με 0/11, κι ακολούθησαν τρία σερί εύστοχα) και τον Ιωνικό να μετράει 3/16 δίποντα!

Για αρκετή ώρα στην τρίτη περίοδο, οι κίτρινοι ήταν αυτοί που έλεγχαν απόλυτα την κατάσταση. Ο Κεν Μπράουν συνέχισε να σκοράρει με συνέπεια, ο Λευτέρης Μποχωρίδης ξανάγινε επιθετικός πώλος για την ομάδα του, κι έτσι οι κίτρινοι βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν μέχρι το +5 (38-43 στο 23'). Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη, αφού οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν, από την στιγμή που ο Γιάννης Δημάκος αποδείχθηκε ουσιαστικός. Ο 25χρονος γκαρντ κέρδισε κατά κράτος τους περιφερειακούς των κίτρινων σε προσωπικές μονομαχίες ήταν η βασική αιτία της ανατροπής, που έφερε τον Ιωνικό στο τέλος της περιόδου να είναι μπροστά με τρεις πόντους (53-50).

Η πίεση που ένιωθαν οι φιλοξενούμενοι αυξανόταν λεπτό με το λεπτό, με τους παίκτες του Σάββα Καμπερίδη να είναι νευρικοί και άστοχοι στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου. Από την άλλη, ο Γιάννης Δημάκος με τον Λάκι Τζόουνς έκαναν σπουδαία δουλειά στην επίθεση, ο Μάριος Μπατής έβγαζε συνεχόμενες προσωπικές άμυνες, για να οδηγήσουν τη διαφορά στο +10 (68-58) με τέσσερα λεπτά για το φινάλε.

Η πίεση σε όλο το γήπεδο και η "επανεμφάνιση" του Κεν Μπράουν βοήθησαν τον Άρη να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά (68-64 στο 38'). Στο πιο κρίσιμο σημείο όμως, οι κίτρινοι δεν είχαν τις λύσεις για να ανατρέψουν πλήρως την κατάσταση, έχασαν συνεχόμενα σουτ και -ταυτόχρονα- κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ. Ο Ιωνικός Νικαίας κατάφερε να μείνει -έστω και δύσκολα- μπροστά μέχρι το τέλος, έως ότου πανηγυρίσει την σπουδαιότερη νίκη της σεζόν (72-65), που τον φέρνει πολύ μακριά από τις δύο τελευταίες θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολύς κόσμος στο "Σοφία Μπεφόν" για να υποστηρίξει τον Ιωνικό Νικαίας, σε μια τόσο κρίσιμη αναμέτρηση.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης - Μπήτης - Διαμαντής.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 34-36, 53-50, 72-65.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλεϊ 3 (1/5 σουτ), Τζόουνς 8 (8 ριμπάουντ), Μπατής 3 (1/4 τρίποντα), Σακελλαρίου 12 (2), Σάφτενααρ 6, Κατούφας, Κώττας 4, Δημάκος 19 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές), Σίμπσον 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κάλαχαν 8 (2).

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 13 (5/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη, 2 κλεψίματα), Φλιώνης 1 (0/7 σουτ, 1/2 βολές), Μιλόσεβιτς 4 (7 ριμπάουντ), Ντραγκίτσεβιτς 12 (4 ριμπάουντ), Μόρις 5 (1), Φιτσπάτρικ, Μπράουν 23 (1/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 6/8 βολές), Γκετσεβίτσιους (0/4 τρίποντα), Σλαφτσάκης 7 (9 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ιωνικός Νικαίας: 11/30 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 23/29 βολές, 39 ριμπάουντ (33+6), 15 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 15/31 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 17/24 βολές, 42 ριμπάουντ (33+9), 14 ασίστ, 11 λάθη, 7 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη 18η αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League, ο Ιωνικος Νικαίας παίζει σε έξι μέρες εκτός έδρας με τη Λάρισα (1/1, 15:45), ενώ ο Άρης θα καθυστερήσει μέχρι να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (15/1, 17:00).

Photo Credits: Eurokinissi