STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ιστορική νίκη για το Λαύριο

Σε ένα ματς που είχε εξέλιξη θρίλερ, το οποίο και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Λαύριο σημείωσε την πρώτη και ιστορική νίκη της (79-82) στην πρώτη κατηγορία. Ξεχώρισε ο Μπάρλος (21π), ένσταση η Κηφισιά.

Για την 3η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ το Λαύριο κέρδισε εκτός έδρας την Κηφισιά με σκορ 79-82, σημειώνοντας με αυτόν τον τρόπο την ιστορική της πρώτη νίκη στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος, σε ένα μας που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Διαβάστε το γιατί Λαύριο σημαίνει Γιαννακόπουλος και αντίστροφα.

Ο MVP του αγώνα

Ο Νίκος Μπάρλος ξεχώρισε, σημειώνοντας 21 πόντους, ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ, όντας καθοριστικός στο τέλος τόσο με το ριμπάουντ που πήρε στη τελευταία φάση, όσο και με το γεγονός πως ευστόχησε στις κρίσιμες βολές.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο τέλος. Με το ντράιβ του Νίξον και με το ριμπάουντ του Μπάρλου, ύστερα από το άστοχο σουτ του Γκίκα. Ακυρώθηκε νωρίτερα καλάθι του Μαυροειδή, σε μία οριακή φάση, για την οποία η Κηφισιά κατέθεσε ένσταση.

Το στατιστικό της αναμέτρησης

Τα 42 ριμπάουντ που πήρε στο παιχνίδι η Κηφισιά.

Το ματς

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 8-4 με τρίποντο του Κασελάκη, αλλά το Λαύριο αντέδρασε παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ με 11-14 στο 6'. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι πήραν... φωτιά στην επίθεση και με συνεχόμενα σουτ ξέφυγαν με +6 (22-16) στο 8' με τον Στίγκερς, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Κηφισιά να προηγείται με 25-21.

Στη δεύτερη περίοδο, το Λαύριο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με σερί τρίποντα από τους Νίξον και Νικολακόπουλο προηγήθηκαν με 29-33 στο 13', αλλά και με 31-39 στο 15' με τον Έβανς. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, φτάνοντας και στο +10 (36-46) στο 18', με το ημίχρονο να βρίσκει το Λαύριο να προηγείται με σκορ 43-49.

Στο δεύτερο ημίχρονο με αντεπίθεση διαρκείας η Κηφισιά πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με τον Χατζηνικόλα (53-52) στο 23', ο οποίος το ξανάδωσε στην ομάδα του με τρίποντο (66-65) του Χατζηνικόλα. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 66-65 στο σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, ο Νίξον με τρίποντο διαμόρφωσε το 67-71 στο 34' για το Λαύριο, με τις άμυνες να κυριαρχούν σε εκείνο το διάστημα, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες. Ο Μαυροειδής έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Κηφισιά (76-73) στα 2'55'' πριν το τέλος, ενώ στα 24'' πριν τη λήξη ακυρώθηκε καλάθι (οριακή φάση) του Μαυροειδή (για το 81-78), φάση που ξεσήκωσε έντονες αντιδράσεις από τον πάγκο της Κηφισιάς.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Νίξον με ένα εντυπωσιακό ντράιβ διαμόρφωσε το 79-80 στα 7'' πριν το τέλος. Ο Γκίκας αστόχησε στην τελευταία προσπάθεια, ο Μπάρλος πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ, έβαλε τις βολές και το Λαύριο με αυτόν τον τρόπο πέτυχε την ιστορική πρώτη νίκη του στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 43-49, 66-65, 79-82

Ανά δεκάλεπτο: 25-21, 18-28, 23-16, 13-17

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Γκίκας 7π, Μαυροειδής 24π, Κασελάκης 9π, Στίγκερς 8π, Χογκ 17π, Στίγκερς 3π, Χατζηνικόλας 7π, Διαμαντάκος, Χρυσικόπουλος 4π, Σπυριδωνίδης, Φρέιζερ.

Λαύριο (Σερελής): Γιανγκ 15π, Σακελαρίου 2π, Περράκης 9π, Γιαννακόπουλος 1π, Μπάρλος 21π, Μπάκας, Τσίρος, Νικολακόπουλος 6π, Νίξον 22π, Κακλαμανάκης, Μπέμπης, Έβανς.