STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ίκαρος-Κολοσσός 96-88

Στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν, ο Ίκαρος επιβλήθηκε με 96-88 του Κολοσσού και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή μετά και την ήττα του Πανελευσινιακού

Σπουδαία βαθμολογική ανάσα από τον Ίκαρο ο οποίος επιβλήθηκε με 96-88 του Κολοσσού για την 25η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ και διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή στην κατηγορία.

Μάλιστα, ο "άσος" της ομάδας του Θανάση Γιαπλέ συνδυάστηκε και με την ήττα του Πανελευσινιακού, γεγονός που αυξάνει τις ελπίδες των Χαλκιδαίων.

Οι τελευταίοι μπροστά στο κοινό τους, στο τελευταίο εντός έδρας για φέτος παιχνίδι τους στο κλειστό της Χαλκίδας, πήραν ένα αποτέλεσμα πολύ σημαντικό και κατάφεραν να ευχαριστήσουν τον κόσμο τους που αγκάλιασε την φετινή προσπάθεια της ομάδας.

Ο πρωταγωνιστής

Μεγάλο παιχνίδια από τους Άσκα, Γκαγκαλούδη και Ρίτσαρντς, με τον Σάτον όμως να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, καθώς έκανε ένα ιδιαίτερα μεστό παιχνίδι. Τελείωσε με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος και 11 κερδισμένα φάουλ σε μία απόδοση που αξιολογήθηκε με 32 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στις λύσεις που είχε ο Ίκαρος, αλλά και στο λέι απ του Σάτον στο 39' ο οποίος έκανε το σκορ 91-86 και χάρισε στην ομάδα του την ευκαιρία να ξεφύγει και πάλι στο σκορ.

Ο αριθμός του αγώνα

Το 73% με το οποίο σούταρε ο Ίκαρος στα δίποντα. Εξαιρετικό ποσοστό καθώς οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στα 30 από τα 41 δίποντα που επιχείρησαν. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν υψηλότερο ποσοστό και από εκείνο στις βολές τους (18/25).

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 2-6 στο 2ο λεπτό του αγώνα, ωστόσο ο Ίκαρος έτρεξε ένα σερί 11-0 με το οποίο και μετέτρεψε το σκορ σε 13-6. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά που τους έδινε δικαίωμα να ελπίζουν. Ο Νάντζφεϊ μείωσε σε 20+-19 στο 8' ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 με συνεχόμενους πόντους του Σπανού, μέχρι που ο Χόπκινς μείωσε σε 25-21 στο τέλος του α' δεκαλέπτου με 2/2 βολές.

Το β' δεκάλεπτο εξακολούθησε να είναι γεμάτο εναλλαγές... Ο Ίκαρος κατάφερε με τον Ρόμπερσον να βρεθεί στο +8 (33-25) στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, έχοντας ένα εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα (14/19 και 74%). Ωστόσο, ο Κολοσσός ελέγχοντας τα ριμπάουντ κατάφερε σταδιακά να γυρίσει το παιχνίδι. Το 37-30 υπέρ του Ικάρου έγινε 37-39 στο 17' και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν για τα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (42-43). Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν καλά ποσοστά αλλά και ο Ροδίτες δεν πήγαιναν πίσω έχοντας 15/23 δίποντα και 65% ποσοστό ευστοχίας.

Το ντέρμπι καλά κράτησε και στο γ' δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (51-52, 57-56) και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Ο Ίκαρος όποτε του δινόταν η ευκαιρία έτρεχε στον αιφνιδιασμό, έχοντας 7/7 προσπάθειες. Στο 27' ένα σερί 5-0 από τους Ρόμπερσον και Γκαγκαλούδη έφερε τους γηπεδούχους στο +6 (62-5+) και τον Κουταλιανό να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Η διαφορά άγγιξε και τους 10 (66-56) με τον Κολοσσό να μένει μέσα στο παιχνίδι χάρη σε δύο εύστοχα τρίποντα του Καρ (69-62).

Ο Ίκαρος προσπάθησε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά στο δ' και καθοριστικό δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό πάντως να αντιστέκεται και να μειώνει σε 75-72 με το 3ο εύστοχο τρίποντο του Καρ, στο 7λεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους κι έτσι έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 με το οποίο ξέφυγαν με 12 πόντους διαφορά (86-74) στο 36'. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με σερί 7-0 με το οποίο και μείωσε σε 86-81 και λίγο αργότερα σε 89-86, ωστόσο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 42-43, 69-62, 96-88

Ίκαρος (Γιαπλές): Ρόμπερσον 15, Γούντολ 3(1), Άσκα 26, Σάτον 14(1), Γκαγκαλούδης 17(3), Σπανός 5(1), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16, Μπέμπης, Ντουζίδης, Περσίδης.

Κολοσσός (Κουταλιανός): Παπαντωνίου 5(1), Καρ 11(3), Ματσαμάς, Γεωργαλής, Χόπκινς 28(4), Σμιθ 14, Στεφανίδης 2, Σίμπσον 5, Κακαρούδης 16(2), Πάντιτς 2, Νάντζφεϊ 5(1).