STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Hunter-cat και "9 στα 9"

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το "αγρίμι" Χάντερ συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις, τελειώνοντας το ματς με νταμπλ-νταμπλ (12π, 11ρ) , οδηγώντας τον Ολυμπιακό στην 9η σερί επικράτηση του σε Ελλάδα-Ευρώπη, καθώς νίκησε τον Κόροιβο με 83-64.

Για την 7η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός σημείωσε την 9η σερί επικράτηση του σε Ελλάδα και Ευρώπη, παίζοντας αρκετά καλό μπάσκετ, καθώς νίκησε στο ΣΕΦ και τον Κόροιβο Αμαλιάδας με σκορ 83-64. Πλέον, οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή τους για το ματς της Πέμπτης (26/11) στον Πειραιά κόντρα στη Λαμποράλ Κούτσα.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Οθέλο Χάντερ ήταν και πάλι ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Το "αγρίμι" κυριάρχησε στο "ζωγραφιστό", καθώς σε 20 λεπτά συμμετοχής έκανε νταμπλ-νταμπλ, μετρώντας 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τα 7 από αυτά να είναι επιθετικά. Καλή εμφάνιση από τον Στρόμπερι (13π, 3ασ), εξαιρετικός ο Μιλουτίνοφ σε σκορ και ριμπάουντ που έκανε επίσης νταμπλ-νταμπλ (12π, 11ρ), έκανε δουλειά σε άμυνα και δημιουργία ο Μάντζαρης (8π, 6ασ, 2κλ), "εκτελεστής" από την περιφέρεια ο Αγραβάνης (13π, 3/3τρ), πήραν χρόνο συμμετοχής οι νεαροί Τολιόπουλος και Μουράτος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτική άμυνα (20-12), πιέζοντας πάνω στη μπάλα, αναγκάζοντας τον Κόροιβο να κάνει λάθη, ενώ υπήρξαν φάσεις που οι φιλοξενούμενοι δυσκολευόντουσαν ακόμη και να ντριμπλάρουν. Οι ερυθρόλευκοι σε εκείνο το σημείο βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους, σκόραραν στον αιφνιδιασμό, έβαλαν μεγάλα σουτ και με ένα επί μέρους σκορ 15-2 (26-22) πήγαν στο +17 (41-24) στο 17'.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 21 (!) επιθετικά ριμπάουντ που πήρε ο Ολυμπιακός στο ματς, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν στο παιχνίδι πάνω από τη στεφάνη, καταφέρνοντας να σκοράρουν με δεύτερες και τρίτες προσπάθειες. Έκαναν "ζημιά" στον αντίπαλο σε αυτό το κομμάτι κυρίως οι Μιλουτίνοφ (7 επιθετικά) και Χάντερ (7 επιθετικά). Οι γηπεδούχοι πήραν στο ματς 50 (!) ριμπάουντ συνολικά. Επίσης, οι Πρωταθλητές με την καλή τους άμυναανάγκασαν τον αντίπαλο να υποπέσει σε 18 λάθη, σημειώνοντας 17 πόντους από τα turnover του Κόροιβου, ενώ έχασαν και αρκετές προσπάθειες κοντά στο καλάθι (19/47δ-40%).

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Τσαϊρέλη και Μιλουτίνοφ. Οι Πειραιώτες αξιοποίησαν τον Σέρβο σέντερ μέσα στο καλάθι τους, ο Παπαπέτρου είχε καλά τελειώματα, τόσο από την περιφέρεια, όσο και κοντά στο καλάθι, με τους ερυθρόλευκους στο 5' να προηγούνται με 15-5 στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Κόροιβος στη συνέχεια, έχοντας για αιχμή του δόρατος τον Ντέιβις, με τρίποντο μείωσε σε 15-12, με τους φιλοξενούμενους να μετρούν ένα 7-0 σερί στο ματς. Ο Μιλουτίνοφ σκόραρε ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ, ο Αθηναίου έχανε τρίποντα, αλλά από το ίδιο σημείο ευστόχησε ο Βασιλόπουλος (18-15). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο εξαιρετικός Στρόμπερι, ο οποίες με ωραίες προσπάθειες διαμόρφωσε το 24-17 στη πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Χάκετ, Στρόμπερι στο "3", Αγραβάνη και Χάντερ, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, βγάζοντας καλές άμυνες και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, βάζοντας και μεγάλα σουτ με τον Αγραβάνη, ο οποίος έφερε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (33-22) στο 14'. Ο Σφαιρόπουλος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον 19χρονο Τολιόπουλο, με τους Αγραβάνη, Μάντζαρη και Χάκετ να βγάζουν μεγάλες άμυνες, παίρνοντας το χειροκρότημα από τον κόσμο.

Ο Μάντζαρης με κλέψιμο στον αιφνιδιασμό έδωσε ασίστ στον Τολιόπουλο, με την διαφορά να φτάνει στο +17 (41-24) στο 17' ύστερα από τρίποντο του Αγραβάνη. Ο Τολιόπουλος είχε αγωνιστικό θράσος, και σε κάθε ευκαιρία δοκίμαζε το χέρι του, με τον Αγραβάνη να περνάει στο "5" και ο Στρόμπερι στο "3", ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Μουράτος, με το πρώτο μέρος να βίσκει τον Ολυμπιακό να προηγείται με 44-29.

Στη τελευταία περίοδο, το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έβαζε τις φωνές στους παίκτες του, ζητώντας από εκείνους να παίζουν πιεστική άμυνα μέχρι το τέλος. Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, παίρνοντας το ένα επιθετικά μετά το άλλο, αλλά σπαταλούσαν τις έξτρα κατοχές τους.

Ο Χάντερ είχε κυριαρχήσει στο ματς, φτάνοντας στο νταμπλ-νταμπλ σε ριμπάουντ και επίθεση, με τον Μάντζαρη με νέο τρίποντο στο 38' να διαμορφώνει το 79-56. Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός - Κόροιβος Αμαλιάδας 83-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 67-47, 83-64

Ανά δεκάλεπτο: 24-17, 20-12, 23-18, 16-17

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλους): Χάντερ 12, Παπαπέτρου 5, Στρόμπερι 13, Τσαϊρέλης 7, Τολιόπουλος 4, Μιλουτίνοφ 12, Μουράτος, Αγραβάνης 13, Μάντζαρης 8, Χάκετ 6, Αθηναίου 3.

Κόροιβος (Μαρκοπουλος): Ντέιβις 15, Σινέτος, Πουλιανίτης 4, Χάρντινγκ 6, Χαριτόπουλος 9, Τρότερ 6, Βαρδακαστάνης, Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 1, Μπάτης 1, Βασιλόπουλος 11, Κάουνσιλ 5.