STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηρακλής - Προμηθέας 70-72: Νίκη χαρακτήρα για τους Πατρινούς

BASKET LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM)
BASKET LEAGUE / ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Μεγάλη νίκη που τον κράτησε μόνο δεύτερο στη βαθμολογία της EKO Basket League 2019/20 πήρε ο Προμηθέας, που "επιβίωσε" στο Ιβανώφειο απέναντι στον Ηρακλή.

Με τον Λάνγκστον Χολ να μένει ξανά εκτός αγώνα, με τον Γιώργο Μπόγρη να μην έχει αντικατασταθεί, με κούραση και με έναν ενθουσιώδη αντίπαλο να τον περιμένει, ο Προμηθέας ήξερε ότι δεν είχε ευκολο έργο το απόγευμα του Σαββάτου. Παρόλα αυτά νίκησε τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο (72-70) σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, πήγε στο 8-3 και συνεχίζει να είναι μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της ΕΚΟ Basket League 2019/20 , την ώρα που οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται πλέον στο 5-6 και έχουν 3-3 στην έδρα τους.

O MVP

Μεγάλο ματς από τον Δημήτρη Αγραβάνη, που έπαιξε 23 λεπτά για να σκοράρει 18 πόντους από 2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/3 βολές, να μαζέψει επτά ριμπάουντ και να δώσει μία ασίστ. Σημαντική και η συμβολή του Λεωνίδα Κασελάκη που είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, μαζί με πολλές σημαντικές άμυνες και πολλή ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

13 σουτ περισσότερα εκτέλεσε ο Προμηθέας, που έβαλε όσα καλάθια έβαλε και ο Ηρακλής (25) αλλά χρειάστηκε και λίγη τύχη στο φινάλε για να φύγει νικητής από το Ιβανώφειο. Οι 11 ασίστ εξηγούνται από την απουσία του Λάνγκστον Χολ, τα εννέα λάθη ήταν λίγα γι' αυτή την έδρα, οι 16 πόντοι από τα λάθη των γηπεδούχων μια καλή επίδοση όπως και οι 26 πόντοι που πήρε ο Μάκης Γιατράς από τους αναπληρωματικούς του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ωραίο ματς περιμέναμε στο Ιβανώφειο, ωραίο ματς είδαμε στο πρώτο μέρος. Ο Ηρακλής μπήκε με ορμή για το 9-6 στο τέταρτο λεπτό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (23-21) χάρη στους 10 πόντους του Χάνλαν, την ώρα που ο Προμηθέας είχε μόλις μία ασίστ για τρία λάθη. Ο Αμερικανός των γηπεδούχων σίγησε στη δεύτερη περίοδο, Αγραβάνης και Έλις ήταν σε τρομερή κατάσταση, οι Πατρινοί πέρασαν μπροστά με τέσσερις (32-36 στο 16' και 35-39 στο 17'), όμως ένα μακρινό σουτ του Ζάρα έκλεισε το πρώτο μέρος με την ελάχιστη διαφορά (39-40) και με τους λογαριασμούς ανοιχτούς.

Ο Αγραβάνης συνέχισε να είναι ο κορυφαίος του Προμηθέα κι εκείνος που τον κράτησε μπροστά στην τρίτη περίοδο, έβαλε τρίποντο για το 46-54 στο 26', είδε τον Μπαμπ να κάνει το ίδιο για το 58-62 στο 33' και όμως, ο Ηρακλής δεν άφηνε το ματς. Πάλευε σε κάθε φάση, απαντούσε ξανά και ξανά, στεκόταν όρθιος και πέρασε και μπροστά (64-62) με βολές του Οκερεαφόρ στο 35'. Δύο σερί φάουλ του Λίποβι που έκανε και ένα λάθος έκοψαν ακόμη περισσότερο τα πόδια των Πατρινών, που ισοφάρισαν με τον Κασελάκη (70-70 στα 96"), είδαν τον Οκερεαφόρ να αστοχεί σε τρίποντο στα 75" και σε δίποντο στα 33", αφού προηγουμένως ο Κατσίβελης είχε γράψει το 70-72.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Φοβερή ατμόσφαιρα στο Ιβανώφειο, με τον κόσμο του Ηρακλή να αποθεώνει και τον Εμανουέλ Περόνε, τον ποδοσφαιριστή που έγραψε τη δική του ιστορία με τον Γηραιό και ανακοίνωσε την αποχώρησή του από τη δράση την Παρασκευή (13/12).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Ψαριανός, Ζαχαρής

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 5 (5 ριμπάουντ), Σούλερ 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ντέιβις 7 (7 ριμπάουντ), Χάνλαν 21 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Οκερέαφορ 6 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Κακαρούδης 2, Ζάρας 14 (4/5 τρίποντα), Γεωργαλάς

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 8 (1/3 δίποντα, 2/9 τρίποντα), Λίποβι 8 (1/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Αγραβάνης 18 (2/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Φίλερ 4, Ρόμπινσον 8, Κασελάκης 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κατσίβελης 5 (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Έλις 12 (4/6 δίποντα, 4/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Μαντζούκας

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 17/29 δίπντα, 8/23 τρίποντα, 12/16 βολές, 31 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 15/33 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 13 επιθετικά), 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ηρακλής θα πάει στη Λήμνο για να παίξει με τον Ήφαιστο (21/12 στις 15:30), ενώ ο Προμηθέας θα γυρίσει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ (21/12 στις 17:45).