STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηρακλής - Πανιώνιος: 52-59

Αν και πάλεψε στο τέλος ο Ηρακλής ηττήθηκε με 59-52 από τον Πανιώνιο και αποχαιρέτησε οριστικά την Α1 Ανδρών στην οποία είχε επιστρέψει στο ξεκίνημα της σεζόν μετά από τέσσερα χρόνια.

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ ισοφάρισε σε 52-52 στο 1.30'' πριν το τέλος του αγώνα, ωστόσο ο Πανιώνιος απάντησε με σερί 7-0 και έφυγε με το "διπλό" από το Ιβανώφειο.

Μία πολύ σπουδαία νίκη για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα καθώς τους δίνει τη δυνατότητα να μένουν μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Ήταν άλλωστε καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος επέδειξαν ψυχραιμία απαντώντας στο σερί που έτρεξε ο Ηρακλής και ισοφάρισε.

Ισορροπία στα λάθη (14-15) αλλά τα τραγικά ποσοστά του Ηρακλή ήταν απαγορευτικά καθώς με 26% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα ήταν πολύ δύσκολο να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο αγώνας:

Στο άδειο Ιβανώφειο ο Πανιώνιος μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 5-9 στο πεντάλεπτο έχοντας καλύτερα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς. Με όπλο τα τρίποντα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξέφυγαν και με 7 πόντους (7-14), πριν τελικά ο Μαρμαρινός με 2/2 βολές γράψει το 9-14 του δεκαλέπτου. Ο Πανιώνιος είχε 3/7 τρίποντα, ενώ ο Ηρακλής δεν μπορούσε να βρει στόχο από τα 6.75μ.

Η αστοχία των παικτών του Κρις Χουγκάζ συνεχίστηκε και στην β' περίοδο καθώς οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 0/5 σουτ τριών πόντων. Ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν το πρώτο βιολί για τους "κυανέρυθρους" και με ηγέτη αυτόν ο Πανιώνιος ξεκίνησε να ξεφεύγει στο σκορ. Στο 11' έκανε το 9-17 ενώ στο 16' ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους γράφοντας το 14-27. Από εκεί κι έπειτα η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και το μόνο που κατάφερε ο Ηρακλής ήταν να μειώσει σε 26-35 στο τέλος του ημιχρόνου με σερί 4-0.

Στο β' ημίχρονο ο Ηρακλής ήταν πιο αποφασιστικός... Έτσι λοιπόν άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και με επιμέρους 10-2 μείωσε στον πόντο (36-37), έχοντας σε καλή βραδιά τον Δεμερτζή. Πάντως, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια, καθώς έτρεξαν ένα σερί 6-0 και ξέφυγαν με 36-43, τρέχοντας με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς να υπολείπονται τέσσερις πόντους (39-43), αλλά να δείχνουν αποφασισμένοι να παλέψουν.

Και το έκαναν στο δ' και καθοριστικό δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Πανιώνιο και ήδη στο 34΄βρίσκονταν και πάλι σε απόσταση αναπνοής (44-45). Ο Γιάνκοβιτς ήταν εκείνος που έστειλε και πάλι την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +5 (44-49), όμως ο Ηρακλής είχε επιστρέψει για τα καλά πλέον στο παιχνίδι. Με βολές του Δεμερτζή ισοφάρισε σε 52-52 στο 1.30'' πριν το τέλος του αγώνα όμως κάπου εκεί τα ψυχικά αποθέματα των παικτών του Χουγκάζ στέρεψαν και ο Πανιώνιος έτρεξε μέχρι το τέλος ένα σερί 7-0 με το οποίο διαμορφώθηκε το 52-59.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 26-35, 39-43, 52-59

Ηρακλής(Χουγκάζ):Δεμερτζής 16(2), Τζακόπουλος 4, Αγγελακόπουλος 7(1), Μαρμαρινός 5, Πέτροβιτς 11(1), Δέσπος 4, Ηλιάδης 3. Εϊτουταβίτσιους 2.

Πανιώνιος (Μπαρτζώκας): Άντερσον 2, Αθανασούλας 2, Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 14(1), Αθηναίου, Μπατής 7(1), Γιάνκοβιτς 15(2), Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος, Κόβιλ 11, Παραγιός 2.