STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηφαιστος - Χολαργός 72-70: Πήρε το θρίλερ η ομάδα της Λήμνου

BASKET LEAGUE / ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚΟΥΤΖΙΟΥΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σχεδόν δυόμιση ώρες έπαιξαν Ήφαιστος και Χολαργός, για να πάρει η ομάδα της Λήμνου τη νίκη (72-70) σε ένα από τα πιο σκληρά ματς της φετινής σεζόν στο ελληνικό μπάσκετ.

Θρίλερ στο ματς του πρώτου, θρίλερ στο ματς και του δεύτερου γύρου. Ήφαιστος και Χολαργός έδωσαν μια πολύ σκληρή μονομαχία το απόγευμα της Κυριακής (7/4) στο Νίκος Σαμαράς, με την ομάδα της Λήμνου να παίρνει στο φινάλε τη νίκη (72-70) σε ένα σαραντάλεπτο που κρίθηκε μετά από σχεδόν δυόμιση ώρες.

Στο 12-10 πλέον ο Ήφαιστος, στο 10-12 ο Χολαργός που στηρίχθηκε στον Βλάντο Γιάνκοβιτς και τον Τζαβόντε Χόκινς, την ώρα που ο Ρόναλντς Φρεϊμάνις ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ο Τζέρι Σμιθ αυτός που έκρινε τον αγώνα χάρη στην αποτελεσματικότητά του από τη γραμμή των βολών.

Ο MVP

Ουδείς βρέθηκε σε πραγματικά καλή βραδιά από τον Ήφαιστο. Γκότσερ και Έβανς ήταν πολύ άστοχοι, ο Μπρέιζελτον ήταν αρνητικός, ο Τζέρι Σμιθ είχε 2/9 σουτ, έβαλε όμως στο φινάλε τις κρίσιμες βολές και έκρινε την αναμέτρηση. Δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσει κανείς έναν ή δύο παίκτες, όταν οι γηπεδούχοι σούταραν με 34% στα συνολικά σουτ και οι φιλοξενούμενοι με 32%.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τι να κρατήσει κανείς από το πρώτο μέρος... Τις 5/15 βολές των γηπεδούχων ή τη μία του Έβανς σε οκτώ εκτελέσεις; Τα δέκα επιθετικά ριμπάουντ του Χολαργού ή τα 2/11 τρίποντα του Ηφαίστου; Τα 53 ριμπάουντ των γηπεδούχων που πήραν 21 επιθετικά ή τις 8 ασίστ του Χολαργού στο σαραντάλεπτο; Τις 16 άστοχες βολές της ομάδας της Λήμνου ή τα 4/16 σουτ του Φρεϊμάνις; Ήταν ένα τρελό ματς, μια πραγματική μάχη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εβανς και Αγκμπελέζε έκαναν νωρίς από δύο φάουλ και πήγαν στον πάγκο στο τρίτο λεπτό, το σκορ έμεινε χαμηλά, ο Χολαργός ήταν απογοητευτικός στην επίθεση, όμως ο Ήφαιστος δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες. Ένα πάρα πολύ δύσκολο σουτ του Χαριτόπουλου έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-12, με τους γηπεδούχους να έχουν 6/20 σουτ και τους φιλοξενούμενους 4/16. Η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε εντελώς στη δεύτερη περίοδο, καθώς η ομάδα του Λυκογιάννη πήρε πολλά από τους αναπληρωματικούς της. Ο Λοβ έδωσε τρομερή ώθηση και με επτά σερί πόντους έγραψε το 18-19, τα επιθετικά ριμπάουντ έγειραν τη ζυγαριά προς το μέρος του Χολαργού, ο Φιτζπάτρικ έγραψε με τρίποντο το 24-30 στο 18' και το ημίχρονο έκλεισε στο 27-37 με μακρινό σουτ του Φρεϊμάνις.

Πέντε σερί πόντοι του Γιάνκοβιτς έγραψαν το 30-42 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Χολαργός βρέθηκε μέχρι το +12 (37-49), όμως η αντεπίθεση του Ηφαίστου μάζεψε τη διαφορά στους τρεις (49-52) στο φινάλε του δεκαλέπτου πριν ο Φρεϊμάνις βάλει τρίποντο για το 54-52 στο 31'. Το ματς έγινε ντέρμπι, οι δύο ομάδες συμπλήρωσαν τα ομαδικά πολύ νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάθε επίθεση έμοιαζε με κίνηση σε παρτίδα σκάκι. Φρεϊμάνις με τρίποντο (69-67) και Κώττας με βολή στα 24" (69-68) κράτησαν το ενδιαφέρον στα ύψη, για να ακολουθήσουν άστοχες βολές από τους Χόκινς - Γουίγκινς και ένα πανδαιμόνιο στο φινάλε. Ο Τζέρι Σμιθ έγραψε το 72-70 με βολές, ο Λοβ βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ και ο Ήφαιστος πήρε δίκαια τη νίκη σε ένα τρομερό παιχνίδι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν και πάλι το κλειστό της Λήμνου, για 11η φορά σε ισάριθμους αγώνες τη φετινή σεζόν. Πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο Νίκος Σαμαράς, δύσκολα συναντά κανείς κάτι ανάλογο σε όλη την Ελλάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 (2/8 σουτ, 1/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4 (2/6 σουτ), Φρεϊμάνις 17 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές), Κώττας 7 (7/10 βολές), Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον (0/8 σουτ, 1 ασίστ), Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11 (3/8 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 17/43 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 20/36 βολές, 53 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 21 επιθετικά), 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 14/41 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 21/30 βολές, 46 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 16 επιθετικά), 7 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα παίξει στη Χαλκίδα με την Κύμη (10/4 στις 15:00), ενώ ο Χολαργός θα υποδεχθεί τον Άρη (10/4 στις 15:45).