STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος - Περιστέρι Βίκος Cola 77-71: Κυρίαρχος στη Λήμνο, στο 1-1 η σειρά

EUROKINISSI

Ο Ήφαιστος βρέθηκε στο +24, το Περιστέρι έφτασε στο -3, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Η ομάδα της Λήμνου πήρε τη νίκη με 77-71 στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι playoffs της ιστορίας της κι έκανε το 1-1 στη σειρά. Το Σάββατο (25/05) το 3ο και τελευταίο ματς.

Στη Λήμνο, γι’ ακόμα μία φορά φέτος, ο κόσμος βρέθηκε δίπλα στον Ήφαιστο, ο οποίος έδωσε το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι playoffs της ιστορίας του. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα που γνώρισε στο Περιστέρι , ωστόσο τα κατάφερε ιδανικά. Παίζοντας για πάνω από 30 λεπτά εξαιρετικό μπάσκετ, ο Ήφαιστος πήρε τη νίκη με 77-71 κι έκανε το 1-1 στη σειρά.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με διαφορά 24 πόντων στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, το Περιστέρι Βίκος Cola αντέδρασε κι έφτασε στο -3, αλλά ο Ήφαιστος έδειξε χαρακτήρα, έβγαλε καθοριστικές άμυνες στο φινάλε κι έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα. Πλέον, η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι το προσεχές Σάββατο (25/05), ενώ θυμίζουμε πως την ομάδα που θα περάσει την περιμένει ο Παναθηναϊκός.

MVP

Ο Ήφαιστος βασίστηκε σε μεγάλο βαθμό στην τριάδα των Σμιθ, Έβανς, Φρεϊμάνις, ωστόσο τα εύσημα πηγαίνουν κυρίως στον πρώτο. Ο Αμερικανός γκαρντ έπαιξε 32:15 και μέτρησε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Σημείωσε μεγάλα σουτ, ενώ είναι άξιο αναφοράς πως στη στατιστική του είχε μόλις 2 λάθη.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Ο Φρεϊμάνις λίγο έλειψε να κάνει double double στο πρώτο ημίχρονο (9 πόντοι, 9 ριμπάουντ) και τελικά μέτρησε 12 πόντους και 12 ριμπάουντ σε 35:39 συμμετοχής. Από εκεί και πέρα, το 46% του Ηφαίστου στα δίποντα σε συνδυασμό με το 42% στα τρίποντα δείχνουν πως οι γηπεδούχοι ήταν δύσκολο να ηττηθούν, ενώ στα θετικά για το Περιστέρι Βίκος Cola είναι το γεγονός ότι πήρε 32 πόντους από τον πάγκο έναντι μόλις 13 του Ηφαίστου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το ματς ήταν χωρίς αύριο για τον Ήφαιστο κι από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για τη νίκη και το 1-1. Στα μισά της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 15-8, ενώ στο 7' η διαφορά είχε ανέβει σε διψήφια επίπεδα (23-11) με πρωταγωνιστή τον Σμιθ (8 πόντοι). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ήφαιστο να προηγείται με 30-13. Στο ίδιο έργο θεατές και στη δεύτερη περίοδο. Το Περιστέρι Βίκος Cola προσπάθησε να μειώσει, έφτασε στο -11 (36-25) αλλά μέχρι εκεί. Ο Ήφαιστος συνέχισε με το πόδι στο γκάζι κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 17 πόντων (46-29). Εξαιρετικός ο Σμιθ με 18 πόντους και 6 ασίστ, στους 9 πόντους και τα 9 ριμπάουντ ο Φρεϊμάνις.

EUROKINISSI

Ο Ήφαιστος μπήκε δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25', με τρίποντο του Φρεϊμάνις, πήρε για πρώτη φορά διαφορά 20 πόντων (54-34), ενώ στη διάρκεια της περιόδου έφτασε ακόμα και στο +24. Το Περιστέρι Βίκος Cola, όμως, αντέδρασε και μείωσε στους 12 (64-52) στο 30' με buzzer beater του Μουράτου. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο. Μείωσαν στους 9 (64-55) με τρίποντο του Φλέμινγκς, αλλά ο Έβανς με σερί καρφώματα έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με διψήφια διαφορά (68-55).

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη είχε κι άλλες δυνάμεις και κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους μετά από τρίποντο του Γκρέι (70-66). Ο Μούρτος, όμως, απάντησε για το 73-66 περίπου 2 λεπτά πριν από το φινάλε. Ο Μπέντιλ έφερε την ομάδα του -3 με ένα μεγάλο σουτ (74-71), αλλά το Περιστέρι Βίκος Cola δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Οι παίκτες του ήταν άστοχοι στις τελευταίες επιθέσεις και κάπως έτσι ο Ήφαιστος έφτασε στο 77-71 και πανηγύρισε με τον κόσμο του.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Συμεωνίδης-Παντελίδης (Σαλαβός)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10 (4 ριμπάουντ), Έβανς 14 (9 ριμπάουντ), Γουίγκινς 5, Σμιθ 25 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Φρεϊμάνις 12 (12 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Μούρτος 11 (5 ριμπάουντ), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μπρέιζελτον.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορίδης 4, Βασιλόπουλος 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκρέι 15, Αγραβάνης 2, Κάλαχαν 7 (3 ασίστ), Μουράτος 6, Μπέντιλ 16 (6 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5 (7 ριμπάουντ), Καράμπελας, Σμιθ, Φλέμινγκς 5.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 15/32 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 14/21 βολές, 40 ριμπάουντ (7 επιθετικά), 14 ασίστ, 9 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 15/35 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/12 βολές, 35 ριμπάουντ (5 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα.

Το επόμενο παιχνίδι: Το προσεχές Σάββατο (25/05) στις 19:30 το Περιστέρι Βίκος Cola θα υποδεχθεί εκ νέου τον Ήφαιστο Λήμνου στο 3ο και τελευταίο μεταξύ τους ματς. Ο νικητής θα περάσει στα ημιτελικά εκεί όπου τον περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Photo Credits: Eurokinissi