STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ήφαιστος Λήμνου - Παναθηναϊκός 62-84: Περίπατος πριν τη Μακάμπι

BASKET LEAGUE / ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚΟΥΤΖΙΟΥΛΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Άνετος ο Παναθηναϊκός, πέρασε από τη Λήμνο με εύκολη νίκη επί του Ηφαίστου (84-62) για να κάνει το 13-0 στη Basket League 2018/19.

Με άνεση έκανε ο Παναθηναϊκός το 13-0 στη Basket League 2018/19, καθώς επικράτησε του Ηφαίστου στη Λήμνο (84-62) σε ματς για την 14η αγωνιστική. Οι πράσινοι ήταν σοβαροί στο πρώτο μέρος, στηρίχθηκαν στην άμυνά τους και δεν απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους, που έκαναν το έβδομο sold-out σε ισάριθμα εντός έδρας ματς, τίμησαν τη μνήμη του σπουδαίου Νίκου Σαμαρά και κοιτάζουν ήδη τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας με τον Πανιώνιο.

Με τον Τάιρον Μπρέιζελτον εκτός δράσης, το έργο του Ηφαίστου ήταν πολύ δύσκολο, απέναντι στον Παναθηναϊκό που δεν είχε στη σύνθεσή του τους Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι, Πέιν, Λάσμε, αλλά πέρασε ένα άνετο απόγευμα πριν το εκτός έδρας ματς της Πέμπτης με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ που έχει χαρακτήρα τελικού για εκείνον. Ντεσόν Τόμας και Τζέιμς Γκιστ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τους πράσινους, με τον Σον Κιλπάτρικ σε... "ήσυχο" απόγευμα, να σκοράρει 11 πόντους με μόλις πέντε σουτ.

O MVP

Σε πολύ καλή κατάσταση οι Ντεσόν Τόμας - Τζέιμς Γκιστ, πέτυχαν από 15 πόντους ο κάθε ένας, με τον πρώτο να έχει 6/9 δίποντα και 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 27 λεπτά και τον δεύτερο να μετρά 5/8 δίποντα και 5/6 βολές σε κάτι λιγότερο από 19 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Με 2/15 σουτ έκλεισε ο Ήφαιστος το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο η ομάδα της Λήμνου είχε 1/14 τρίποντα, 3 ασίστ και 11 λάθη, επίδοση πολύ άσχημη που εξηγεί και τη διαφορά των 14 πόντων στο 20'. Με 46 πόντους στην καρδιά της ρακέτας έκλεισε το ματς ο Παναθηναϊκός, που πήρε 43 πόντους από τους αναπληρωματικούς του και 25 από τα λάθη των γηπεδούχων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Γκιστ στο αρχικό του σχήμα, ο Παναθηναϊκός δεν είχε καλό ρυθμό στην επίθεση, ο Πιτίνο έκανε πολύ νωρίς τις πρώτες μαζεμένες αλλαγές, το 6-10 στο έκτο λεπτό δεν τον προβλημάτισε καθώς ο Ήφαιστος είχε 1/9 σουτ, σίγουρα όμως οι πράσινοι δεν μπήκαν όπως ήθελαν στην αναμέτρηση, τουλάχιστον στη μία πλευρά του γηπέδου. Ακόμη κι έτσι, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με double score (10-20) καθώς οι γηπεδούχοι μέτρησαν 2/15 σουτ απέναντι στην καλή άμυνά τους, διατήρησαν διψήφια διαφορά στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου, την έστειλαν στους 17 (19-36) με τρίποντο του Παππά στο 17' και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 27-41 χωρίς να λάμψουν, αλλά με σοβαρότητα να διακρίνει το παιχνίδι τους.

Ένα 0-6 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έγραψε το 27-47 για τον Παναθηναϊκό, ένα μικρό ξέσπασμα του Ηφαίστου οδήγησε σε timeout του Πιτίνο στο 24' με τη διαφορά στους 18 (34-52), η ομάδα της Λήμνου μείωσε μέχρι τους 13 (45-58), εκεί όμως οι πράσινοι απάντησαν με ένα σερί 0-7, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 45-65 και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω. Η τέταρτη περίοδος δεν είχε ποιότητα, είχε γκρίνια, με τον Παππά να δέχεται τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και τελικό σκορ που δείχνει τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο μονομάχους.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστο ήταν -για ακόμα μία φορά φέτος- το κλειστό της Λήμνου, με τον κόσμο να ζει μια γιορτή του αθλήματος. Αυτό ήταν, άλλωστε, το σημαντικότερο ματς που έχει γίνει στο συγκεκριμένο γήπεδο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Συμεωνίδης, Τζιοπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 27-41, 45-65, 62-84

ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 12 (8 ριμπάουντ), Γουίγκινς 3, Σμιθ 16 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Φρεϊμάνις 11 (1/7 τρίποντα), Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος 4, Σταμάτης 2, Διαμαντάκος, Γόντικας 2, Μπακέας, Γαρέζος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 3 (1/7 σουτ, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Μήτογλου 3, Κιλπάτρικ 11 (2/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 6, Παππάς 8 (2/6 τρίποντα), Καλαϊτζάκης, Βουγιούκας 3, Αντετοκούνμπο 9 (1), Λεκαβίτσιους 2, Τόμας 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηφαίστου: 13/24 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά - 7 επιθετικά), 10 ασίστ, 9 κλεψίματα, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/44 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 18/22 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά - 9 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ήφαιστος θα παίξει στη Νέα Σμύρνη με τον Πανιώνιο (26/1 στις 15:30), ενώ ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Άρη (28/1 στις 19:00).